Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

ZdravíZe života

Domácí hospic Duha doprovází život onkologicky nemocných pacientů. Často se potýkají s úzkostmi a smutkem, říká jeho vedoucí ve Vrchlabí

Už šest let poskytuje domácí hospic Duha ve Vrchlabí zdravotní péči lidem v terminálním stadiu onkologického, případně jiného nevyléčitelného onemocnění. Její zásluhou mohou pacienti trávit čas doma, ve společnosti svých blízkých. Počet pacientů, kteří tuto možnost využívají, se s rostoucím povědomím společnosti o paliativní a hospicové péči neustále zvyšuje. Tím jsou ovšem kladeny i větší nároky na kvalitu péče. Z tohoto důvodu vedení hospice pořídilo například nový přenosný ultrazvuk. Nákup přístroje v loňském roce podpořil také Nadační fond ŠKODA AUTO prostřednictvím grantové výzvy Region bez bariér.

„Zásluhou tohoto přístroje bude zajištěna nejen lepší zdravotní péče o pacienty, ale zároveň také větší komfort. Tím, že ultrazvuk umožňuje bezpečně provádět některé zdravotní výkony v domácím prostředí, nemusí pacienti absolvovat tyto zákroky v nemocnicích, což je pro pacienta i rodinu mnohdy velmi náročné,“ říká Ladislav Kučera, ředitel Nadačního fondu ŠKODA AUTO.

Domácí hospic Duha ve Vrchlabí ročně poskytuje péči zhruba čtyřem desítkám pacientů, kterým se tým pracovníků snaží vytvářet podmínky pro důstojné a klidné prožití závěrečného období života. „Naše péče znamená, že pacienty doprovázíme na cestě, kterou si vyberou. Během této cesty se snažíme podporovat rovněž jejich rodiny, kterým pomáháme s vyřízením všeho potřebného ohledně péče v domácím prostředí,“ říká Jana Michlová, lékařka domácího hospice ve Vrchlabí, který v rámci svých služeb působí rovněž jako odborná sociální poradna, půjčovna pomůcek a poskytovatel duchovní péče.

Náplní pracovníků tak není pouze pomoc s ošetřením a ulevením od fyzické bolesti, která je způsobena samotným onemocněním. „Naši pacienti se kromě onemocnění potýkají s různými druhy úzkostí či smutkem. Jsme tady pro ně i ve chvílích, kdy se potřebují o někoho opřít, vypovídat nebo se poradit,“ upozorňuje Jana Michlová s tím, že pacient je vždy ve středu dění a ze všeho nejdůležitější je naplnění jeho přání a potřeb.

Právě z tohoto důvodu došlo také k pořízení mobilního ultrazvuku, který má pomoci lépe diagnostikovat potíže pacientů. „Díky němu lze bezpečně rozpoznat například tekutinu v dutině břišní nebo hrudní a snadněji provést její punkci. Také můžeme pozorovat činnost některých orgánů a odhadovat, jak onemocnění postupuje a jaký postup léčby potíží zvolit,“ prozrazuje Jana Michlová.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *