Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

DětiZdraví

Komiks oceňovaného spisovatele vysvětluje selhání ledvin aneb Dopadne inspektor Vyšetřil tichého zabijáka?

Chronické onemocnění ledvin je zákeřná choroba, kterou již trpí nebo teprve onemocní každý desátý obyvatel Česka. Protože se zpočátku neprojevuje bolestí, může se náš život změnit ze dne na den. Když se objeví příznaky, bývá nemoc v pokročilém stádiu a často vede k potřebě pravidelné dialýzy nebo transplantace ledviny. Většina z nás ale má možnost včas nemoc odhalit, zahájit léčbu a udržet si aktivní život. Také ale problémům předcházet vhodným řešením rizikových faktorů, které ledviny ničí často nepozorovaně.

To vše poutavým způsobem přibližuje detektivní příběh pátrání po tajemném vrahovi nazvaný Inspektor Vyšetřil a Nick Carter: Záhada krvavé masky. Autor jej zasadil do prostředí Prahy konce 19. století – podobně, jako děj několika svých dalších knih. „Sám sice pocházím z Rychnova nad Kněžnou, ale Prahu jsem si zvolil jako místo k žití pro její magický nádech. Unikla osudu podobnému jiným evropským metropolím, které přišly o své historické centrum. Je to vlastně jediné velké středověké město v Evropě a úžasná kulisa pro tajuplné příběhy,” popisuje svou inspiraci Petr Stančík.

Inspirace z dětství a osobní zkušenost
Vzpomíná také, jak komiksy formovaly jeho dětství, protože miloval nejprve Čtyřlístek, pak také příběhy pana Semtamťuka nebo Rychlé šípy. Obdivoval kreslíře Jana Fischera, který uměl vyobrazit ty nejúžasnější četníky a zlosyny na světě. „Do foglarovských komiksů vnesl takovou osobitou temnotu. Také mi učarovali Asterix a Obelix, ten Sempého francouzský styl. Komiks je fascinujícím spojením malířství, literatury a filmu. Přitom je ale mnohem starší než film – úžasným středověkým komiksem je třeba cyklus nástěnných maleb z Apokalypsy na hradě Karlštejn od neznámého tvůrce, možná mistra Theodorika. Vždy jsem chtěl komiks udělat a proto mám radost, že vychází první, na kterém jsem se podílel. O zápletce ale nechci moc prozrazovat, abych čtenáře neochudil o zážitek.”

Vcítit se do postav autorovi umožnila osobní zkušenost s diabetem, který spolu s vysokým krevním tlakem patří mezi nejčastější příčiny chronického onemocnění ledvin. „Patřím do rizikové skupiny a sám jsem si nechal vyšetřit ledviny, abych věděl, jak na tom jsem. A jsem rád, že komiks k tomu může inspirovat i další lidi. Samozřejmě oběť i hlavní hrdina našeho příběhu mají nadváhu, zřejmě i vysoký krevní tlak… i ta cukrovka by se tam taky někde mohla mihnout. Záměrně jsme je s ilustrátorem Martinem Šťastným takhle modelovali – aby se s nimi pacienti v čekárně lékaře mohli ztotožnit. Postava amerického detektiva Nicka Cartera naopak zosobňuje zdravý životní styl, ale je v komiksu spíš pro inverzi – aby o to více vyniklo bříško inspektora Vyšetřila, které má stejně vydutý tvar, jako jeho buřinka,“ doplňuje autor s úsměvem.

Bezbolestné a rychlé vyšetření zachraňuje životy
„Podívejte se na svou rodinu. Trpí nebo trpěl někdo z příbuzných onemocněním ledvin? Pak máte vyšší riziko i vy. Máte nadváhu, cukrovku nebo vysoký krevní tlak? Pak věnujte svým ledvinám pozornost, neboť tyto diagnózy jsou pro jejich budoucí vývoj kritické. Nechte si zkontrolovat ledviny. Vyšetření nebolí a platí ho zdravotní pojišťovna. Může vám zachránit zdraví i život,” vzkazuje prof. MUDr. Ondřej Viklický, CSc., přednosta Transplantcentra, přednosta Kliniky nefrologie, vedoucí Transplantační laboratoře IKEM a předseda České nefrologické společnosti. O kontrolu zdraví ledvin může každý požádat svého ošetřujícího lékaře. Pokud základní vyšetření odhalí poškození ledvin, pošle pacienta k dalšímu vyšetření u specialisty – nefrologa nebo urologa.

Komiks můžete si můžete přečíst nebo stáhnout na webu www.vysetriledviny.cz a v tištěné podobě postupně také v ordinacích lékařů. Na zmíněném webu rovněž najdete celou řadu užitečných informací o prevenci, příznacích a léčbě onemocnění ledvin garantovaných odborníky. Mezi nimi také možnost pomocí jednoduchého dotazníku a výpočtu BMI (body mass index) orientačně zjistit, zda jste onemocněním ledvin ohroženi.

8 tipů pro zdravé ledviny

 • Udržujte se v kondici, buďte aktivní
  Pravidelný pohyb vám pomůže udržet si optimální tělesnou hmotnost, snížit krevní tlak a tím i riziko chronického onemocnění ledvin.
 • Jezte zdravě
  Vyvážená zdravá strava vám pomáhá udržet si správnou tělesnou hmotnost, snížit krevní tlak, předcházet cukrovce, srdečním onemocněním a dalším chorobám, které způsobují chronické onemocnění ledvin.
 • Solte méně
  Doporučené množství kuchyňské soli je 5-6 gramů (přibližně jedna čajová lžička) denně. Nezapomeňte však, že sůl již obsahuje řada potravin, zejména těch konzervovaných a uměle dochucovaných. Pokud chcete snížit příjem soli, nejezte v restauracích a pokrmy z polotovarů, uzeniny a slané krekry. Příjem soli nejlépe kontrolujete, když si pokrmy připravujete sami z čerstvých a přírodních surovin.
 • Kontrolujte hladinu cukru v krvi
  Přibližně polovina lidí trpících cukrovkou o své nemoci vůbec neví. Proto je důležité při pravidelné kontrole u lékaře změřit hladinu cukru v krvi, zejména pro ty ve středním věku nebo starší. Přibližně u poloviny lidí s cukrovkou dochází k poškození ledvin. Tomu však lze předejít včasnou léčbou. Proto si pravidelně kontrolujte funkci ledvin pomocí testů krve a moči.
 • Kontrolujte svůj krevní tlak
  Asi polovina lidí, kteří mají vysoký krevní tlak, o tom neví. Proto je důležité při pravidelné kontrole u lékaře změřit krevní tlak, zejména pro ty ve středním věku nebo starší. Vysoký krevní tlak může poškodit vaše ledviny. Zvláště, pokud je spojen s dalšími riziky, jako je cukrovka, vysoká hladina cholesterolu a srdečně-cévní onemocnění. Proto si pravidelně kontrolujte krevní tlak. Normální krevní tlak u dospělých je 120/80. Vysoký tlak (hypertenze) nastává, pokud je při měření ve dvou různých dnech systolický krevní tlak vyšší než 140 mmHg nebo diastolický krevní tlak vyšší než 90 mmHg. Pokud máte trvale vysoký krevní tlak, poraďte se se svým praktickým lékařem a proberte s ním rizika, úpravu životního stylu a možnosti léčby.
 • Pijte přiměřeně
  Správná úroveň příjmu vody závisí na mnoha faktorech – zejména na fyzické aktivitě, teplotě vzduchu, zdravotním stavu, případně těhotenství a kojení. Obvykle je to přibližně 2 litry denně pro zdravého dospělého člověka v příjemném klimatu. Nezapomeňte, že určité množství vody obsahuje i většina potravin. Při zvýšené teplotě je potřeba pít více. Příjem tekutin může být nutné upravit při onemocnění ledvin, srdce či jater. O vhodném příjmu vody pro váš zdravotní stav se poraďte se svým lékařem.
 • Nekuřte
  Kouření zpomaluje průtok krve ledvinami. To, může snížit jejich schopnost normálně fungovat. Kouření také zvyšuje přibližně o 50 % riziko vzniku rakoviny ledvin.
 • Neužívejte pravidelně léky proti bolesti a zánětu
  I běžné volně prodejné léky proti bolesti, například ibuprofen, vám při pravidelném nebo nadměrném užívání mohou poškodit ledviny. Pokud máte nemocné ledviny, může vám je poškodit i několik málo pilulek. Pokud si nejste jistí, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.

Zdroj a foto: www.vysetriledviny.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *