Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Bydlení

Interiér podle nejnovějších trendů, nebo radši ověřená klasika? Poradíme vám, jak vybrat!

Volbu správného interiéru byste neměli při stavbě nebo rekonstrukci vašeho domu či bytu podceňovat. Má totiž vliv na funkčnost jednotlivých místností, cenu nemovitosti, a v neposlední řadě i vaši náladu. Možností, z nichž můžete vybírat, je spousta, a zvolit takový design, který bude praktický, moderní, ale zároveň vás za pár let neomrzí, tak jednoduché nebývá. Zeptali jsme se proto odborníků, kteří vám s volbou poradí.

Design řešte už při počátečním plánování
Pokud stavíte či rekonstruujete nemovitost bez pomoci odborníků, možná se chystáte udělat jednu zásadní chybu – volbu interiéru necháváte až na konec celého projektování. „Lidé někdy můžou mít pocit, že interiérový design je hlavně o dekoracích, barvách a pocitu, který z místa máte. Jeho důležitou součástí je ale i zajištění funkčnosti prostoru. Pokud začnete interiér řešit už při počátečním plánování stavby, budete schopni doladit veškeré detaily a zajistíte, že se vám bude v novém prostoru žít opravdu dobře a pohodlně,” vysvětluje designérka Mariana Ivanyk, majitelka ateliéru IVANYK DESIGN. Pro vzhled i funkčnost interiéru jsou totiž důležité všechny prvky od půdorysu, až po ty nejmenší detaily zahrnující například druh koupelnové baterie. Plánování vám navíc pomůže s tím, aby design celého domu či bytu působil jako jednotný celek.

Vyhněte se nepraktickému vybavení
Při zařizování se řada lidí řídí vzhledem a cenou. Základem by ale v prvé řadě měla být funkčnost a praktičnost. Šetření na nesprávném místě obdobně jako některé čistě stylové kousky totiž můžou zkomplikovat další používání i péči o domácnost. „Našim klientům se často líbí například zabudované či rohové vany, drobné mozaikové obklady nebo světlé barvy dřezu. V těchto případech však radíme, aby volbu pečlivě zvážili, můžou totiž zapomenout na detaily, které je budou později mrzet,” říká Martina Zahradníková z developerské společnosti Ekonomické stavby.

„Pokud dojde k havárii u zabudované vany, je potřeba ji doslova vysekat z podlahy, kolem rohové vany se pak kvůli atypickému tvaru koupelna špatně umývá. Při výběru malých obkladových kachliček a světlých spár či dřezu musí majitelé pamatovat na to, že se budou při běžném používání zbarvovat a špatně čistit. V rovných umyvadlech pak častěji stojí voda, a tak se materiál bude ničit vodním kamenem,” dodává Martina Zahradníková. Pokud tedy můžete, zeptejte se také lidí ve svém okolí, nebo si přečtěte zkušenosti na internetu – autoři vám budou často schopni poradit, která rozhodnutí by už při volbě interiéru neudělali. Zejména u kuchyní a koupelen, které se náročněji a nákladněji předělávají, je vhodné vše pečlivě promyslet.

Trendy kombinujte s klasikou
Nejověřenější způsob, jak vytvořit moderní design, který vydrží, je kombinovat trendy s nadčasovými materiály. „Vždy budou aktuální neutrální odstíny a přírodní dekor jako dřevo nebo kámen. Letošním trendem jsou pastelové barvy – zejména mentolové a starorůžové odstíny, pak ale také kovové materiály jako bronz či mosaz. Ty se s nadčasovou klasikou krásně doplňují,” říká interiérová designérka Mariana Ivanyk. Při volbě barev je také vhodné pracovat se světlem. „Do tmavších místností se lépe hodí světlé materiály, které navíc prostor opticky zvětší. Myslet byste měli také na vhodné osvětlení i jeho doplnění o zrcadla a skleněné dekorace,” dodává Martina Zahradníková. Světové trendy můžete do prostoru začlenit i pomocí doplňků, organizérů nebo květin – v tomto případě se fantazii meze nekladou a vy tak můžete místo přizpůsobovat tak, abyste se v něm vždy cítili dobře.

Foto: IVANYK DESIGN, Ekonomické stavby

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *