Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

Pálení očí může způsobovat i klimatizace

Za zarudlýma suchýma očima nemusí být nutně jen hodiny sezení u obrazovek počítače nebo mobilního telefonu. Velká spousta lidí si neuvědomuje, že pálení očí, především v letních měsících, může způsobovat klimatizace a její suchý vzduch.

Častým letním problémem, se který se setkal snad každý, jsou podrážděné a suché oči. Ty se projevují například slzením, začervenáním a pálením. S těmito nepříjemnými příznaky se nejčastěji můžete potkat v práci anebo při cestování autem. Společným jmenovatelem těchto problémů je klimatizace. Ta narušuje slzný film na povrchu oka a proud suchého vzduchu ho vysušuje. Klimatizace totiž kromě úpravy teploty či čistoty vzduchu má na starosti také změnu jeho vlhkosti. Ochlazený vzduch, který vane z klimatizačních jednotek, je velmi suchý. Delším pobytem v takovém prostředí si zaděláváte na nepříjemný problém. Při závažnějších projevech suchých očí můžeme hovořit o syndromu suchého oka.

Potřebný slzný film
Za jeden den lidské oko vytváří přibližně 0,6 gramů slz. Suché a studené klimatizované prostory umí povrch oka výrazně vysušit. Lidé starší 45 let nebo ti, kteří trpí obezitou, cukrovkou, vysokým krevním tlakem nebo Parkinsonovou chorobou, mají schopnost vytvářet slzy výrazně omezenější. Pokud spadáte do některé z těchto kategorií, máte tak predispozice k syndromu suchého oka. Delšímu pobytu v klimatizovaných prostorách byste se tak měli vyvarovat. “Slzný film je důležitý nejen kvůli tomu, že zvlhčuje rohovku našich očí, ale také kvůli tomu, že zabraňuje očním infekcím. A to je možné jen pokud máte dostatek slz a často mrkáte. Člověk totiž průměrně mrkne přibližně patnáctkrát za minutu,” říká Kristýna Štěbetáková, optometristka společnosti Alensa.cz, on-line prodejce kontaktních čoček, dioptrických a slunečních brýlí.

Jak nastavit klimatizaci
Klimatizace v létě nemusí být strašákem. Její nastavení má pár základních pravidel, které je třeba dodržovat. Základní chybou je nastavená příliš nízká teplota vzduchu, který proudí přímo na vás. Doporučujeme nastavit teplotu klimatizace na 22-24 °C. Rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou by neměl být větší než 6-8 °C. Moderní klimatizace v sobě mají zabudovaný senzor, který vnímá kde se v místnosti nacházíte, a upraví tak proudění studeného vzduchu. Kritickými místy jsou sedací soupravy a pracovní stoly. Známou radou je, abyste klimatizaci používali spíše v čase, kdy se v místnosti nenacházíte. Když jste v práci, zapněte si ji, až půjdete například do kuchyňky. Pokud chcete mít příjemně vychlazené bytové prostory, zapněte si klimatizaci po cestě domů nebo při odjezdu na nákup.

Okamžitá pomoc
Správně nastavená klimatizace je ovšem výhra jen z půlky. O suché oči je potřeba se starat. Na trhu najdete velké množství zvlhčujících očních kapek. “Vyhledávejte však ty, které obsahují hyaluronát sodný. Hyaluronát sodný se přirozeně vyskytuje v lidském těle a je možné ho najít ve spojivových, epitelových a nervových tkáních. Ve velkém množství se nachází také ve sklivci, což je rosolovitá tkáň tvořící oční bulvu. Jeho velkými přednostmi jsou funkce hojivé, váže vodu, má analgetický účinek a chová se jak lubrikant. K dispozici jsou roztoky, oční kapky a oční spreje obsahující právě hyaluronát sodný,” radí Štěbetáková. Při pohybu venku nezapomínejte nosit kvalitní sluneční brýle, abyste přechodem z klimatizovaných prostor na ostré sluníčko nezpůsobili svým očí zbytečný šok.

Dodatečné rady pro suché oči:

  • Dostatek tekutin – v horkých dnech byste měli vypít minimálně dva litry tekutin. Vyhýbejte se kávě, alkoholu a slazeným nápojům.
  • Méně soli – je známo, že sůl zadržuje tekutiny v těle. Je proto vhodné méně solit. Sůl můžete nahradit například bylinkami.
  • Dostatek spánku – během spánku regeneruje celé tělo včetně očí. Doporučená délka spánku je 8,5 hodiny.
  • Vyhýbejte se klimatizovaným místnostem
  • Pravidelné větrání – pokud pracujete v klimatizovaných prostorách, nezapomínejte pravidelně větrat. Je to jeden ze způsobů, jak upravíte vlhkost doma či na pracovišti.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *