Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

BydleníZe života

Poptávka po kamnářích roste, na rozdíl od ostatních řemeslníků. Kapacity pomáhají vykrýt absolventi rekvalifikačních kurzů

Ačkoliv současná inflace či zvyšování úrokových sazeb způsobují pokles poptávek po řadě řemeslníků, výjimkou jsou v tomto směru kamnáři. Tomuto odvětví i v létě kvůli růstu cen energií zakázek meziročně přibývá. V souvislosti s tím se zvyšuje i poptávka po systémech vytápění, které nevyžadují složitou montáž, typicky volně stojících kamnech. Problémem je však nízký počet učňů v tomto oboru, jejich nedostatek tak řeší absolventi rekvalifikačních kurzů. Současný trend velkého zájmu o služby kamnářů přitom podle expertů zřejmě bude pokračovat i po konci nadcházející topné sezony.

Zdražování stavebních materiálů, růst cen energií či úrokových sazeb zásadně dopadá i na množství poptávek po řemeslnících. Jejich počty v letošním roce výrazně klesají. Jak přitom ukazují data portálu NejŘemeslníci.cz, u některých profesí i téměř o polovinu. Jedná se zejména o podlaháře či tesaře, například u truhlářů, stolařů či zedníků lze pak registrovat zhruba třetinový pokles zakázek.

Uvedený trend se však netýká všech řemeslnických odvětví, typickou výjimku v tomto směru tvoří kamnáři. „Trend je u této skupiny spíše opačný. V minulých letech poptávali lidé služby kamnářů především od září do dubna, tedy v období, které ohraničuje topnou sezonu. V létě docházelo k poklesům, uživatelé totiž řešili spíše způsoby, jak své domácnosti v tomto období chladit. Nyní však poptávka v letních měsících meziročně vzrostla, a to zhruba o 20 procent,“ uvedl Petr Banasinski, jednatel společnosti Hoxter, která se zabývá výrobou krbových a kamnových systémů.

Růst popularity samostatně stojících kamen díky montáži
Kamnáři tak mají podle něj vyblokované termíny na několik týdnů dopředu. Potvrzují to i přímo řemeslníci. „Termíny mám rezervované na rok dopředu. S kolegou děláme větší kamnové stavby a vyrábíme si vlastní kachle. I tak ale každý měsíc řeším poptávky po realizacích nerezových komínů či připojení nebo stavbu malých kamen, což už bohužel nestíháme,“ řekl kamnář Ondřej Šplíchal.

Hlavní náplní současných zakázek přitom není pravidelná údržba topného systému jako v minulých letech, ale zejména instalace nových kamen či krbů. Ty nahrazují starší elektrické či plynové vytápěcí systémy. „U zákazníků pozorujeme před topnou sezonou zejména obavy z nárůstu cen energií, alternativou v podobě vytápění dřevem chtějí výrazněji ušetřit. Většina z nich totiž počítá s tím, že pokud ceny elektřiny či plynu v budoucnu klesnou, bude se jednat spíše o kosmetickou změnu, než že by došlo k návratu cen z dřívějších let,“ doplnil Banasinski.

Vyblokované kapacity kamnářů na dlouho dopředu se v současnosti propisují i do preferencí uživatelů. Ti tak častěji preferují systémy vytápění, které nevyžadují složitou a především časově náročnou montáž. Díky tomu tak lidé u kamnářů lépe hledají možný termín pro instalaci. „Velmi roste obliba volně stojících kamen, i my proto chceme tuto sortimentní řadu výrazně nastartovat. Montáž těchto kamen trvá půl dne, maximálně den. Pro kamnáře to znamená výrobek pouze přivézt a zapojit, což je na rozdíl od krbových či kamnových vložek a s nimi spojenými dodatečnými pracemi výrazná úspora času,“ sdělil Banasinski. Pokud tedy kamnáři vypadne zakázka, spíše do daného termínu vměstná tuto jednodušší montáž.

Namísto učňů vykrývají kapacity rekvalifikovaní kamnáři
Rostoucí poptávka po kamnářích však podobně jako u jiných řemesel může narážet na nízký zájem o tento obor z řad učňů. „Napříč ročníky máme v našem oboru deset až dvanáct učňů. Není to mnoho, navíc ze zkušeností se kamnařině ve finále budou věnovat maximálně dva z nich,“ sdělil Ondřej Šplíchal, který kamnařinu vyučuje na Středním odborném učilišti v Horní Bříze. S podobnou situací se lze setkat i v Praze. „Učni nemají o tento obor v drtivé většině velký zájem. V Praze jich máme pět, jsou přitom sesypaní ze tří různých ročníků,“ řekl Vít Pešek ze Střední odborné školy Jarov, který je zároveň viceprezidentem Cechu kamnářů ČR.

O to větším zdrojem nadějí a obdivu jsou tak podle něj lidé přicházející na rekvalifikační kurzy. „Ať už jde o manažery, řidiče metra, či stavaře, v řadě případů již mají nějaké dovednosti či technické vzdělání, aby kamnařinu dělali kvalitně. Na kurzech sají jako houby a v budoucnu umožní našemu oboru dále růst,“ doplnil Pešek. V Praze mají každý rok okolo 12 účastníků rekvalifikačního kurzu, zájem lidí je přitom ještě vyšší. Úzkým hrdlem je totiž omezená kapacita dílen, kvůli které někteří zájemci končí na čekací listině a kurz absolvují až další rok. Podobně stabilní a vysoký zájem eviduje i Horní Bříza. „Každý rok máme okolo dvanácti účastníků, přičemž nadpoloviční většina z nich se pak řemeslu dále věnuje. Další z nich se do kurzu přihlašují proto, že si chtějí kamna postavit doma. Jsou to obchodníci či počítačoví specialisté, kteří ale chtějí něco vytvořit rukama. Spočítají si, že se jim rekvalifikační kurz ve finále vzhledem k ceně velkých kamen vyplatí,“ uvedl Ondřej Šplíchal.

Uspokojení poptávky nejdříve za rok
Ve finále to tak mohou být podle obou oslovených kamnářů a pedagogů právě absolventi rekvalifikačních kurzů, kdo může problém nedostatečného zájmu učňů o kamnařinu vyřešit. Podle jednatele společnosti Hoxter bude totiž aktuální trend vyblokovaných termínů u kamnářů záležitostí i následujícího roku. „Náš obor zažívá v uplynulých měsících značný boom, vytápění domácnosti je i v létě jedním z nejvíce probíraných témat. Řeší ho i uživatelé, kteří mu dlouhé roky nevěnovali pozornost, vyzdvihují přitom často také ekologické hledisko. Nárůst poptávky po vytápění dřevem je tak vysoký, že aby byla naprosto uspokojena, potrvá to ještě minimálně rok,“ sdělil Banasinski.

Aby k uklidnění po nadcházející topné sezoně opravdu došlo, muselo by to podle něj zároveň znamenat, že se náklady za energie vrátí v co nejbližší době na dřívější hodnoty. „Ačkoliv je situace špatně čitelná, taková změna na obzoru momentálně není. Na řadu lidí působí i psychologický efekt. Když vidí, jak rychle může k nárůstu cen u plynu či elektřiny dojít, začínají tyto zdroje výrazně vytěsňovat a soustředí se na vlastní energetickou soběstačnost. To znamená i výrazně větší orientaci na dřevo,“ uzavřel jednatel společnosti Hoxter.

Zdroj a foto: Hoxter

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *