Muzikál Biograf láska přivede na muzikálové jeviště písničky Hany Zagorové

Celkem 24 slavných písní legendární zpěvačky, autorky, devítinásobné Zlaté slavice Hany Zagorové zazní v novém původním českém muzikálu Biograf láska, který uvedou Divadlo Kalich a společnost No.Art poprvé 16. září 2022.

Autorkou scénáře je úspěšná spisovatelka a publicistka Uljana Donátová, režie i scéna byla svěřena herci a scénografovi Janu Křížovi. Divadlo Kalich tím otevírá další prostor pro spolupráci se svým kmenovým hercem, jenž je oceňován jako jeden z nejzářnějších talentů současného českého muzikálu, a navíc umělecky uspěl i za hranicemi. Podobně divadlo vsadilo na talent kostýmního návrháře Radka Fišera, kterého muzikáloví diváci doposud znají především jako tanečníka.

Choreografkou představení je Petra Parvoničová, autorem hudebního nastudování Ľubomír Dolný, kteří se v Divadle Kalich spolupodíleli již na několika respektovaných muzikálových titulech.

„Hanka Zagorová nám dává velkou tvůrčí svobodu, sama dobře ví, jak moc je pro každého umělce důležitá. Scénář muzikálu samozřejmě zná, četla ho, diskutovali jsme s ní nad ním a dál už nás nechává pracovat. Nicméně moc si vážím toho, že celý projekt zaštiťuje a že s námi u něj stále je,“ poodhaluje dosavadní spolupráci se zpěvačkou na dva roky připravovaném muzikálu režisér Jan Kříž. „Myslím si, že mým vkladem jsou písničky, které jsem dala k dispozici, a nerada bych se pouštěla do práce, kterou neumím nebo jí nerozumím,“ doplňuje ho Hana Zagorová. Divadlo Kalich bylo v roce 2007 dějištěm jejího návratu k herectví, které na začátku své kariéry studovala, když přijala roli v muzikálu Jack Rozparovač. Následovala dlouholetá spolupráce zpěvačky a divadla, jejímž je muzikál Biograf láska vyústěním. Hana Zagorová byla oslovena k podobnému projektu už několikrát, nabídka Divadla Kalich ji přesvědčila „libretem, vizí celého týmu a pracovním nasazením.

„S producenty muzikálu jsme si na úplném počátku vybrali základní portfolio písní, o nichž jsme byli přesvědčeni, že v muzikálu prostě musí zaznít. Jsou to písničky, které Hanu Zagorovou jako zpěvačku charakterizují a jsou s ní neoddělitelně spjaté, posluchač si je již při prvních tónech okamžitě vybaví. Ale v průběhu procesu jsme našli i takové, které právě díky emocím, které zprostředkovávají, pomohou dotvořit a posunout příběh a charaktery hrdinů,“ přibližuje autorka scénáře Uljana Donátová začátky práce na muzikálu. K samotnému příběhu prozradila: „Chtěla jsem laskavý příběh s písničkami Hany Zagorové, který může prožít úplně každý. Proto tři hlavní ženské postavy, okolo nichž se celý děj muzikálu točí, dokáží i vážné situace přijímat s humorem a nadhledem, dokáží se navzájem tak trochu špičkovat, dělat si ze sebe legraci, ale v důležitých okamžicích se podržet.  Ale muži v tomto příběhu mají také důležitou, ba přímo zásadní roli.“

Herecké obsazení vzešlo z několikakolových konkurzů. Na své představitele čekalo osm dospělých rolí, dvě role dětské i role v company. „Nikdy bych si netroufla dávat rady hotovým, výborným zpěvákům. Myslím si, že si s tím určitě poradí každý sám, jen bych trochu doporučila zapomenout na moji interpretaci a dát do toho kus svého názoru, kus svého já a prosadit svou osobnost,“ vzkazuje hercům na začátku jejich práce na muzikálu Biograf láska Hana Zagorová.

Muzikál s písničkami Hany Zagorové
B I O G R A F  L Á S K A
od 16. září 2022 v Divadle Kalich

Producenti: Divadlo Kalich, No.Art
Scénář: Uljana Donátová
Režie, scénografie: Jan Kříž
Choreografie: Petra Parvoničová
Hudební nastudování: Ľubomír Dolný
Kostýmy: Radek Fišer

Patronem inscenace je Michal Viewegh.

V hlavních rolích hrají:
Marie Křížová, Elis Ochmanová / Kateřina Bohatová, Michaela Tomešová / Denisa Nesvačilová, Roman Tomeš / Bořek Slezáček, Zbyněk Fric / Jan Tenkrát, Přemysl Pálek / Milan Peroutka, Natálie Halouzková / Felicita Prokešová ad.

Zdroj a foto: www.divadlokalich.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.