Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Bydlení

Rekonstrukce se nezastavily, ale rostoucí ceny ovlivňují jejich rozsah i výběr materiálů

Do stavby nebo rekonstrukce domova se v loňském roce podle průzkumu Buřinky pustila skoro polovina Čechů. Do úprav se vrhají i kvůli snahám zabránit únikům tepla nebo instalovat lepší zdroj vytápění. Třetina lidí také pocítila následky zdražování cen stavebních materiálů. Přístup k rekonstrukcím se proto mění, jak ukazuje květnový průzkum Stavební spořitelny České spořitelny. Lidé si více prací provádí sami či využívají levnější materiály. 29 % lidí, kteří se do rekonstrukce pustili, přiznává, že část věcí prostě nedodělá a 27 % zaplatilo vyšší cenu, než původně plánovali.  

Ceny stavebních materiálů skokově rostou. „Může za to zvýšená poptávka po výstavbě a rekonstrukcích, ale také výpadky ve výrobě a narušení dodavatelských řetězců způsobené pandemií. Další důvodem růstu cen stavebních materiálů jsou zvyšující se ceny energií a dopravy,“ říká Milan Pospíšil ze Stavební spořitelny České spořitelny

To se samozřejmě promítá do cen staveb či rekonstrukcí. Mírnější prodražení o desetinu pocítilo 8,3 % Čechů. O více než 10 % se ale rekonstrukce či stavba prodražila pětině Čechů. Díky zastropovaným cenám se zdražení nedotklo pouze 4 % respondentů průzkumu Buřinky. „Při přípravě rozpočtu na rekonstrukci počítejte s rezervou, zvlášť nyní, kdy se ceny materiálů mění prakticky přes noc. Raději využívejte zdroje banky ve větší míře a své úspory ponechte jako rezervu. Účelový úvěr na bydlení (úvěr ze stavebního spoření nebo hypotéka) umožňuje navíc zvolit dlouhou dobu splatnosti a tím snížit měsíční splátky a tedy i zatížení rodinného rozpočtu,“ radí Milan Pospíšil z Buřinky.

Omezení rozsahu prací i přiložení ruky k dílu
Naprostá většina rekonstruujících musela dopady rostoucích cen řešit operativně v průběhu stavby. 42 % Čechů s rozestavěnou nemovitostí kompenzovalo rostoucí ceny materiálu prací svépomocí. V 29,6 % případů omezili lidé rozsah prací a jednoduše nedodělali vše, co si původně plánovali. Více něž pětina dotázaných, kteří stavěli či rekonstruovali, byla nucena použít levnější materiály.

Nedostatek řemeslníků? Pomohou přátelé
Na proces rekonstrukce má vliv také dlouhodobý nedostatek řemeslníků. Ten se ještě prohloubil kvůli válečnému konfliktu na Ukrajině. Čekací lhůty se tak prodlužují a Češi reagují různě. Naprostá většina (76,8 %) lidí se rozhodla pustit se do úpravy svého bydlení svépomocí. Práce, které zvládli, si tak udělali sami nebo s pomocí rodiny a kamarádů. 26,9 % respondentů průzkumu Buřinky raději počkalo až bude mít vybraný řemeslník volno. Necelých 7 % lidí využilo při rekonstrukcích a stavbách učně. Lidé se na školy obrací kromě zednických prací také s požadavkem výroby nábytku na míru. Spolupráce se školami bývá cenově výhodnější, ale protože se studenti práci učí, zakázka mívá delší zpracování.

O průzkumu:
Průzkum Buřinky – Sběr dat byl realizován prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos“ na reprezentativním vzorku 840 respondentů v květnu 2022.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *