Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Ze života

Pražští strážníci pořídili při zásahu video, které připomíná akční film na pokračování. Vyhráli s ním cenu!

Ranní vloupání a večerní jízda bez řidičáku – tak se jmenuje video pořízené pražskými strážníky, které se objevilo v červnu 2022 v oficiálním YouTube kanálu Dokumentační skupiny Městské policie hl. m. Praha. Dramatický příběh o honbě za prchajícími pachateli, z nichž dva se podařilo chytit ihned po vniknutí na cizí pozemek a následně při dopravní kontrole tentýž den, nyní uspěl v druhém kole soutěže Nejlepší důkaz jako nejlepší policejní videodokument uplynulého čtvrtletí. Soutěž ve spolupráci s nezávislou expertní porotou pořádají společnost Axis Communications a online magazín Týdeník policie. Vítězné video vzešlo ze shortlistu 22 nejlepších klipů z České republiky publikovaných od 1. 4. 2022 do 30. 6. 2022.

Do soutěže Nejlepší důkaz, která má za cíl podpořit kvalitu videodokumentace policejních zásahů a její prezentace veřejnosti, se mohou kvalifikovat pouze oficiální videa publikovaná tiskovými odděleními městských policií, Policie ČR a Celní správy ČR. Na shortlist soutěže se v právě vyhodnoceném 2. kole dostalo celkem 22 takových videí, která byla pořízená městskými kamerovými systémy, kamerami z policejních vozů nebo osobními kamerami strážníků a policistů.

V druhém kole soutěže Nejlepší důkaz zvítězilo akční video pořízené 14. června 2022 při zásahu strážníků v Praze 11 a zveřejněné Dokumentační skupinou Městské policie hl. m. Praha.

Vítězné video: honička po vilové čtvrti pražského Chodova
Nezávislá porota soutěže Nejlepší důkaz je složená ze tří odborníků, kteří se při hodnocení zaměřili na tři kritéria: profesionalitu zachyceného policejního zásahu (školitel a bezpečnostní poradce Martin Hrinko), důkazní hodnotu videa (forenzní expert Martin Spurný) a jeho popularizační význam (dokumentarista Mirek Vaňura). Každý z poroty mohl hodnotit 10 body, nejvyšší počet bodů (25) získala dvě videa, z nichž dodatečným hlasováním vzešel vítězný klip Ranní vloupání a večerní jízda bez řidičáku publikovaný Dokumentační skupinou Městské policie hl. m. Praha. Příběh tohoto videa je skutečně akční a důležitou roli při jeho zachycení hrály osobní kamery pražských strážníků Lukáše Kronuse a Petra Jančíka sloužících 14. 6. 2022 v ulicích Prahy 11. Během jediného dne se těmto strážníkům a jejich kolegům podařily dva zásahy související s pokusem o vloupání do rodinného domu. Nejdříve v dramatické honičce chytili jednoho ze zlodějů, později při kontrole na ulici i jeho společnici v dodávce, kterou měla řídit bez dokladů a pod vlivem drog.

Profesionální zákrok, autentický záznam a dobrý edit
Cenu za nejlepší video v soutěži Nejlepší důkaz předali strážníkům osobně zástupci společnosti Axis Communications Dalibor Smažinka a Marek Pavlica při setkání na ředitelství Městské policie hl. m Prahy, které se uskutečnilo 25. července 2022 za účasti ředitele MPP a členů expertní poroty. „Oceňuji používání osobních kamer, protože zákrok bez videa a jeho následného zveřejnění, jako by nebyl. Kdybych točil rekonstrukci případu, točil bych ho stejně,“ řekl Mirek Vaňura, člen poroty a expert na mediální oblast. „Musím vyzdvihnout mimořádně dynamický, fyzicky náročný zákrok a výbornou spolupráci hlídek v terénu, stejně jako komunikaci s občany, u nichž byla znát důvěra ve strážníky. Výsledkem bylo dopadení pachatelů minimálně dvou trestných činů, z nichž jeden byl navíc v celostátním pátrání,“ ocenil video člen poroty Martin Hrinko. Také forenzní expert Martin Spurný dal videu vysoké hodnocení: „Většina podstatné dějové linky je ve videu zachována, kvalita záznamu včetně umístění kamery je velmi dobrá, editoři správné použili jednotlivé stopy a provedli relativně nerušený střih s ohledem na kontinuitu a publikovatelnost záznamu.“

Ředitel MPP: „Výhra může být motivací pro další používání osobních kamer“  
Nejlepší důkaz je jediná soutěž v Česku, která posuzuje kvalitu a význam policejních videodokumentů. Tým vítězného videa získá od organizátora soutěže Axis Communications výhru v podobě kompletně nastaveného kamerového systému s kamerou AXIS W101 určenou k nošení na uniformě. „Ocenění práce našich strážníků si velmi vážím, a stejně tak mě těší pozitivní hodnocení mediální politiky městské policie. Osobní kamery používáme už více než rok a věřím, že umístění v této soutěži bude pro strážníky inspirací a motivací k jejich dalšímu používání,“ uvedl Eduard Šuster, ředitel Městské policie hl. m. Prahy. Potvrzením toho, že pražští strážníci s videem zacházet umí, je i fakt, že druhé video se stejným bodovým hodnocením přihlásili do soutěže také oni – šlo o záznam zásahu rvačky na Karlově náměstí.

Zdroj a foto: www.nejlepsidukaz.cz 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *