Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zvířata

Vyvarujte se nebezpečným nástrahám léta, které mohou ohrozit vašeho psa!

Horké letní počasí, rozpálené chodníky a nedostatečný pitný režim může mít velmi špatné následky pro psa. V nejhorším případě i smrt. Jak se starat v létě o psa, čemu se raději vyhnout a kdy je lepší jej nechat v pohodlí domova než vláčet s sebou jsme připravili ve spolupráci s odborníkem na psy, Martinem Pučálkou.

1)Pes v autě
Chcete si skočit nakoupit a psa vzít s sebou? Jen pro jednu věc, nebude to trvat přece věčně a v autě zdá se být chladno oproti venkovním třiceti pěti stupňům. Jenže i během velmi krátké doby, se auto může znatelně prohřát, nedejbože se můžete zdržet v obchodě, a pak.. Pak už nemusí být váš chlupáč naživu. “Horké letní teploty a zanechání psa v autě nejdou dohromady. Pro psa se to může stát snadno smrtelné a vy si pak do konce života budete vyčítat, že jste ho na tři minuty nechali v autě. Nedělejte to, nechte jej raději doma, kde je chladněji a má dostatečný přísun k vodě,” doporučuje Martin Pučálka ze společnosti krmiva Pučálka. V horkých letních dnech si není nutné s vysokými teplotami zahrávat, miska s vodou v autě, či pootevřené okénko prostě nestačí. Pes má naprosto rozdílnou termoregulaci, nedokáže se potit. Teplotu v těle reguluje pomocí jazyka a dutinu ústní, dále pak pomocí tlapek či neochlupených částí těla. Jestliže, ale je nevyhnutelné, aby pes jel s vámi, vezměte ho pak s sebou, NIKDY jej nenechávejte v autě!

2)Rozpálené chodníky
Hezké počasí, říkáte si, ideální na procházku se psem. Opak je pravdou. Pro psa během rozpáleného léta může být procházka velice nepříjemná, a dokonce můžete skončit na veterině.V létě byste měli venčit ideálně brzy ráno a později spíše na večer, kdy dlažba a chodníky nejsou rozpálené. Pokud ale nemůžete jinek, přeneste psa na travnatou plochu. V případě, že bude pes pobíhat po rozpálené dlažbě vzniknou na tlapkách popáleniny, které by mohly být pro psa velmi bolestivé a jejich léčba velmi dlouhá a nákladná,” varuje Martin Pučálka. Tip: Než vyrazíte v létě se psem ven, položte celou dlaň na chodník, neudržíte jí tam? Nechte psa doma, anebo jej přeneste na travnatou plochu a poté jej vezměte zpátky domů.

3) Pitný režim
Ať už se jedná o vycházku, anebo pobyt doma, všude by měl mít pes dostatek vlažné, spíše studenější vody. Pokud cestujete autem vezměte do termosky chladnou vodu a dělejte časté zastávky, abyste se mohli vy i pes osvěžit a protáhnout. Pokud vás čeká cesta klimatizovaným vlakem  či autobusem, taktéž nezapomeňte na vodu, jelikož suchý vzduch z klimatizace bude u psa taktéž vyvolávat pocit žízně.

PRVNÍ POMOC při přehřátí!
Víte jak psovi poskytnout první pomoc při přehřátí? Ne? V případě přehřátí položte psa na studenou podlahu, dlažbu či na trávu do stínu. Mokrými ručníky, namočené ve studené postupně a opatrně začněte psa ochlazovat. Ručníky přikládejte na tlapky, břísko a hlavu. Postupně dejte psovi napít vodu, ale tak aby to všechno nevzvracel, takže se nebojte mu misku vzít a po krátké pauze mu ji opět dát. Nikdy pejska ale nechlazujte politím ledovou vodou anebo sprchováním.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *