Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

CestováníZábava

10 road movies, které vás zlákají na dobrodružný výlet

Už máte naplánovanou vaší vysněnou dovolenou? Pokud jste se ještě nenaladili na letní notu, tyto filmy vás určitě naladí.

Hollywood měl vždy slabost pro klasické i méně tradiční road movies. Některé se staly nezapomenutelnými proto, co zobrazovaly, pro jiné byl příznační duch filmu a reprezentace jedné generace. Kde se můžete podívat na tyto filmy online zdarma? Dozvíte se v našem článku. Pojďme ale pěkně po pořádku. Dříve, než se pustíme do sledování nejlepších road movies, tady je několik tipů, které byste si rozhodně neměli nechat ujít.

Easy Rider (r. Dennis Hopper, 1969)
Dva kamarádi Wyatt (Peter Fonda) a Billy (Dennis Hopper) inkasují peníze za drogy, koupí si motorky a rozhodnou se objevovat Ameriku. Jde o nezávislý film s rozpočtem jenom 340 000 dolarů a tržbami 40 miliónů dolarů jenom v USA a Kanadě. Přelomové dílo světové kinematografie je charakteristické svým přístupem bez pravidel. Film Dennisa Hoppera změnil způsob, jaký se filmy natáčely po celé desetiletí. Snímek byl ve tehdejším Česko-Slovensku zakázaný.

Thelma & Louise (r. Ridley Scott, 1991)
Je to pozoruhodná výpověď o současném světe, svobodě a o vztazích mezi muži a ženami. Thelma & Lousie je příběh dvou kamarádek, které se po nešťastných událostech rozhodnou utéct do Mexika. Snímek je klasickou road movie reflektující myšlenku o posílení postavení žen ve společnosti. Hlavní postavy měly původně ztvárnit Meryl Streep a Goldie Hawn, no nakonec z projektu odstoupily. Nahradily je vynikající herečky Susan Sarandon a Greena Davis. Zajímavé je, že herečky vykonávaly všechny svoje kaskadérské kousky samy.

The Motorcycle Diaries (r. Walter Salles, 2004)
23letý Ernesto Che Guevara se s kamarádem Albertem Granadou vydává na 8000 km cestu přes Latinskou Ameriku. Adaptace Guevarových deníků a Granadovy knihy nám předestírá apolitický příběh budoucího kubánského revolucionáře.

Little Miss Sunshine (r. Jonathan Dayton, Valerie Faris, 2006)
Oscarová černá komedie o jedné dysfunkční rodině. Malá Olive Hooverová se chce zúčastnit prestižní soutěže krásy v Kalifornii. Hooverovi ovšem žijí v Novém Mexiku a jediným způsobem, jak se dostat na vytouženou soutěž, je cesta malým karavanem. Malá Olivie, její přepracovaná máma, nezaměstnaný otec, podrážděný bratr, sebevražedný strýc a vulgární děda se vydávají na dlouhou cestu Amerikou.

Into the Wild (r. Sean Penn, 2007)
Příběh inspirovaný skutečnou postavou Christophera McCandlessa. Tento mladý muž věnoval všechny své úspory charitě a obětoval svůj pohodlný život za svobodu. Bez příprav a výbavy se vydal cestu napříč Amerikou na Aljašku, kde chtěl okusit život v divočině. Autobus zaparkovaný v divočině vyhledávalo čím dále více lidí, co nebylo velice bezpečné. Proto byl nakonec odstraněný vrtulníkem americké armády.

On the Road (r. Walter Salles, 2012)
Další z filmů tohoto režiséra je adaptací Bible beatnické generace napsané Jackem Keroacem. Road movie jsou často o přátelstvích, pro která je není důležitý cíl, ale cesta. Stejně tak je tomu i v případě Sala a Deana. Cestují Amerikou a užívají si absolutní pocit svobody a volnosti. Postavu Kerouacovho alter ega Sala si měl původně zahrát Johnny Depp. Ten ale roli ještě v 90. letech odmítl. Z lásky ke knižní předloze herečka Kristen Stewart souhlasila s honorářem nižším než 200 000 dolarů.

Wild (r. Jeam-Marc Vallée, 2014)
Impulzivní životní styl, tragická událost a nevydařené vztahy podnítí Cheryl k radikální změně jejího života. Cesta divočinou ovšem není lehká. Čeká ji 1770 km vysokohorská trasa přes Pacific Crest Trail – nejtěžší, nejdelší a nejdivočejší cestu v Americe. Celková délka PCT je ovšem 4200 km. Víte, že tato trasa vede přes 25 národních lesů a 4 národních parků? Skutečná Cheryl Strayed si ve filmu zahrála řidičku auta, které si Reese Whitherspoon stopla.

Captain Fantastic (r. Matt Ross, 2016)
Svérázný, charismatický a poměrně dosti despotický otec v podání Vigga Mortensena vychovává svých 6 dětí v intelektuálně hedonistickém stylu. Hluboko v lese a mimo civilizace jejich život připomíná letní tábor.

Green Book (r. Peter Farrelly, 2018)
Je běžné, aby běloch v 60. letech dělal řidiče a bodyguarda na turné po Spojených státech klavíristovi Afroameričanovi? Oscarový snímek Green Book boří mnoho let zaužívané archetypy a předsudky. Dva protikladní a tvrdohlaví muži hledají cestu k pochopení toho druhého.

Nomadland (r. Chloé Zhao, 2020)
Chloé Zhao se stala první režisérkou nebělošského původu oceněnou Oscarem a druhou ženou, která po Kathryn Bigelow získá Osacara za režii. Nebyl to ale jediný Oscar pro tento film. Vysloužila si ho i Frances McDormand za hlavní postavu nomádky Fern.

Kde se můžete podívat na tyto filmy online a zdarma? Vyzkoušejte některý z těchto 14 tipů.

Foto: archiv Unsplash, archiv ČSFD

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *