Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Sport

Jak se v létě dostat do kondice a co přitom nepodcenit

Už dlouho si říkáte, že byste chtěli změnit svůj životní styl, a kromě střídmějšího jídelníčku do něj hlavně zařadit víc pohybu a sportování? Léto je pro takovou změnu ideální čas! Nepropásněte ho a dejte přitom pozor na „školácké“ chyby.

„Letní období je nabité energií a byla by škoda promarnit ho jen ležením na lehátku… Vytoužený čas dovolené samozřejmě patří odpočinku a relaxaci, ale zároveň je to skvělá příležitost, jak si vyzkoušet různé druhy sportů a pohybových aktivit a zařadit je do každodenního pravidelného programu. Pro začátek třeba stačí zvyknout si na 30minutové ranní procházky v rychlejším tempu a kdykoli během dne k nim přidat krátké posilovací mini-série,“ doporučuje Jana Havrdová, prezidentka Českého svazu aerobiku a fitness, FISAF.cz, a přidává pár dobře míněných rad, co se při letním sportování osvědčilo, a na co si dát naopak pozor.

Začínat za východu slunce
Pokud můžete, vyrazte za sportem brzy zrána – proběhnout se podél moře v době, kdy ještě většina hotelových hostů spí a kdy můžete zažít třeba východ slunce nad mořem, to jsou chvíle, které vám navždy utkví v paměti… Anebo když se můžete projet na kole borovým hájem za zvuku cvrlikajících cikád či si dát s kamarádem partičku tenisu ještě před snídaní – to vše vás nabije úžasnou energií. „Pro vysoce výkonnostní aerobní aktivity je ranní čas naprosto ideální. Pokud ale máte ráno jiné povinnosti nebo se vám prostě sportovat nechce a potřebujete se hlavně pořádně dospat, počkejte s intenzivními pohybovými aktivitami raději až navečer, kdy vysoké teploty klesnou na normální hodnoty. Kolem poledne doporučuji řídit se raději tradičními zvyky našich jižanských sousedů a držet siestu,“ říká Jana Havrdová.

 Nepodceňovat protažení
Před během i jinými druhy sportů by byla velká chyba vynechat strečink. Proto se vyplatí naučit se několik cviků, které jsou základem pro správnou techniku běhání, ale hodí se i v případě, kdy se chystáte na jinou sportovní aktivitu. Podobným protažením snížíte riziko úrazu (především natažení nebo natržení svalu) na minimum.

Zvolit klidné tempo
„I když máte velkou vůli a pocit, že teď všechno zvládnete, doporučuji raději začít zvolna a postupně si zátěž přidávat. Nejprve zvolte kratší trasu, a až si budete jisti, že máte přiměřenou kondici, klidně si ji prodlužte. Trénujete-li běh, kombinujte ho nejprve s rychlou chůzí – takzvaný indiánský běh je totiž tím nejpřirozenějším způsobem, jak se brzy dostat do formy,“ říká Jana Havrdová. A pro ty, kdo si oblíbili cyklistiku, ale ještě se necítí na větší výkony, jako je příkré stoupání do kopců, doporučuje vyzkoušet elektrokola. Díky nim si totiž může užít společnou vyjížďku i dvojice s odlišnou úrovní kondice.

Ohlídat si dostatek vody
Věděli jste, že když se krev vlivem horka zahušťuje, má srdce mnohem náročnější práci? Podle odborníků na zdravou výživu bychom tedy měli vypít kolem 3 litrů vody denně.  Proto je tak důležité mít v létě (a nejen při sportování) stále na dosah láhev s vodou. Výmluva, že není kam dát, neobstojí. Na kolo si ji můžete dát do stojánku a při běhu či turistice do ledvinky u pasu. Pro delší trasy se pak osvědčil hydrovak, který umístíte do batůžku na záda.

Nepustit si slunce k tělu
V zápalu sportování často zapomeneme chránit se i před nebezpečným UVA a UVB slunečním zářením. Proto je rozumné myslet včas na prevenci a využít všech možných prostředků, které nám pomohou dát paprskům včas najevo, že dál už nemůžou. „Základem při sportu je prodyšná kšiltovka, ideálně s prodlouženým dílem chránícím krk – ta by měla být samozřejmostí nejen pro děti, ale i pro dospělé. Veškerou odkrytou a slunci vystavenou kůži bychom pak měli chránit krémem s vysokým SPF – nejlépe 50. Nezapomeňte ani na sportovní brýle – takové, které mají kromě vyššího slunečního filtru (ideálně č. 3), zároveň pohodlné širší stranice, chránící i před paprsky přicházejícími ze stran,“ připomíná na závěr Jana Havrdová z FISAF.cz.

Tip Jany Havrdové: Využijte sezónní nabídky místních fitness center, která budou jistě v průběhu prázdnin nabízet různé slevy na členské poplatky nebo podobné akce.

Český svaz aerobiku a fitness FISAF.cz patří mezi nejaktivnější sportovní svazy v ČR. V současné době sdružuje 71 sportovních klubů, 2 159 registrovaných závodníků a každoročně pořádá okolo 40 sportovních soutěží. Odborníci ze Školy fitness profesionálů FISAF.cz mají už 25letou praxi ve vzdělávání instruktorů, kteří se zaměřují na sportování s dětmi, aerobik a zdravý pohyb. FISAF.cz např. zaštiťuje celorepublikové osvětové projekty Děti na startu a Česko se hýbe.

Zdroj a foto: www.fisaf.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *