Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Ze života

Zlo plodí jen zlo aneb největší zajímavosti o 2. světové válce

Válka nikdy nepřinesla lidstvu nic dobrého, a přesto se i v 21. století bojuje o nesmyslnou nadvládu jedněch nad druhými. Války a bitvy jsou tu sice od nepaměti, ale nepřinesly nic, než jen utrpení a velké materiální škody. Přesto nás informace přímo z bojiště fascinují a přitahují naši pozornost. Od 6. června se mohou milovníci historie a diváci televizní stanice Spektrum těšit na 13dílný seriál Druhá světová válka: Cena říše.

Druhá světová válka z první linie
Televizní stanice Spektrum přináší možnost, pomyslně se ocitnout v první linii bojů druhé světové války a zažít tyto hrůzy prostřednictvím autentických archivních záběrů. Čekají na vás stovky hodin zpravodajských záběrů přímo z bojiště nebo z politických kruhů, které válku zpovzdálí ovlivňovaly. Svědectví podá více než 50 očitých svědků a válečných veteránů z Polska, Indie, Vietnamu a Ruska. Války Východu a Západu, které se spojily ve druhé světové válce, změnily politickou mapu světa. Toto je příběh o tom, jak se svět, který se utvářel po staletí, změnil během desetiletí k nepoznání.

Zajímavá fakta o druhé světové válce, která jste možná nevěděli

  • Synovec Adolfa Hitlera, William Hitler, sloužil během druhé světové války u amerického námořnictva.
  • Během války dostávali britští vojáci příděl tří listů toaletního papíru denně. Američané jich dostávali 22.
  • Úmrtnost válečných zajatců v ruských táborech byla 85 %.
  • Katolická porodní asistentka Stanisława Leszczyńska pomohla na svět třem tisícům dětí v koncentračním táboře Osvětim v okupovaném Polsku.
  • Nejmladším vojákem v této válce byl člen armády Spojených států – Calvin Graham – bylo mu 12 let. Graham lhal o svém věku, když se hlásil k americkému námořnictvu. Jeho skutečný věk byl zjištěn až potom, co byl zraněn.
  • Obléhání Stalingradu si vyžádalo více ruských obětí (vojenských i civilních) než měly Spojené státy a Velká Británie dohromady za celou druhou světovou válku.
  • Aby se vyhnuli německy znějícímu názvu “hamburger”, používali Američané během války název “Liberty Steak”.
  • První bomba, kterou Spojenci shodili na Berlín, zabila jediného slona v berlínské zoo.
  • Hiroo Onoda, zpravodajský důstojník japonské císařské armády, který bojoval ve druhé světové válce, se v roce 1945 nevzdal. Na Filipínách působil až do roku 1974, tedy téměř 30 let. Jeho bývalý velitel přijel z Japonska, aby mu v roce 1974 osobně vydal propouštěcí rozkaz.
  • Celkový počet obětí druhé světové války se pohyboval mezi 50-70 miliony lidí, z nichž 80 % pocházelo z pouhých čtyř zemí –⁠ Ruska, Číny, Německa a Polska.  Více než 50 % obětí tvořili civilisté, většinou ženy a děti.

Chcete-li se o druhé světové válce dozvědět ještě více, sledujte od 6. června každý všední den ve 22:00 na televizní stanici Spektrum seriál Druhá světová válka: Cena říše.

Foto: archiv Spektrum

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *