Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zábava

Premiéra festivalu Maker Faire v Rychnově předčila očekávání. Účast byla srovnatelná s velkými městy, prozradil Kolařík

Poslední květnová neděle byla v Rychnově nad Kněžnou ve znamení všech kreativců, kutilů a vynálezců. Poprvé v historii se ve zdejší zámecké jízdárně uskutečnil festival Maker Faire. Zúčastnily se ho téměř dvě desítky tvůrců, kteří veřejnosti představili své projekty zaměřené na tradiční řemesla i moderní technologie.

Festival Maker Faire se od roku 2018 snaží v nejrůznějších koutech České republiky rozvíjet komunitu kreativců, kutilů a vynálezců. Letos se koná v celkem devíti městech po celé České republice. Uplynulou neděli zavítal vůbec poprvé do Rychnova nad Kněžnou, kam přilákal kolem patnácti stovek návštěvníků.

„Předčilo to všechna naše očekávání. Celková návštěvnost byla srovnatelná s mnohem většími městy – například s Plzní,“ konstatoval s potěšením Vojtěch Kolařík, programový ředitel Maker Faire, podle kterého to jen dokládá, jak je rozsáhlá komunita makerů v České republice. „Ukázalo se, že je aktivní i mimo metropole. Konkrétně v Rychnově nad Kněžnou bylo k vidění několik projektů, které mohou být příkladem dobré praxe i v ostatních regionech,“ podotkl.

Program festivalu byl plný elektrotechnických projektů, moderního umění, experimentů a ručně vyráběných produktů. „Velký ohlas vzbudila virtuální realita Holodeck nebo Zuzana Nyiri ze Žamberku, která představila svou stavebnici chytrých RGB led hodin,“ prozradil Kolařík s tím, že důležitou podstatou akce byla pro návštěvníky možnost vyzkoušet si prostřednictvím workshopů vše na vlastní kůži. „Nejúspěšnějším workshopem byla stavba raketek na vodní pohon,“ doplnil.

Premiérový ročník Maker Faire v Rychnově nad Kněžnou se uskutečnil i díky podpoře Nadačního fondu ŠKODA AUTO. „Už delší čas vnímáme, že zájem o tvoření, technologie a rozvoj těchto oblastí je na Rychnovsku velký. Jsme rádi, že jsme prostřednictvím Maker Faire objevili opravdu rozsáhlou komunitu nadšenců a věříme, že budou mít chuť zapojovat se i v dalších ročnících,“ řekl Ladislav Kučera, ředitel Nadačního fondu ŠKODA AUTO.

Kromě postupného rozšiřování komunity tvůrců chtějí pořadatelé Maker Faire v následujících letech obohacovat region skrze technologické projekty i z jiných měst a krajů. „Určitě připravíme nové workshopy, aktivity a uděláme maximum, aby Maker Faire v Rychnově nad Kněžnou byl i v dalších letech úspěšný tak, jako byl jeho premiérový ročník,“ dodal Vojtěch Kolařík.

Vysvětlivky:
Maker je inovátor, vynálezce, kutil, designér i nadšenec. Každý, který se nespokojuje s dostupnými věcmi, vytváří si nové, ale zároveň si je nenechává pro sebe – sdílí je s ostatními. Je to zkrátka kutil 21. století. Makerství je o zvídavosti, tvoření a inovacích. Nedefinuje se konkrétními činnostmi – přispívá ke zdravému sebevědomí, vzdělání, tvořivosti a rozvoji podnikavosti.

O Nadačním fondu ŠKODA AUTO:
Nadační fond ŠKODA AUTO byl založený v roce 2018 s cílem zatraktivnit mladoboleslavský region. V roce 2021 rozšířil své aktivity i do zbývajících lokalit automobilky – Rychnovska a Vrchlabska. Během tří let svého působení v těchto regionech podpořil přes 200 konkrétních projektů a studií. Mezi jeho priority patří rozvoj občanské společnosti a veřejného prostoru, podpora kultury, zdravotnictví a sociálních služeb. Je členem Fóra dárců a držitelem ocenění Známka kvality. Fond je také iniciátorem a hlavním partnerem platformy Nové Boleslavsko, jejímž cílem je propagovat spolupráci a zajímavé projekty napříč regionem. www.nfsa.cz

O Maker Faire
Maker Faire je největší světová přehlídka inovací, kreativity a důmyslnosti pro celou rodinu. Jedná se o setkání tvořivých a zvídavých lidí, které baví zkoušet nové věci a neformálně sdílet poznatky a zkušenosti v přátelském prostředí. Zábavný jarmark, ale také veletrh pro makery, kde každý může představit svůj produkt, vychytávku, „hack“, experiment nebo koníček. Někteří se tak prezentují veřejně zcela poprvé.

O Maker More:
Maker More podporuje makery – lidi, kteří tvoří vlastní výrobky a řešení a chtějí své know-how a nadšení předávat dál. Organizace buduje a rozšiřuje komunitu makerů a vytváří prostředí k tomu, aby se makerem mohl stát kdokoliv a kdekoliv. Pod hlavičkou Maker Faire organizuje festivaly moderních kutilů v několika českých městech. Stejně tak se snaží v každém kraji napomáhá vzniku otevřených dílen, tzv. FabLabů. Jedná se o veřejnosti dostupná místa určená pro kreativní a digitální tvoření. V roce 2025 bude Make More spolu s FabLab Brno v ČR pořádat největší celosvětovou konferenci otevřených dílen FABx.

Foto: archiv akce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *