Limitovaná série váz Blues: Pocta Roubíčkovi z dílny Moser

Mezinárodní rok skla, který byl komisí OSN vyhlášen na rok 2022, je mimo jiné i připomínkou umění českých sklářů. Pro jeho milovníky proto sklárna Moser přichystala limitovanou edici vázy Blues nestora českého sklářského designu, pedagoga a výtvarníka René Roubíčka. Letos, v roce stého výročí jeho narození, byla zahájena výroba těchto váz v barevné kombinaci eldoru s oceanitem. Celá limitovaná série bude mít padesát kusů.

Tvorba Reného Roubíčka od samého počátku bořila konvence a zároveň vynikala precizností a citem pro detail. Novému pohledu na sklo učil své studenty a prostřednictvím svých děl i mezinárodní scénu. Na té po celý život sbíral ocenění především díky svým rozsáhlým skleněným plastikám prezentovaným např. na výstavách Expo v Bruselu, Montrealu nebo Ósace.

Dílo tohoto umělce se vyznačuje velkým respektem ke sklu samotnému, optickými efekty i hrou s geometrií. Ve váze Blues se jeho umění potkává se zručností karlovarských sklářů. Výsledkem je objekt, ve kterém se snoubí krása, pohyb a energie moserovského křišťálu. Každý jeho hranol je vybroušen do naprosté dokonalosti a jeho umístění vzhledem k ostatním umocňuje celkový dojem z něj.

Váza Blues, kterou umělec původně navrhl v roce 2013, se letos dočkala nové barevné verze u příležitosti stého výročí narození jejího autora. „René Roubíček je ve světě skla symbolem vizionářství a nadčasovosti, stejně jako rozmanitosti tvarů a barev,“ říká Jan Plecháč, nový umělecký ředitel sklárny Moser a dodává: „Reedicí jeho výjimečné vázy Blues chceme připomenou tyto atributy jeho tvorby a zároveň je promítnout do nové tvůrčí etapy naší sklárny.“

První kusy vázy Blues jsou již připraveny k prodeji a další budou postupně vznikat díky umu moserovských sklářských mistrů.

O Mezinárodním roku skla 2022
Byl vyhlášen komisí OSN a světové i české instituce si v něm budou připomínat klíčový význam tohoto jedinečného materiálu. Přichystáno je při této příležitosti mnoho tradičních i unikátních prezentací sklářského umění, například velký letní festival Crystal Valley Week v Liberci, který se uskuteční u v srpnu.

O značce Moser
Již 165 let nesou výrobky karlovarské sklárny jméno svého zakladatele rytce a obchodníka Ludwiga Mosera. Společnost MOSER, a.s. se sídlem v Karlových Varech pokračuje v jeho stopách a tradiční ruční výrobu dále rozvíjí. Její díla, která jsou vyráběna zalitního bezolovnatého křišťálu, směřují na český trh stejně jako na ten mezinárodní. Díky tomu dnes firma patří mezi přední české exportéry a reprezentuje tak celosvětově umění českých sklářů. Moser je členem společenství Comité Colbert, které si klade za cíl udržet a rozvíjet tradiční rukodělnou výrobu luxusních výrobků.

Zdroj a foto: www.moser.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.