Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Jídlo a pití

Pestrobarevný mangold jako lahodný zázrak, který vám učaruje

Přemýšlíte, jak vnést do osvědčených receptů svěží vítr? Vsaďte na mangold! Výtečnou listovou zeleninu, která hraje všemi barvami a v kuchyni tak udělá spoustu parády. Připravte z něj lahodný salát, netradiční pesto či třeba originální polévku – uvidíte sami, že kouzlení s touto pochoutkou vás mile překvapí chutí i nádhernými odstíny, jež rozzáří i fádní pokrmy.

Mangold pochází ze Středomoří, a i když si své příznivce získává pomaleji než špenát, jemuž se přípravou, vzhledem i chutí nápadně podobá, určitě stojí za to dát mu šanci. Jeho sezóna začíná koncem května a zpravidla trvá až do prvních podzimních mrazíků. Během léta tak máte spoustu času si tuto barevnou lahůdku oblíbit i pořádně vychutnat.

Využití se meze nekladou
Zelené listy mangoldu jsou známé pro svou charakteristicky jemnou chuť a používají se třeba při přípravě polévek, salátů, slaných koláčů, ovocných šťáv nebo pesta. Pozornost ale upoutají především křupavé řapíky, které mohou být bílé, červené, žluté nebo dokonce fialové. Jsou relativně hutné, vyžadují delší tepelnou úpravu a chutí mohou připomínat chřest. Hodí se k zapékání, vaření v páře nebo jako příloha k masu.

I za jednoduchým salátem stojí kvalitní suroviny
Při přípravě jakýchkoliv receptů zkuste sáhnout po produktech ekologického zemědělství, které jsou v obchodech označeny logy biolistu či biozebry. Pokud nakupujete biopotraviny nebalené, nezapomeňte se prodávajícího zeptat na certifikát, kterým by měl původ vždy prokázat. Pamatujte na to, že když je něco ze zahrádky, nemusí to být nutně bio. Bio smí být označována pouze certifikovaná a kontrolovaná potravina!

Ekologické zemědělství se řídí přísnou evropskou i národní legislativou, na jejíž dodržování dohlíží čtyři kontrolní organizace – KEZ, ABCert, Bureau Veritas nebo Biokont. Minimálně jednou ročně prochází celý řetězec kompletní kontrolou od prvovýroby až po distribuci. Mimo pravidelné každoroční kontroly je navíc ekologický způsob hospodaření kontrolován také například ze strany Státní veterinární správy nebo Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Zaujal vás svět ekologického zemědělství a rádi byste zjistili více? Na stránkách myjsmebio.cz najdete nepřeberné množství informací, které se vám určitě budou hodit!

Pro potraviny v bio kvalitě můžete vyrazit přímo na ekofarmy. Pakliže si nejste jisti, kterou najdete ve vašem okolí, na stránkách kamprobio.cz a lovime.bio je pomocí interaktivních map jednoduše vyhledáte a zároveň si prohlédnete nejaktuálnější nabídku.

Mangoldové pesto
Suroviny:
300 g listů bio mangoldu
60 g bio sekaných mandlí
stroužek bio česneku
40 g strouhaného parmazánu
4 lžíce bio olivového oleje
bio citronová šťáva
sůl

Postup:
Mangoldové listy důkladně omyjte, osušte a pokrájejte na kousky. Mandle opražte nasucho, dokud nezezlátnou. V mixéru nejprve rozmixujte listy mangoldu. Poté přidejte česnek, sýr, olej, mandle, citronovou šťávu a znovu mixujte do hladké konzistence. Pokud máte raději jemnější pesto, přidejte více oleje. Přendejte do uzavíratelné sklenice a uložte do lednice, kde vám vydrží i několik dní.

Ovocná šťáva s mangoldem a mátou
Suroviny:
2 bio jablka
2 bio hrušky
hrst bio máty
2 hrsti bio mladého mangoldu
hrst bio máty
500 ml uvařeného bio zeleného čaje
lžička chia semínek

Postup:
Jablka a hrušky omyjte a zbavte jádřinců. Ovoce, mátu, mangold a zelený čaj přidejte do mixéru a rozmixujte dohladka. Na závěr přidejte lžičku chia semínek a chvíli mixujte na nejnižší stupeň. Nechte vychladnout v lednici a podávejte.

Lehký salát s mangoldem, rajčaty a ořechy
Suroviny:
2 hrsti listů bio mangoldu
100 g bio cherry rajčat
hrst bio vlašských ořechů
malá bio červená cibule
bio balzamikový ocet
sůl, bio pepř

Postup:
Listy mangoldu důkladně propláchněte, osušte a případně natrhejte na menší kousky. Cherry rajčata omyjte a nakrájejte na čtvrtiny, oloupanou cibuli nakrájejte na měsíčky. Všechny suroviny pak včetně nahrubo nasekaných vlašských ořechů nasypte do hlubší misky a důkladně promíchejte. Dochuťte solí a pepřem, zakápněte balzamikovým octem a podávejte.

TIP na závěr:
Lokální bio lahůdky v podobě nejčerstvější zeleniny, ale třeba také bylinek, najdete na Ekofarmě Šelongovi. Ta se nachází v Moravskoslezském kraji a svou produkci nabízí ve formě bedýnkových systémů prostřednictvím komunitou podporovaného zemědělství. Více o farmě se dozvíte na farma-selongovi.webnode.cz.

Kupujte BIO. Pro budoucnost!
Chceme-li podpořit lokální ekonomiku, není nám lhostejná příroda a životní prostředí, a navíc myslíme na budoucnost naši i našich dětí, měli bychom na to dbát zejména v uličkách mezi nákupními regály. Správným krokem, jak podpořit ekologické zemědělce, kteří přirozeně pečují o půdu, krajinu a hospodářská zvířata s maximální ohleduplností, je totiž nákup jejich bioproduktů. Tím, že zvolíme lokálního dodavatele, máme navíc jistotu, že bioprodukty neputovaly dlouhé kilometry přes půl světa. Distribuční cesty a dojezdové vzdálenosti jsou velmi krátké. To pomůže nejen přírodě, ale rovněž nám i budoucím generacím.

Co je BIO?
BIO je certifikovaný systém hospodaření podložený národní i evropskou legislativou s vlastním kontrolním systémem garantovaným ze strany státu. BIO může být pouze ta potravina, která splňuje zákonem dané a státem kontrolované požadavky pro ekologické zemědělství. To je založeno na pestrém osevním postupu a péči o půdu. Pole jsou plná života, nepoužívají se na nich umělá hnojiva, pesticidy, geneticky modifikované organismy ani jiné chemické postřiky. Zvířata nejsou pouze využívána, ale je o ně s láskou pečováno. Produkce biopotravin v ekologickém zemědělství přírodu neničí. Naopak ji zlepšuje a uchovává pro příští generace.

Bioprodukty jsou vždy viditelně označené logy, která smí používat pouze ti producenti, již dodržují přesné legislativní zásady ekologické produkce. Systém prověřování je nastaven tak, že minimálně jednou za rok projde celý řetězec od prvovýroby až po distribuci kompletní speciální kontrolou.

Jaká loga se používají k označení biopotravin?
Národní značení
Je-li na vámi vybrané potravině logo biozebry s nápisem „Produkt ekologického zemědělství“, můžete si být jisti, že poslední úpravu tohoto výrobku – ať už výrobu, zpracování, či balení – provedl subjekt certifikovaný českou kontrolní organizací. Která organizace certifikaci v ČR provedla, zjistíte jednoduše. Stačí se podívat na číselný kód ve tvaru „CZ-BIO-xxx“, jenž najdete u loga biozebry.

Evropské značení
Pokud výrobek pochází ze zemí Evropské unie, musí být označen biolistem, číselným kódem kontrolní organizace a také informací o původu surovin. Ten se obvykle uvádí ve formátu „EU“, nebo „mimo EU“ společně s názvem země, ve které byly vyprodukovány všechny použité suroviny.

Zdroj a foto: Bio

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *