Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Ze života

Užijte si dovolenou v klidu a včas se připravte na plánované výdaje!

Po dvou covidových letech se letos téměř polovina Čechů chystá v létě na dovolenou do zahraničí. Před cestou je třeba zvážit, jak budeme na dovolené platit, co pro nás bude nejvýhodnější, jak se vyhnout zbytečným poplatkům, a podle toho se na cestu připravit. Je třeba myslet i na bezpečnost svých peněz. Česká bankovní asociace proto připravila pár rad, které se mohou při cestách do zahraničí hodit.

Téměř každý druhý Čech se letos v létě chystá na dovolenou do zahraničí a cestovatelé budou opět řešit, jak za své útraty na místě platit. Pokud cestují do míst, kde je již běžné bezhotovostní placení, potom není nutné mít s sebou větší obnos hotovosti. Pokud je ale cílem dovolené místo, kde tento způsob placení není tak běžný, je dostatečná hotovost nutností.

Peníze směňte raději v ČR
Při výměně peněz před dovolenou je jistější se spolehnout spíše na tuzemské směnárny a banky než na ty v zahraničí. „Může se stát, že banky a směnárny v zahraničí nemusí českou měnu vůbec přijímat. Stejně jako české banky a směnárny nenabízejí všechny zahraniční měny,“ uvádí Tomáš Hládek, expert na platební styk České bankovní asociace. „Pokud míříte do země, jejíž měnu nenabízejí ani směnárny u nás, je třeba vybavit se dolary, případně eury, které v místě směníte za místní měnu,“ doplnil Tomáš Hládek. Před samotnou směnou peněz je dobré znát alespoň přibližný kurz dané měny vůči koruně (aktuální kurzy devizového trhu zveřejňuje ČNB na svých webových stránkách), zjistit si měnové podmínky dané země, a jak vypadají její bankovky a mince, aby směnárníci nemohli cestovatele ošidit.

Ověřte si, zda se v destinaci dá platit vaší kartou
„Pokud plánujete v zahraničí platit kartou, je vhodné si ověřit, zda v dané zemi přijímají požadovanou značku platební karty a zda je vůbec běžné kartou platit. Jsou totiž země, které mohou určité typy karet odmítat. Peníze v zahraničí je dobré vybírat pouze z bankomatů, u kterých je zřejmé, že jsou provozovány bankami. Ostatní provozovatelé bankomatů si často za svoje služby účtují další poplatky, které mohou výběr hotovosti prodražit,“ vysvětluje Tomáš Hládek.

Pozor na Dynamic Currency Conversion (DCC)
Mnoho českých bank nabízí svým klientům výběry hotovosti v zahraničí zdarma, přesto mohou být klienti při výběru peněz nebo platbě u obchodníka nepříjemně překvapeni nevýhodným směnným kurzem. Ten může být způsoben tzv. „dynamic currency conversion“ (DCC). Pokud totiž bankomat nebo platební terminál vyhodnotí, že platební karta byla vydána v jiné zemi, než kde se s ní právě platí, může nabídnout dvě varianty výběru peněz, respektive platby: s konverzí nebo bez konverze (with conversion/without conversion).

Při výběru/platbě s konverzí, je sice přesně jasné, jaký bude směnný kurz, ale tyto částky jsou často nevýhodné a zatížené vysokou marží lokální banky. Pokud se zvolí varianta bez konverze, použije se aktuální kurz, který nabízí klientovi jeho domácí banka. Ten sice není nejvýhodnější, ale rozhodně bývá srovnatelný s běžnou turistickou směnárnou. Dobrou zprávou je, že v rámci EU mají provozovatelé bankomatů a platebních terminálů povinnost informovat klienta o tom, jaký kurz a jaké poplatky budou s platbou spojeny. Mimo EU taková pravidla neplatí. Mnoho českých bank již umožňuje svým klientům zablokovat nevýhodné výběry z bankomatů v zahraničí přímo v mobilním nebo internetovém bankovnictví.

Podvodníky najdete po celém světě
Stejně jako doma i v zahraničí je třeba být při používání platební karty opatrný. Pokud dojde ke ztrátě karty, je to komplikace, která se sice dá ve spolupráci s bankou vyřešit, ale na nějaký čas omezí cestovateli přístup k jeho financím. Také hrozí, že karta může být zneužita. Proto doporučujeme nastavit si na kartě před cestou nižší limity na výběry a platby a v internetovém či mobilním bankovnictví si zprovoznit notifikace všech realizovaných plateb. Pro všechny případy je také dobré mít uloženo kontaktní telefonní číslo na zákaznický servis své banky.

Pozornost je třeba věnovat i bezpečnému používání chytrého telefonu, ve kterém většina z nás má nainstalované aplikace mobilního bankovnictví a další citlivá data. Připojením se k nezabezpečené veřejné wifi síti se cestovatelé vystavují riziku zneužití svých dat. Měli bychom se tedy vždy připojovat k internetu pouze s využitím svých mobilních dat nebo případně přes zabezpečenou wifi síť.

Více informací o placení na cestách v zahraničí najdete na speciální webové stránce Bezpečná dovolená (https://native.seznamzpravy.cz/bezpecna-dovolena-nenechte-se-okrast/).

Zdroj: www.cbaonline.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *