Ženy chtějí víc přírodních látek do podpaží
Abyste se cítili dobře, nesmíte být cítit. Trendem letošního léta a účinnými prostředky v boji proti nepříjemnému zápachu jsou přírodní deodoranty. Jejich obliba u zákazníků roste, podle výsledků Lékárna.cz prodeje meziročně stouply o 10 %, za poslední tři roky dokonce o 50 %. Přírodní deodoranty jsou šetrné k pokožce, zdravotně nezávadné a ekologické. Obsahují přírodní látky, které pohlcují vlhkost, pokožku hydratují, chladí a uklidňují. Navíc nádherně voní. S nimi se sice nepřestanete potit, avšak jejich účinné složky vám dopřejí svěží a voňavé podpaží. Nadměrné pocení přirozeně zmírní šalvěj lékařská, úprava jídelníčku, vhodné materiály oblečení a ložního prádla.
Přírodní deodoranty jsou určené pro ženy i muže. Pomáhají předcházet nadměrnému množení bakterií, které rozkladem potu způsobují nepříjemný zápach. Obsahují ryze přírodní složky, které pokožku v podpaží hydratují, vyživují, chladí a regenerují. Jsou ekologické, zdravotně nezávadné a šetrné.
U zákazníků jsou stále oblíbenější – podle výsledků Lékárna.cz prodeje meziročně stouply o 10 %, za poslední tři roky dokonce o 50 %. Tento trend podporuje i lékárnice PharmDr. Kamila Horníčková, která je v Lékárna.cz specialistkou na „zelenou“ lékárnu i zdravý životní styl a své odborné znalosti předává zákazníkům v online poradně.
„Přiznám se, že sama už několik let volím přírodní deodoranty bez hliníkových solí, ropných složek a dalších dráždivých látek. Je to tím, že se orientuji na ekologický a šetrný přístup v péči o své tělo, péči o děti, domácnost i zahradu,“ přiznává PharmDr. Kamila Horníčková.
Jednou z účinných přírodních látek v přírodním deodorantu je například kamenec neboli solný krystal, který se široce používá pro své dezodorační a antibakteriální vlastnosti. „Je to čistě přírodní antibakteriální minerální sůl, která se používá již několik staletí, ale v našich podmínkách ji doceňujeme až nyní,“ říká lékárnice PharmDr. Kamila Horníčková.
Dalšími blahodárnými látkami jsou například Aloe Vera, která pokožku hydratuje, chladí a uklidňuje, nebo soda, jež pohlcuje vlhkost, a brání tak množení bakterií, které způsobují nepříjemný zápach. Kakaové máslo a kokosový olej zase dodávají deodorantu krémovou jemnost.
„V přírodních deodorantech se dále nacházejí různé bylinky ve formě extraktů, které dodávají deodorantu vůni, a díky svým vlastnostem napomáhají deodoračnímu účinku deodorantů. Najdeme zde často vilín, mátu, citron, šalvěj, levanduli, růži, aloe vera, tea tree nebo třeba lopuch,“ popisuje PharmDr. Kamila Horníčková.
V přírodních deodorantech naopak nenajdete škodlivé hliníkové soli (označované jako aluminum zirconium, aluminum chlorohydrate nebo aluminium chloride), chemická barviva, umělé parfemace, chemické konzervanty ani látky ropného původu.
Pokud s přírodními deodoranty začínáte, připravte se na to, že bude několik dní trvat, než se vaše tělo začne zase potit přirozeně. První přírodní deodorant vám také nemusí hned sednout. Jestliže se nadměrně potíte, je vhodné kromě používání deodorantů upravit také stravu – přidat do jídelníčku ovoce a zeleninu a omezit živočišné tuky. Důležitá je i hormonální rovnováha. Dbejte také na výběr vhodných materiálů oblečení i ložního prádla.
„Někomu vyhovují krémové deodoranty s obsahem sody. Jiného může přítomnost sody dráždit a bude mu vyhovovat deodorant s kamencem. Záleží také na stravě a materiálu oblečení, které nosíte na těle. Budete-li nosit přírodní materiály, jako je bavlna, len nebo jejich směsi, tělo se bude potit přiměřeně, a tak i deodorant bude účinkovat lépe,“ radí PharmDr. Kamila Horníčková.
S nadměrným pocením se potýkají i ženy v období menopauzy. V tomto případě vsaďte na šalvěj lékařskou. „Tato bylinka příznivě působí na přirozený proces pocení. Lze ji popíjet v klimakteriu, kdy se ženy se změnami v oblasti pocení potýkají velmi často. Při pití nálevu ze šalvěje pozor, není vhodná pro děti, těhotné a kojící ženy. Při menopauze doporučuji pravidelné pití bylinné směsi Lékárníkův čaj, kde má šalvěj lékařská také své nezastupitelné místo,“ doporučuje PharmDr. Kamila Horníčková.
Foto: archiv