Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

DětiJídlo a pití

Dopřejte dětem to nejlepší a připravte jim hravé a veselé saláty!

Malí strávníci bývají mnohdy poněkud nároční a dosáhnout prázdných talířů může být doslova nadlidský úkol. Pakliže vám docházejí nápady, ale chcete se vyhnout opakování stále stejných pokrmů, zkuste naše tipy. Vykouzlete z rutinního posezení u stolu zážitek – připravte dětem saláty ze sezónních surovin, které hrají všemi barvami!

Úspěch u dětí jednoznačně sklidí co nejbarevnější kombinace. Neméně důležitý je ovšem i výběr kvalitních surovin, který zajistí, že vaše pokrmy budou báječně chutnat a dodají dětskému organismu vše, co potřebuje. Proto zkuste vybírat mezi produkty a surovinami pocházejícími z ekologického zemědělství, jež je založeno na pestrém osevním postupu, zachování či zlepšování půdní úrodnosti a biodiverzity. Díky hospodaření v režimu ekologického zemědělství je voda i půda uchráněna od nežádoucích látek v podobě průmyslových hnojiv či pesticidů, které tak posléze nezasahují do potravního řetězce. A jak biopotraviny spolehlivě poznat? V kamenných obchodech se zaměřte na loga biolistu nebo biozebry. Původ nebalených potravin by měl zase prodávající spolehlivě prokázat certifikátem. Pro více informací navštivte stránky myjsmebio.cz!

Chtěli byste na vlastní oči vidět, jak bio produkce vypadá? Vyrazte na ekofarmy, na nichž nejenže skvěle nakoupíte, ale také si užijete perfektní rodinné odpoledne. Jestliže nevíte, na kterou se vydat, pomocí interaktivních map na stránkách kamprobio.cz a lovime.bio si můžete snadno vybrat. Rychle zjistíte, čím se jednotlivé farmy zabývají a jaká je jejich aktuální nabídka.

Salát s kuřecím masem, rajčaty a mozzarellou
Suroviny:
hrst bio salátových listů
1 ks bio kuřecích prsou
bio cherry rajčata (červená i žlutá)
balení bio mozzarelly
bio pečivo na krutony
½ kelímku bílého jogurtu
lžíce olivového oleje
šťáva z bio citronu
sůl, bio pepř

Postup:
Maso důkladně omyjte, nakrájejte na kostičky, dochuťte solí, pepřem a na kapce oleje osmažte dozlatova. Salátové listy operte, osušte a natrhejte do mísy. Přidejte omytá, nakrájená cherry rajčata a mozzarellu. Pečivo nakrájejte na kostičky a osmažte na pánvi. Na zálivku smíchejte bílý jogurt, olej, citronovou šťávu, lehce osolte a opepřete. Všechny ingredience vložte do mísy, zakápněte připravenou zálivkou, pořádně promíchejte a podávejte.

Salát s ovocem a měkkým sýrem
Suroviny:
hrst bio salátových listů
1 balení bio borůvek
1 balení bio jahod
bio měkký sýr typu feta
lžíce bio olivového oleje
lžička bio medu

Postup:
Salátové listy omyjte, osušte a natrhejte. Ovoce důkladně opláchněte, jahody nakrájejte na plátky, sýr nakrájejte na kostičky. Všechny ingredience dejte do větší mísy a pořádně promíchejte. Nakonec připravte zálivku – smíchejte olivový olej s medem. Zakápněte salát a podávejte.

Salát s broskví a melounem
Suroviny:
hrst bio salátových listů (zejména rukola)
bio broskev
hrst kostiček bio melounu
bio olivový olej
lžíce bio medu
lžička bio limetkové šťávy

Postup:
Salátové listy vyperte a natrhejte do větší mísy. Omytou broskev nakrájejte na tenké plátky, smíchejte se salátem a kostkami melounu. V menší misce prošlehejte olivový olej, med a citronovou šťávu. Salát zakápněte hotovou zálivkou a podávejte. Na ozdobu můžete přidat trochu čerstvého sýru.

TIP na závěr:
Zkuste někdy pro lahodné ovoce v bio kvalitě vyrazit přímo „ke zdroji“. Zavítejte třeba na rodinnou ekofarmu Bílý Mrak, která se nachází v Královehradeckém kraji. Kromě nákupu biopotravin se zde můžete také ubytovat a strávit tak krásné chvíle v prostředí českého venkova. Více informací na bilymrak.cz.

Kupujte BIO. Pro budoucnost!
Chceme-li podpořit lokální ekonomiku, není nám lhostejná příroda a životní prostředí, a navíc myslíme na budoucnost naši i našich dětí, měli bychom na to dbát zejména v uličkách mezi nákupními regály. Správným krokem, jak podpořit ekologické zemědělce, kteří přirozeně pečují o půdu, krajinu a hospodářská zvířata s maximální ohleduplností, je totiž nákup jejich bioproduktů. Tím, že zvolíme lokálního dodavatele, máme navíc jistotu, že bioprodukty neputovaly dlouhé kilometry přes půl světa. Distribuční cesty a dojezdové vzdálenosti jsou velmi krátké. To pomůže nejen přírodě, ale rovněž nám i budoucím generacím.

Co je BIO?
BIO je certifikovaný systém hospodaření podložený národní i evropskou legislativou s vlastním kontrolním systémem garantovaným ze strany státu. BIO může být pouze ta potravina, která splňuje zákonem dané a státem kontrolované požadavky pro ekologické zemědělství. To je založeno na pestrém osevním postupu a péči o půdu. Pole jsou plná života, nepoužívají se na nich umělá hnojiva, pesticidy, geneticky modifikované organismy ani jiné chemické postřiky. Zvířata nejsou pouze využívána, ale je o ně s láskou pečováno. Produkce biopotravin v ekologickém zemědělství přírodu neničí. Naopak ji zlepšuje a uchovává pro příští generace.

Bioprodukty jsou vždy viditelně označené logy, která smí používat pouze ti producenti, již dodržují přesné legislativní zásady ekologické produkce. Systém prověřování je nastaven tak, že minimálně jednou za rok projde celý řetězec od prvovýroby až po distribuci kompletní speciální kontrolou.

Jaká loga se používají k označení biopotravin?
Národní značení
Je-li na vámi vybrané potravině logo biozebry s nápisem „Produkt ekologického zemědělství“, můžete si být jisti, že poslední úpravu tohoto výrobku – ať už výrobu, zpracování, či balení – provedl subjekt certifikovaný českou kontrolní organizací. Která organizace certifikaci v ČR provedla, zjistíte jednoduše. Stačí se podívat na číselný kód ve tvaru „CZ-BIO-xxx“, jenž najdete u loga biozebry.

Evropské značení
Pokud výrobek pochází ze zemí Evropské unie, musí být označen biolistem, číselným kódem kontrolní organizace a také informací o původu surovin. Ten se obvykle uvádí ve formátu „EU“, nebo „mimo EU“ společně s názvem země, ve které byly vyprodukovány všechny použité suroviny.

Foto: archiv BIO

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *