Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zábava

Léto v botanické zahradě – za vůní Středozemí do Troji

Léto v Botanické zahradě hl. m. Prahy opět nebude nudné. Atmosféru letní dovolené si návštěvníci mohou užít v expozici Středozemí, kde najdou rozkvetlé levandulové pole a kde se v červenci koná fotografická výstava Botanická putování Kyprem. Výstava je spojena s vydáním knihy kurátora Petra Hanzelky, která upozorňuje na rozmanitost kyperské flóry. I na prázdniny si zahrada pro své návštěvníky připravila bohatý program. Zve na odpovědné workshopy, komentované prohlídky s kurátory, hudební procházky a jedinečným zážitkem bude kurz otužování Wima Hofa. Na své si přijdou též milovníci vína. V srpnu mohou oslavit svátek jmenovkyně patronky vinice – sv. Kláry nebo kdokoliv ochutnat Rulandské modré v různých podobách. Skleník Fata Morgana zve na přehlídku tropických rostlin a v parných dnech dokonce i na ochlazení.

„Léto už je v plném proudu, a tak bych rád návštěvníky pozval do naší botanické zahrady, která má opět co nabídnout. Velkým lákadlem těchto dní je levandulové pole v expozici Středozemí, kde se také od poloviny července uskuteční fotografická výstava, která nás přenese na ostrov Kypr. Společně se zahájením výstavy pokřtíme i knihu Petra Hanzelky Botanická putování Kyprem, ze které výstava vychází. V srpnu se mohou těšit milovníci vína, a protože se také věnujeme vzdělávání, tak jsme si připravili workshopy pro odpovědné chování k životnímu prostředí, kde se něco mohou přiučit návštěvníci napříč generacemi. Do naší zahrady se dá přijít za zábavou, odpočinkem, ale i ochlazením, a pokud se nechystáte na dovolenou do zahraničí, můžete u nás v zahradě objevit prostřednictvím typické flóry celý svět,“ láká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy

Výlet na Kypr
Expozice Středozemí je v období léta v rozkvětu a vzduch je tu nasycený vůní bylin a rostlin této oblasti. Na příchozí tak dýchne prázdninová atmosféra. Společně s botanickou zahradou a kurátorem Petrem Hanzelkou se letos mohou návštěvníci vypravit na Kypr. Fotografická výstava, která se uskuteční od 14. července do 21. srpna, zájemcům představí tento ostrov jako místo, kde se lze setkat s neobyčejnými a často velmi vzácnými druhy rostlin, a ukáže rovněž kyperskou přírodu ve třech různých ročních obdobích (časné jaro, konec léta a počátek zimy). Výstava navazuje na knihu Botanická putování Kyprem, která popisuje poznatky z botanické expedice. Procházka Středozemím v botanické zahradě tak může být inspirací, ale i připomínkou letní dovolené.

Za vzděláním i netradičními zážitky do botanické zahrady
Na období prázdnin si botanická zahrada připravila pro návštěvníky řadu aktivit. V průběhu celého léta se mohou těšit na procházky s kurátory – kurátorská provázení, při nichž mají příležitost se dozvědět řadu tajemství ze světa rostlin. V červenci mohou poznat letničky, hortenzie, ale i rostliny severoamerických prérií a v srpnu se pak vypraví za plodinami Nového světa. O srpnových sobotách botanická zahrada zve na zážitkové workshopy, které se budou věnovat městské biodiverzitě a udržitelnosti a jsou vhodné pro návštěvníky všech věkových kategorií. Během inspirativních dílen zjistí, jak pěstovat rostliny ve městě, jak přinést více zeleně na svá okna či balkóny anebo jak podpořit sousedské předzahrádky. Naučí se pravidla nakládání s bioodpadem a kompostování. Program zahrady zahrnuje i řadu netradičních zážitků. Zájemci se mohou zúčastnit malých koncertů v zahradě, workshopů tchaj-ťi, a dokonce budou mít příležitost vyzkoušet si na vlastní kůži otužování metodou Wima Hofa.

Vinařské léto na vinici sv. Kláry
Kromě bohatého programu pro návštěvníky zahrady čekají zajímavé akce i pro milovníci vína. V létě se opět uskuteční tradiční vinařské oslavy. Na 12. srpen je plánována oslava svátku patronky místního vinohradu – Klára má svátek! Ponese se v piknikovém duchu a pro příchozí budou připraveny piknikové balíčky. Druhou srpnovou událostí bude Den Rulandského modrého, který se koná 18. srpna. Při obou příležitostech, ale i mimo ně mohou návštěvníci ochutnat a zakoupit nová vína ročníku 2021.

Letní zahrada
V botanické zahradě najdete rozkvetlé záhony letniček, které vám připomenou léto u babičky. Všemi barvami hýří záhony v Ornamentální zahradě, kde kvetou velmi oblíbené denivky a další letničky, ale i záhon s bylinkami. Zavítat ovšem můžete i do exotičtějších oblastí. V Horní zahradě je možno „navštívit“ Ameriku. V plné kráse se představuje expozice užitkových rostlin Nového světa, která v letošním roce nabízí ještě větší přehlídku plodin, léčivých a aromatických rostlin a zeleného koření. V těsné blízkosti této expozice pak kvete americká prérie a rozkvetlé jsou i suchomilné juky v expozici Severoamerické polopouště. Do tropů se zájemci mohou vypravit ve skleníku Fata Morgana, kde v podzemní štole přibyly nové informace o rybích obyvatelích sladkovodních jezírek. Ve stínu deštného lesa se dokonce dočkáte v parných dnech i lehkého ochlazení a osvěžení.

Akce Botanické zahrady hl. m. Prahy plánované na léto 2022
14. 7. – 21. 8. Kypr – fotografická výstava
Vydejte se s námi do teplých krajů a projděte se kyperskou flórou s naším kurátorem Petrem Hanzelkou, který zážitky ze svých putování zaznamenal pomocí fotografií a příběhů. Čeká vás atmosféra Středozemí v podobě voňavých rostlin a pestré květeny. Prázdninová nálada na vás dýchne nejenom z výstavních panelů a krásných fotografií, ale také z naší knižní novinky, která vás na Kypr přenese, kdykoliv zatoužíte.

6. – 20. 8. Odpovědná dílna – smysluplné workshopy pro lidi a přírodu
Na každou srpnovou sobotu jsme pro vás připravili inspirativní zážitkové workshopy, smysluplné pro lidi a přírodu, které se budou věnovat městské biodiverzitě a udržitelnosti.

12. 8. Klára má svátek
Patronka trojské vinice sv. Klára slaví svátek 12. srpna. A na to se sluší připít vínem z místní produkce. Pro návštěvníky budou připraveny piknikové balíčky, obsluha poradí vhodné víno spárované s pochutinami v balíčku, zapůjčí skleničky i piknikovou deku.

18. 8. Den Rulandského modrého
V tento den se pozornost zaměří na jednu konkrétní odrůdu, a sice starobylé Rulandské modré. Jeho historie tu sahá až do dob Karla IV. Víno z této odrůdy může mít mnoho podob, ochutnejte.

7. 7. – 29. 9. Kurátorská provázení – komentované prohlídky expozic
Kurátoři Botanické zahrady Praha zvou na čtvrteční prohlídky jednotlivých expozic. V rámci procházek v doprovodu těch nejpovolanějších nahlédnete pod pokličku pěstování rostlin z celého světa. Prohlídka s průvodcem je v ceně standardních vstupenek do botanické zahrady. Začátek je vždy v 17 hodin. V nejbližší době se uskuteční tyto komentované prohlídky:
– 7. 7. – Hortenzie (Bc. Tomáš Vencálek)
– 14. 7. – Letničky (Ing. Alena Nováková, Ph.D.)
– 28.7. – Trvalky severoamerických prérií (Ing. Petr Hanzelka, Ph.D.)
– 18. 8. – Plodiny Nového světa (Ing. Klára Lorencová)

15. 5. – 25. 9. Hudební procházky
Uklidněte mysl a zažijte nedělní podvečer s hudební kulisou v krásném prostředí botanické zahrady. Každou neděli od 15. 5. do 25. 9. máte možnost vychutnat si výjimečné chvíle a zaposlouchat se do tónů klasické hudby pod širým nebem, obklopeni zelení a pestrobarevnými květy. Na programu budou díla hudebních velikánů, jako je B. Smetana, A. Verdi, G. Gershwin a další, a to v podání komorních hudebních těles. Začínáme vždy v 17 hodin.

Zdroj a foto: https://www.botanicka.cz/clanky/akce/prehled-nasich-akci

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *