Dny otevřených dveří na observatoři Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově

V pátek 20. a v sobotu 21. května 2022, každý den od 9 do 18 hodin. Po oba dny jsou pro vás otevřena naše odborná pracoviště a můžete si je prohlédnout s výkladem odborníků. Otevírací doba po oba dny 9 až 18 hodin, v pátek a sobotu večer navíc za jasného počasí pozorování oblohy dalekohledem. Vstup i doprovodný program zdarma.

Program (jednotlivá místa najdete na samostatné mapce)

 • Prohlídka Perkova dvoumetrového dalekohledu – největšího dalekohledu v České republice. Hlavní přístroj Stelárního oddělení – průměr hlavního zrcadla 2 m, hmotnost 84 tun), prohlídka a informace o pozorování dalekohledem a zpracování výsledků.
 • Prohlídka Slunečního oddělení: sluneční patrola, horizontální dalekohled HSFA 2 (průměr zrcadlového objektivu 50 cm, ohnisková vzdálenost 35 metrů) a sluneční radioteleskop o průměru 10 metrů.
 • Prohlídka Mayerova dalekohledu o průměru 65 cmOddělení meziplanetární hmoty.
 • Prohlídka dalekohledu D50skupiny astrofyziky vysokých energií Stelárního oddělení.
 • Komentované prohlídky expozice o historii výzkumu v oblasti fyziky meteorů(bolidy a pády meteoritů) na observatoři v Ondřejově. Uvidíte zde historicky cenné přístroje, meteority, záběry bolidů – to vše s komentářem. Odchod s průvodcem od Muzea V. Šafaříka každou sudou hodinu (10, 12, 14 a 16).
 • Prohlídka dvou  historických kopulí, v případě dobrého počasí pozorování dalekohledem v historické Západní kopuli.
 • Otevřeno muzeum V. Šafaříka – historické přístroje a dokumenty, vznik a vývoj ondřejovské hvězdárny, osobnost jejího zakladatele J. J. Friče, historická expozice přístrojů pro výzkum Slunce používaných na naší observatoři.
 • Ústavní knihovna – přístupná pro čtení, posezení a diskuse.

Doprovodný program po oba dny:

 • Po setmění pozorování oblohy dalekohledem ze Západní kopule historické hvězdárny. Pouze za jasného počasí.
 • Ve 22:00 a 23:00 před historickou Centrální kopulí “Seznámení s oblohou nad námi aneb planetárium naživo”. Malý kurz orientace na obloze – pod skutečnou hvězdnou oblohou. Ukážeme si souhvězdí nad námi a povíme si řadu zajímavých věcí. Pouze za jasného počasí.
 • Planeta Mars a nejbližší těleso k Zemi – Měsíc (Unikátní instalace dvou modelů: Mars a Měsíc. Každou celou hodinu krátký výklad. Za velkého větru bohužel nebude instalace možná. Ve spolupráci s Hvězdárnou a planetáriem Brno.)
 • Škola hledání meteoritu – v pátek v 16 a v sobotu v 10 a 16 hodin (V tomto případě modelu skutečného meteoritu Žďár nad Sázavou z 9. prosince 2014, jehož pád v podobě bolidu byl zachycen bolidovými kamerami. Dostanete mapku pádové oblasti a můžete začít s hledáním. Jak se hledá 40 g meteorit? To poznáte. Škola hledání bude navazovat na výklad u expozice meziplanetární hmoty. Není třeba se registrovat, přijďte prostě na sraz k Muzeu V. Šafaříka, odkud odcházejí exkurze do Oddělení meziplanetární hmoty. Programem a hledáním s návodem vás provede Dr. David Čapek z Oddělení meziplanetární hmoty. Program a tedy i komentovaná prohlídka expozice meziplanetární hmoty bude v těchto termínech přizpůsobena i dětem.)
 • Výstava RELATIVITA ČASU se simulátorem černé díry – v seminární místnosti za Perkovým dalekohledem (zde si také můžete odpočinout, schovat se před sluncem nebo deštěm). Fyzikální ústav Slezské univerzity v Opavě a Astronomický ústav AV ČR vás zvou na společnou výstavu, kde se dozvíte, na jakých vesmírných misích se podílíme a co díky jim budeme moci zjistit o extrémním prostředí v okolí černých děr a neutronových hvězd. Doplněno velkorozměrovými fotografiemi pořízenými na Evropské jižní observatoři v Chile.
 • V muzeu si můžete zakoupit turistickou známku a další upomínkové předměty.

Pouze v pátek:

 • Dílnička “Vyrobte si vlastní spektroskop” – od 13 do 18 hodin v seminární místnosti Slunečního oddělení.

Pouze v sobotu:

 • Přednášky pro veřejnost, které přednesou odborníci Astronomického ústavu AV ČR (v budově Slunečního oddělení):

16:00 – Exkurze do moderní radioastronomie (přednáší Dr. Miroslav Bárta, vedoucí Slunečního oddělení)

18:00 – Evropská jižní observatoř a naše zapojení (přednáší Dr. Petr Kabáth, vedoucí skupiny exoplanet Stelárního oddělení)

 • Dětský program pro malé i větší – před kopulí Perkova dalekohledu.
 • Solarografie – výstava extrémní techniky v extrémních podmínkách – najdete ji v lesíku mezi HSFA-1 a HSFA-2 (toto pracoviště je přístupné). Autor: Dr. Maciej Zapiór, Sluneční oddělení.
 • 14:00 na schodišti U lva (pod hvězdárnou) – koncert folkové skupiny VilMa (zdarma).
 • Od 10 do 17 hodin občerstvení v budově Slunečního oddělení. Firma “Ondřejovský koláč” nabízí nejen svoje poctivé koláče, ale také slané a teplé občerstvení, nápoje a zmrzlinu.
 • V sobotu od 9 do 18 hodin také v prostoru hřiště u hvězdárny, hned vedle parkoviště VÝSTAVA DROBNÉHO ZVÍŘECTVA – holubů, králíků a drůbeže – pořádaná Základní organizací Českého svazu chovatelů v Ondřejově. Bohatá tombola. Vstupné dobrovolné.
Co je dobré vědět?
Upozornění: z této akce budou pořizovány fotografie a videozáznamy pro účely archivace a propagace.

Pozor: v sadu hvězdárny kvetou přírodní orchideje Prstnatce májové, které jsou zákonem přísně chráněny. To je také důvod, proč nesekáme louky až do jejich odkvětu. Prosíme, netrhat ani nechodit do neposekaných luk! Snad nějaké spatříte od cesty.

Ztratili jste se? Potřebujete poradit? Ptejte se prosím organizátorů označených jmenovkami či oblečených v našich tričkách nebo do reflexních vest – poradí vám. Dotazy na organizaci na 737 322 815.

Zdroj a foto: www.asu.cas.cz              

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.