Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Ze života

Výzkum: Každý pátý člověk se stal obětí domácího násilí

Více než 20 % Čechů zažilo na vlastní kůži domácí násilí ať už ve formě fyzického, sexuálního, psychického či ekonomického. Z celkového počtu více než tisíc respondentů téměř každá třetí (30 %) žena uvedla, že má zkušenost s domácím násilím a totéž uvedl každý devátý muž (téměř 12 %). To vyplývá z dat nejnovějšího výzkumu iniciativy Pod svícnem a výzkumné agentury Ipsos.

„Výsledky výzkumu jsou pro nás alarmující. Téměř každý pátý člověk zažil na vlastní kůži domácí násilí. Dvě třetiny obětí vzešlo z partnerského vztahu a více než 17 % obětí vypovědělo, že zažilo týrání v dětství či dospívání,” říká poslankyně Barbora Urbanová a dodává: „už dlouho se mluví o vysoké latenci v souvislosti s oběťmi domácího násilí – tedy že nahlášených případů je jen zlomek. Naše čísla tyto teorie potvrzují.”

Pouze sedm z deseti obětí domácího násilí se někomu se svými problémy svěřilo. Nejčastěji se obracejí na někoho z rodiny, a to celkově ve 47 % případů. Nejméně pak vyhledávají pomoc na linkách důvěry. Na policii se obrátil téměř každý pátý člověk, podobná data vidíme i u odborné (psychologické a psychiatrické) pomoci. Téměř třetina respondentů vypověděla, že si tuto zkušenost nechala pro sebe.

Velmi se také liší chování podle jednotlivých pohlaví. Zatímco ženy se nejvíce svěřovaly někomu blízkému z okruhu rodiny či přátel, muži obvykle tyto věci s nikým neprobírali.

„Od začátku vzniku projektu nás odborníci upozorňovali na fakt, že oběti nemají ke svému okolí příliš velkou důvěru. A jak čísla napovídají, odhady se nemýlí. Často, jak jsme se od obětí dozvěděli, také řeší trauma až ex post, tedy v době, kdy už se z patologického vztahu s partnerem či rodičem vymanily,” doplňuje k výzkumu spoluzakladatelka iniciativy Michaela Studená.

O metodologii výzkumu:
Výzkum byl realizován 28.7. – 1. 8. 2022 na reprezentativním vzorku internetové populace ČR ve věku 18 a více let. Celkem se ho zúčastnilo 1050 respondentů. Výzkum byl realizován pomocí Ipsos online panelu Populace.cz. Pro účely tohoto výzkumu bylo domácí násilí definováno jako veškeré akty fyzického, sexuálního, psychického či ekonomického násilí, k němuž dochází v rodině nebo v domácnosti na dětech, či seniorech anebo mezi bývalými či stávajícími manžely či partnery, bez ohledu na to, zda pachatel sdílí nebo sdílel společnou domácnost s obětí.

Pod svícnem
Iniciativa Pod svícnem vznikla v roce 2022 s cílem edukace společnosti a změny legislativy v oblasti domácího násilí. Za jejím vznikem stála Barbora Urbanová a Michaela Studená za podpory osobností odborné a kulturní sféry. Projekt doplňují výpovědi obětí a stránky na sociálních sítích. Součástí projektu je také petice “Za bezpečný domov”.

Zdroj: www.pod-svicnem.cz, foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *