Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zábava

Od da Vinciho k letům do vesmíru aneb Muzejní noc 2022 v Technickém muzeu v Brně

Za zvýhodněnou cenu nabídne v tento večer Technické muzeum v Brně výstavu Stroje Leonarda da Vinci, která nabízí výběr modelů strojů tohoto všestranného renesančního génia. Modely podle plánů da Vinciho sestrojili italští řemeslníci. O muzejní noci si je včetně reprodukcí některých jeho obrazů mohou zájemci prohlédnout za 90 Kč (se slevou 60 Kč). V této ceně je zahrnutý i vstup na celý program muzejní noci v TMB.

Pro ty zájemce, kteří se chtějí zúčastnit muzejní noci bez prohlídky výstavy, činí vstupné jako v minulých letech 20 Kč. Ale ani oni nebudou ochuzeni o možnost vyzkoušet si některé z da Vinciho nápadů – v tzv. Dílně Leonarda da Vinci.

Kromě prohlídky expozic s kurátory má muzeum připravený další program. Součástí muzejní noci je mezinárodní soutěžní výstava Modelářský svět 2022, která se koná právě o tomto víkendu. V sobotu 21. května je výstava se svým programem otevřena od 10.00 do 16.00 hodin. Od 18.00 hodin, kdy začíná muzejní noc, si budou moci zájemci také prohlédnout modely různých kategorií, vyzkoušet si svoji zručnost v modelářské dílně anebo se dozvědět něco více o fenoménu ABC na přednášce Josefa Kropáčka, která se uskuteční v 19.00 a ve 20.00 hodin. Modeláři také představí své RC modely – rádiem řízené, a to přímo v areálu za budovou Technického muzea v Brně od 18.00 do 20.00 hodin.

K vesmírným letům zavede návštěvníky 4 metrový model Crew Dragon společnosti SpaceX – první soukromé kosmické lodě v historii lidstva, která naprosto zásadním způsobem mění podobu letů do vesmíru. S „kosmickou lodí“ souvisí výcvik kosmonauta. Po jeho absolvování obdrží úspěšní účastníci Certifikát kosmonauta muzejní noci s vlastnoručním podpisem Tomáše Přibyla, popularizátora kosmonautiky, publicisty a kurátora sbírky Letectví a kosmonautiky TMB. Zájemci o tento certifikát se nemusí ničeho obávat, výcvik je přizpůsobený i dětem.

Co si kdo pod pojmem vesmírný tanec představí? Svou vizi si mohou přijít zrealizovat návštěvníci všech věkových kategorií do prostoru mezi letadly. Od 21.00 do 21.15 hodin pak bude probíhat soutěžní část této férie-diskotéky, kdy porota ohodnotí ty nejlepší. Porotu tvoří renomovaní zástupci tří tanečních oborů: Lubomír Anděl, tanečník a porotce s více než 20 letou praxí, dlouholetý trenér a choreograf se zaměřením na standardní a latinsko-americké tance, Petr Hos z Baletu Národního divadla Brno, a poslední člen poroty bude tanečník a lektor (street dance), několikanásobný mistr ČR v sólovém tanci, který se zaměřuje zejména na freestylový tanec na battlech, Julian Kolachuk z taneční skupiny EFEKT DANCE BRNO.Porota nebude hodnotit profesionalitu tanečníků, ale především nejzajímavější a nejnápaditější provedení. Kdo přijde v zajímavém kostýmu, může mít výhodu. Tři vybraní pak dostanou drobné dárky a diplom. Během celého večera a k vesmírnému tanci budou hrát DJs Siva a Vyrys.

Také Úžasné divadlo fyziky (ÚDiF) se zaměří na kosmos a představí „Člověka ve vakuu“.

Soutěž při dálkovém průzkumu planety Mars připravili a o muzejní noci zrealizují pracovníci Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií Vysokého učení technického v Brně a institutu CEITEC VUT, prvního multidisciplinárního výzkumného centra v ČR (např. kybernetika, nanotechnologie, pokročilé materiály).

Od makrosvěta k mikrosvětu. Mezi největší výrobce elektronových mikroskopů na světě patří Thermo Fisher Scientific. Odborníci z jeho brněnské pobočky zpřístupní některé z elektronových mikroskopů v expozici Technického muzea v Brně a vysvětlí zájemcům jejich principy, práci s nimi i cíle jejich použití. Jak často se může laik podívat do mikrosvěta?

Technické muzeum v Brně má stále uzavřeny expozice parních, vodních a leteckých motorů. Důvodem je dlouhodobá oprava narušené střechy nad těmito expozicemi. Velká část programu se tedy odehraje v areálu za hlavní budovou muzea. Při nepříznivém počasí může dojít ke změnám programu, které aktuálně uvedeme na sociálních sítích TMB.

Zdroj a foto: Technické muzeum v Brně 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *