Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

DětiZvířata

Sto tisíc korun od mladých čtenářů putuje Záchranné stanici Falco v Dolním Týnci

Děti zapojené do projektu Čtení pomáhá věnovaly 100 000 korun Záchranné stanici Falco v Dolním Týnci nedaleko Litoměřic. Peníze poputují na vybudování zázemí pro velké druhy zvěře. Podpora od dětí tak přispěje nejen modernizaci chovatelského zařízení, ale současně ekologické výchově veřejnosti.

Díky mladým čtenářům bude moci Záchranná stanice Falco v Dolním Týnci, části obce Třebušín na Litoměřicku, vybudovat školku pro srnčata, daňčata a muflončata. Modernizaci zázemí pro velké druhy zvěře plánuje záchranná stanice už delší dobu a nyní se práce mohou konečně realizovat. „Nová školka bude domovem například pro muflona Fešáka. Dostal se k nám jako osiřelé mládě. A ačkoli je to dnes již zdravý muflon, za stádo považuje nás, ošetřovatele. Pokud bychom ho pustili do volné přírody, mohl by být v dospělosti pro lidi nebezpečný. Nyní díky dětem můžeme nejen pro něj vybudovat takové prostředí, jaké potřebuje,“ vysvětluje Václav Tomšovský ze Záchranné stanice Falco.

Většina zvířat, která se dostanou do péče pracovníků záchranné stanice Falco, se vrací po často náročné péči na svobodu. Trvale handicapovaná zvířata zde nachází svůj domov natrvalo. „V naší expozici žije v současné době 80 zvířat, která sice svá zranění přežila, ale přes trvalé následky nejsou schopná života ve volné přírodě. Naše expozice slouží také jako ekologická výchova pro veřejnost. Našim návštěvníkům vysvětlujeme, co živočichům škodí. Děti u nás vidí některá zvířata zblízka vůbec poprvé. Překvapí je, jak vysoký je čáp a jak krásné oči mají srnky,“ dodává Václav Tomšovský.

Vybudování školky je prvním naplněným dobročinným projektem v rámci Čtení pomáhá přírodě. Jedná se o novou iniciativu již etablovaného projektu Čtení pomáhá. „Naši čtenáři mohou od dubna krom pomoci potřebným také sázet les. Za každou přečtenou knihu o přírodě za ně společnost RD Rýmařov vysadí dva stromky. Postupně tak vznikne celý Les Čtení pomáhá. Naším cílem je nenásilnou formou edukovat děti v otázkách týkajících se přírody a ekologie,“ popisuje Martin Roman, zakladatel Čtení pomáhá.

Projekt Čtení pomáhá, podporuje čtenářství a zároveň umožňuje dětem a mládeži podílet se na charitativní činnosti. Děti jsou k četbě motivovány finanční odměnou 50 korun, kterou však nezískávají pro sebe, ale věnují ji na charitu. Každý rok se tak různým nadacím rozdělí až 10 miliónů korun. O tom, kdo pomoc obdrží, rozhodují právě dětští čtenáři. Každý z čtenářů, který se zaregistruje na webových stránkách projektu, přečte některou z doporučených knih a správně zodpoví kontrolní otázky k dané knize, získává kredit 50 korun. Ten pak věnuje na některou z nabízených konkrétních charitativních akcí. Charity navrhují oslovené dobročinné organizace a partneři projektu. Knihy zařazené do projektu byly vybírány v celorepublikové anketě o nejlepší dětskou knihu. V odborné porotě, která knihy navrhovala, byly osobnosti, jako je Zdeněk Svěrák, Marek Eben, Alena Ježková, Jiří Dědeček a Martin Roman. Další knihy na seznam postupně přibývají. Iniciátorem a donátorem projektu je Martin Roman.

Zdroj a foto: www.ctenipomaha.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *