Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Jídlo a pitíZábava

V srpnu do botanické zahrady v Troji za vínem a za vzděláním

Botanická zahrada hl. m. Prahy ani v létě nezahálí. V srpnu se uskuteční hned dvě akce na Vinici sv. Kláry. Na pátek 12. srpna je plánována oslava svátku patronky místního vinohradu – Klára má svátek! Ponese se v piknikovém duchu a pro návštěvníky budou připraveny piknikové koše. Na akci mohou zájemci dorazit i v průběhu navazujícího víkendu. Při této příležitosti mohou poprvé ochutnat novinku z Vinice sv. Kláry – sekty vyrobené ve spolupráci s firmou Proqin Velké Němčice. Další srpnovou vinařskou událostí bude Den Rulandského modrého, který připadá na čtvrtek 18. srpna. Při obou příležitostech, ale i mimo ně mohou návštěvníci ochutnat a zakoupit nová vína ročníku 2021. Botanická zahrada připravila pro své fanoušky i zážitkové workshopy, které se budou věnovat městské biodiverzitě a udržitelnosti, a samozřejmě budou dále probíhat tradiční komentované prohlídky s kurátory zahrady. V srpnu také ještě pokračuje fotografická výstava Botanická putování Kyprem.

Vinice sv. Kláry je svou příslušností k botanické zahradě v Troji světovým unikátem. „Jsme jednou z mála botanických zahrad na světě, která se může pyšnit vlastním produkčním vinohradem a kolekcí vlastních vín. Jedinečné klimatické podmínky jižního svahu přímo nad řekou Vltavou jsou ideální pro pěstování vinné révy. V srpnu se uskuteční dvě již tradiční vinařské akce – oslava svátku Kláry a Den Rulandského modrého. Na září opět připravujeme oblíbené vinobraní. Rád bych upozornil na naši letošní novinku – poprvé jsme z našeho vína vyrobili sekty, primárně z odrůdy Rulandské modré, která je pro naši vinici typická. Návštěvníky bych současně rád pozval na další srpnové akce, které pro ně chystáme,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Botanická zahrada ožije vinařskými oslavami a představí vlastní sekty
Patronka trojské vinice sv. Klára slaví svátek 12. srpna. A tento den se sluší oslavit právě vínem z místní produkce. To si zájemci mohou užít v rámci pikniku v zahradě. Vinotéka sv. Kláry pro ně připraví piknikové koše s občerstvením a místním vínem. Ve stejném duchu se ponese též víkend 13. a 14. srpna, kdy si milovníci vína budou moci zakoupit i novinku ročníku 2021. Jedná se o šumivá vína, která byla vyrobena ve spolupráci s firmou Proqin Velké Němčice klasickou metodou kvašením v lahvi. Tato vína v lahvi zrála po dobu 15 měsíců. „Šumivá vína z naší vlastní produkce zařazujeme do nabídky poprvé. Těšit se můžete na dva zajímavé sekty z odrůdy Rulandské modré (Pinot Noir), a sice bílé víno z modrých hroznů – Blanc de Noirs, klasifikované jako brut nature, a také brut šumivé rosé. Primárně jsme zvolili Rulandské modré, protože se jedná o typickou odrůdu naší vinice, je oblíbené a máme s ním velmi dobré zkušenosti. Je to velmi variabilní odrůda. Do nabídky sektů pak ještě přibude suché rosé z odrůdy Modrý Portugal,“ popisuje Vladimíra Egertová, vedoucí Vinice sv. Kláry. V srpnu se na vinici sv. Kláry bude slavit ještě jeden svátek, tentokrát se pozornost zaměří právě na starobylou odrůdu Rulandské modré. Její historie tu sahá až do dob Karla IV. Dá se říci, že pěstování Rulandského modrého na pražských vinicích je stejně staré jako Univerzita Karlova. Den Rulandského modrého připadá na 18. srpna. Zájemci budou moci odhalit, jaký rozsah chutí umí nabídnout jedna odrůda na jedné vinici. Vrcholem vinařské sezóny pak bude tradiční vinobraní, které se uskuteční o víkendu 17. a 18. září. Širokou nabídku vína a burčáku doplní opět bohatý doprovodný program, nejen hudební.

Vzdělání, udržitelnost i netradiční zážitky
Na srpen si botanická zahrada připravila pro návštěvníky řadu aktivit. Vždy v sobotu se uskuteční zážitkové workshopy, které se budou věnovat městské biodiverzitě a udržitelnosti a jsou vhodné pro zájemce všech věkových kategorií. Během inspirativních dílen zjistí, jak pěstovat rostliny ve městě, jak přinést více zeleně na svá okna či balkóny anebo jak podpořit sousedské předzahrádky. Naučí se pravidla nakládání s bioodpadem a kompostování. Na 18. srpen je od 17 hodin připravena komentovaná prohlídka s kurátorkou Klárou Lorencovou, která příchozí seznámí s plodinami Nového světa. Během společné procházky účastníci poznají i netradiční a u nás jen velmi málo pěstované užitkové rostliny původem z Jižní, Střední a Severní Ameriky. Kurátorka se zaměří především na rostliny jedlé a léčivé a promluví o možnosti jejich pěstování v našich podmínkách. Návštěvníci při prohlídce zapojí oči, uši, nos a možná i něco ochutnají. Tyto prohlídky i workshopy jsou součástí programu botanické zahrady a zúčastnit se jich lze po zaplacení standardního vstupného.

Výlet na Kypr
Ještě v srpnu se návštěvníci mohou společně s botanickou zahradou a kurátorem Petrem Hanzelkou vypravit na Kypr. Fotografická výstava, která se koná do 21. srpna, představuje tento ostrov jako místo, kde se lze setkat s neobyčejnými a často velmi vzácnými druhy rostlin. Kyperskou přírodu ukazuje ve třech různých ročních obdobích (časné jaro, konec léta a počátek zimy). Výstava navazuje na knihu Botanická putování Kyprem, která popisuje poznatky z botanických expedic. Procházka Středozemím v botanické zahradě může být inspirací, ale i připomínkou letní dovolené.

Zdroj a foto: Botanická zahraha

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *