Tři Tygři ve filmu: JACKPOT baví i svým making of, v kinech bude film od 26. května

Herci Štěpán Kozub, Albert Čuba, Robin Ferro a Vladimír Polák, známí jako Tři Tygři z ostravského Divadla Mír, natočili podle scénáře Alberta Čuby a Vladimíra Poláka zběsilou akční komedii Tři Tygři ve filmu: JACKPOT. Snímek, jenž vstoupí do kin 26. května, je po filmu Vyšehrad: Fylm dalším průkopníkem nové vlny českých komedií přinášejících nekonvenční humor, nová témata, neokoukané tváře a v případě JACKPOTU i unikátní akční scény.

„Vlastně jsme blbli před kamerami jako vždycky, jen kolem nás bylo více lidí,“ shodují se jednohlasně čtyři hlavní protagonisté při popisu rozdílu mezi natáčením skečů na internet a plnohodnotného filmu do kin. Ostatně už z „making of“ videa je znát, že na projektu pracovali lidé naladění na stejnou vlnu. „Hrozně jsem se na natáčení těšil, protože jsem na něm pracoval s partou lidí, které mám rád,“ dodal představitel jedné z hlavních postav Štěpán Kozub.

Celovečerní snímek ale samozřejmě neopustil klasické „tygří“ gagy známé z online světa. Ty jsou zasazené do příběhu o hledání štěstí a významu přátelství, dojde také i na romantickou zápletku. Žánrově jde o bláznivou akční komedii plnou převleků s prvky klasické americké road movie. „Myslím, že tenhle film si užijí všichni, kdo mají rádi nekonvenční humor. Všichni, kdo se rádi baví, ale už si třeba tolik neužívají současné české romantické komedie, zkrátka ti, kdo se rádi smějí. Náš film není zbytečně vulgární nebo explicitní, jen je odvážný v mnoha směrech a je v něm dost pohybových gagů, což není tak běžné,“ popsal Štěpán Kozub.

Při skečích si pánové z ostravské partičky vystačí sami, ve filmu však sáhli po režisérovi Emilu Křižkovi, jenž má za sebou snímky jako Hrana zlomu nebo Ruchoth Raoth. „Hledali jsme někoho, kdo má zkušenost s žánrovým filmem, protože Tři Tygři ve filmu jsou především žánrovka. Chtěli jsme někoho, kdo ctí pravidla žánru, a kdo neprošel institucí, která by mu vysvětlovala, jak se dělá filmové umění,“ vysvětlil autor námětu a spoluautor scénáře Albert Čuba o filmu, jehož nepřehlédnutelnou součástí jsou bojové scény.

Ty byly natočeny způsobem, jenž nebývá v českých filmech příliš k vidění. Inspirace tradičními akčními filmy z 90. let je více než patrná, což dodává bitkám výrazný akční nádech. „Choreografii bojových scén připravil sám režisér Emil Křižka, který se tomuto žánru věnuje již od doby, kdy měl ještě vlasy, a to už je nějaký ten pátek,“ svěřil se producent Tří Tygrů Lukáš Oramus. „Tahle spolupráce byla zajímavá, vzrušující, poučná,“ dodal režisér Křižka.

Snímek, který mělo možnost na předpremiérách zhlédnout už tisíc spokojených diváků, měl na rozdíl od běžné tvorby Tří Tygrů jasně daný scénář. „Když točíme skeče na YouTube, tak si na place užíváme hodně improvizací a často nás napadají věci přímo na místě. Když ale točíme filmy třeba pro naši platformu MírPlay, které mají daný scénář a režíruju je já nebo Štěpán, tak už je to o dost jiný druh práce. Na Jackpotu bylo navíc všechno ještě větší, dražší a byl tam velký štáb, se kterým jsme se museli popasovat,“ dodal Albert Čuba o snímku, jenž se svým zpracováním odkazuje na klasické české komedie, jakými jsou například Čtyři vraždy stačí, drahoušku nebo Pane, vy jste vdova. První diváci snímek srovnávali také s klasickými francouzskými a italskými komediemi  jako jsou Bažanti, Šimon a Matouš nebo četnické komedie s Louis de Funèsem. V příběhu se totiž objevují i postavy, které nejsou v české kinematografii běžné, například archetypální gangster Král v podání Dušana Sitka nebo drsná vražedkyně Zbyhněva, již ztvárnila Sára Erlebachová.

Celá parta se také jednohlasně shoduje na tom, pro koho je film určen. „Film jsme samozřejmě točili tak, aby se líbil našim fanouškům, ale jsme přesvědčeni, že JACKPOT si užije každý, kdo má rád dobré komedie,“ vysvětlili Tři Tygři.

Film vznikl v týmu Divadla Mír a Mír Production, spolupracovali na něm renomovaná filmová studia PFX a Soundsquare či kostýmní výtvarnice Eva Kotková, držitelka Českého lva za snímek Hastrman. Významná část filmu byla financována prostřednictvím crowdfundingu. Silná fanouškovská základna Třech Tygrů vykoupila téměř 2 000 vstupenek na předpremiéry za účasti samotných umělců během pár minut. „Prvních 1 000 vstupenek se prodalo v době, kdy Albert teprve dopisoval scénář. Radost nám dělal i prodej merche, oblíbenou se stala například bavlněná taška s nápisem: Pomohl jsem natočit film Třech Tygrů a jediné, co z toho mám, je tahle pojebaná taška,“ osvětlil Lukáš Oramus.

Náklady na výrobu filmu se díky lokalizaci natáčení do Moravskoslezského kraje a zapojení technického vybavení, know-how a kontaktů produkčního týmu Mír Production podařilo snížit téměř na polovinu předpokládané částky. Koproducentem je společnost Europeana Production, mezi investory je i bývalý fotbalista Milan Baroš, jenž si ve filmu také zahrál. Ten svou investici komentoval slovy: „Já vám věřím, kluci, ale aspoň na pivo z toho bude, ne?“

Vedle herců a hereček z Divadla Mír si ve snímku zahrálo i několik jejich kolegů nejen z ostravských divadel – například Dušan Sitek, Sára Erlebachová, Petr Sýkora, Markéta Matulová, Michal Noga, Zbigniew Kalina, Lada Bělašková, Josef Kaluža, Tomáš Dianiška a další. Diváci se však mohou těšit i na několik zajímavých a nečekaných tváří v cameo rolích – Iva Janžurová, Jiří Štěpnička, Tomáš Magnusek, Honza Dědek, Milan Baroš, FattyPillow či dokonce Miroslav Kalousek. Hudbu k filmu složil taktéž člen Divadla Mír Michal Sedláček. Snímek se natáčel především na území Moravskoslezského a Zlínského kraje, vznikl v produkci Mír Production a Europeana Production a do kin jej uvede 26. května 2022 distribuční společnost Bontonfilm.

Synopse:
Předposlední český akční hrdina a strážce svého Teritoria Milan (Albert Čuba), citlivá duše, prokletý básník a řidič tramvaje David Votrubek (Štěpán Kozub), orgán městské policie Robert (Robin Ferro) a snaživý, leč průměrný herec oblastního divadla Herbert (Vladimír Polák) se vydávají na dobrodružnou a strastiplnou cestu za nečekanou výhrou. Road trip z Ostravy do Prahy plný šílených událostí, nečekaných odboček a akčních scén jim totiž stíží nejen Davidův osobitý pohled na svět, ale i mafiánský boss Král, taktéž toužící po miliónové výhře. Hlavní hrdinové však po cestě najdou víc, než sami čekali. První filmový počin Třech Tygrů je žánrově specifická podívaná – nechybí v něm samozřejmě humor, který je pro partu z Divadla Mír charakteristický, ale také akční bojové scény, napětí nebo láska.

Obsazení:
Milan: Albert Čuba
David: Štěpán Kozub
Robert: Robin Ferro
Herbert: Vladimír Polák
Král: Dušan Sitek
Zbyhněva: Sára Erlebachová
Bubák: Petr Sýkora
sestra Ambrózie: Markéta Matulová
farář: Zbigniew Kalina
trafikant Zbyněk: Michal Noga
a další

Tvůrci:
Režie: Emil Křižka
Scénář: Albert Čuba, Vladimír Polák
Kamera: Ryszard Perzynski
Střih: Emil Křižka, Maxmilián Čuba, Albert Čuba
Zvuk: Tomáš Oramus
Hudba: Michal Sedláček
Architekti: Ondřej Turoň, Pavla Ferro Skaláková
Kostýmy: Eva Kotková
Masky: Gabriella Kupková
Výkonný producent: Lukáš Oramus
Vedoucí výroby: Jana Juříčková
Producenti: Mír Production (Albert Čuba, Lukáš Oramus, Štěpán Kozub, Jana Juříčková) a Europeana Production (David Blümel, Petr Kutáč)
Koproducenti: Viktor Kaštyl, Manu Chilaud & Pavla Klečková, Milan Baroš

Žánr: zběsilá akční komedie
Délka: 110 min
Premiéra: 26. 5. 2022
Distributor: Bontonfilm

Foto: archiv filmu Jan Lipovský

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.