Hasiči pod velením Miroslava Krobota míří do kin: Komedie „Kdyby radši hořelo“ diváky předpremiér baví a představuje oficiální upoutávku

Filmová komedie „Kdyby radši hořelo“ o dobrovolných hasičích s Miroslavem Krobotem, Michalem Isteníkem nebo Annou Polívkovou v hlavních rolích vstoupí do českých kin 16. června 2022. Film režiséra Adama Kolomana Rybanského měl svou světovou premiéru v únoru na významném filmovém festivalu v Berlíně. Od té doby ho tvůrci představili na řadě dalších projekcí u nás i v zahraničí. 

Sérii předpremiér spojují pozitivní divácké ohlasy, naposledy svůj film uvedl režisér Rybanský na přehlídce v Itálii. „Snažím se být během projekcí vždy v sále a vnímat divácké reakce, které jsou zatím skvělé. Na Berlinale jsme dokonce zažili i potlesk uprostřed filmu. Kromě Německa jsme měli promítání už i v Polsku, na Slovensku a v Itálii a všude se diváci smáli na podobných místech. Jsem rád, že humor funguje napříč odlišnými kulturami a doufám, že film bude rezonovat i u nás doma,“ říká režisér Adam Koloman Rybanský.

Sbor hasičů jedné vesnice čelí ve filmu úplně jiné výzvě, než přináší obvyklý oheň. Klidný a spokojený život ve vsi totiž zničí podezření na akci teroristů. Bezpečí celé vesnice teď závisí na hasičích, na jejich odhodlanosti a akci. Na všechny čekají nezapomenutelné dny a brzy si budou přát, „kdyby radši hořelo  . .“.  V dalších rolích hrají Jiří Vymětal, Marek Pospíchal, Albert Čuba, Vladimír Škultéty a další.

Podle reakcí diváků u nás i v zahraničí se zdá, že téma filmu je univerzální a srozumitelné. Až teda na velikonoční tradici s pomlázkou, nad tou zahraniční diváci žasnou s podivem,“ dodává režisér.

Scénář ke komedii začal vznikat už před několika lety. V jednom momentu filmu řeší hrdinové možnost, že by ve své vesnici omezili život a zavedli i zákaz vycházení. Absurdní filmová situace však během loňského natáčení v době nejpřísnějšího lockdownu jako by ze scénáře vystoupila do skutečného života. „Atmosféra vesnic, které byly vloni v kompletní karanténě, se dost podobala naší filmové situaci striktně omezených Velikonoc. To mě utvrdilo v neustálé aktuálnosti a naléhavosti scénáře, který jsem psal několik let,“ dodává Adam Koloman Rybanský, jenž napsal scénář spolu s Lukášem Csicselym.

Komedie vznikala ve Zlínském kraji na podzim 2020 a v zimě 2021.

Film produkuje Eva Pavlíčková a Pavel Vácha ze společnosti Bratři s.r.o, koproducentem je Česká televize, společnost freeSam a postprodukční studio Magic Lab. Snímek vznikl s podporou Zlínského kraje. Film je zároveň Rybanského absolventským filmem na katedře režie FAMU. Distributorem je Bontonfilm.

KDYBY RADŠI HOŘELO
ČR – 2022
Délka: 90 minut
Žánr: komedie
Premiéra: 16. června 2022
Režie: Adam Koloman Rybanský
Scénář: Adam Koloman Rybanský, Lukáš Csicsely
Hrají: Miroslav Krobot, Michal Isteník, Anna Polívková, Jiří Vymětal, Marek Pospíchal, Albert Čuba, Vladimír Škultéty a další

Filmová komedie o dobrovolných hasičích s Miroslavem Krobotem, Michalem Isteníkem nebo Annou Polívkovou v hlavních rolích. Sbor hasičů jedné vesnice bude čelit úplně jiné výzvě, než přináší obvyklý oheň. Klidný a spokojený život ve vsi totiž zničí podezření na akci teroristů. Světovou premiéru měl film na prestižním filmovém festivalu v Berlíně.

Obyvatelé vesnice se chystají na Velikonoce, chlapi před hospodou komentují zelené pivo a nebezpečí chemtrails, když oslavu na návsi naruší náraz dodávky do kašny. Řidiči se podařilo zmizet, všem je ale jasné, že šlo o teroristický čin. Bezpečí celé vesnice teď závisí na hasičích, na jejich odhodlanosti a akci. Náčelník hasičů a jeho zástupce jsou celoživotní přátelé, jsou jako otec a syn, mentor a jeho student. S ostatními hasiči se pouští do pátrání po pachateli a taky musí zajistit hladký průběh Velikonoc. Pro náčelníka znamená celá situace nebývalou vzpruhu, stává se hrdinou okamžiku a pro celé okolí pak pevnou jistotou. Zato jeho zástupce trochu váhá, s ženou čekají dítě a on poprvé poznává, co to je mít přehnaný strach o rodinu. Má dobré srdce, jen moc věří tomu, co mu kdo řekne a co zjistí na internetu.

Nakonec by snad i bylo lepší, kdyby radši hořelo  . . .

Stylem a zpracováním navazuje snímek na poetiku filmů Ivana Passera nebo Jaroslava Papouška. „Během vývoje filmu nám to lidé často říkali. Nejde však o záměr, ale oba, včetně Miloše Formana, jsou pro mě v tvorbě velikou inspirací,“ popisuje režisér a současně autor scénáře Adam Koloman Rybanský. „Součástí mého přístupu je absurdita, humor a civilní herectví kombinované s neherci. Při práci klademe důraz na kontrasty vážného a komického, které vytváří všudypřítomnou absurditu života,“ dodává režisér ke stylu filmu.

Komedii Kdyby radši hořelo si do své sekce Panorama vybral prestižní filmový festival v Berlíně, kde se film představil pod anglickým názvem Somewhere Over the Chemtrails. Ten odkazuje na dezinformace o chemtrails, které jsou jedním z motivů filmu.

Foto: archiv filmu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.