Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

ZábavaZe života

Začal 12. ročník Prague Pride, jeden z největších multižánrových lidskoprávních festivalů ve Střední a Východní Evropě

Letošní festival Prague Pride z pohledu programové nabídky daleko předčí předchozí ročníky. Od pondělí 8. srpna až do neděle 14. srpna nabídne v programu více jak 150 akcí na různých místech Prahy. Hlavním festivalovým místem v průběhu celého týdne zůstává Střelecký ostrov. Po tříleté pauze se navíc vrací sobotní průvod. Ten zamíří na Letenskou pláň, kde vyvrcholí hudebním a doprovodným programem.

Dnešním slavnostním vyvěšením duhové vlajky na budově Nové radnice byl oficiálně zahájen týdenní festival Prague Pride 2022. Záštitu nad festivalem opětovně převzal i primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib. Letošní ročník nabídne více jak 150 akcí z oblasti kultury, zábavy a vzdělávání. Po dvou ročnících ve stínu pandemie covid-19 se program vrací s oblíbenými venues, sobotním průvodem historickým centrem města a Pride Parkem na Letné.

„Letošní festival svobody a tolerance je tu a s ním i spousta kulturních a vzdělávacích akcí, které připomínají, že pokud se z moderní civilizace nemá vytratit lidskost, je potřeba hledat cesty, které nás spojují, nikoli rozdělují,“ říká radní hl. m. Prahy Hana Třeštíková.

„Festival Prague Pride je tu pro každého. Věřím, že letošní vskutku bohatý program osloví jak návštěvníky z řad LGBT+ lidí, tak i široké veřejnosti. Od pondělí do neděle si na své mohou přijít jak milovníci a milovnice umění, tak lidé, kteří se chtějí vzdělávat nebo prostě jen bavit. Čekají nás koncerty, výstavy, ale také řada debat či přednášek o důležitých tématech. Každý den od odpoledne až do večera je možné prožít nezaměnitelnou atmosféru Pride Village na Střeleckém ostrově, kde může být jednoduše každý sám sebou a sdílet pohodu a radost s ostatními,“ uvádí ředitel festivalu Tom Bílý.

Symbol srdce
Motiv srdce, spolu s heslem #heartmatters se staly letošním tématem festivalu, který má za cíl připomenout si symbolicky osm miliard srdcí, která bijí po celém světě. „Zároveň chceme upozornit na situaci ve světě, zejména na Středním východě, v Africe, ale také v jiných koutech světa, kde stále dochází k potlačení základních lidských práv a svobod jednotlivce, a to zejména LGBT+ osob. I v západních státech navíc stále dochází k útokům z nenávisti, smutným příkladem může být i nedávný útok na LGBT+ komunitu v norském Oslu, který měl za následek dva mrtvé a desítky raněných. Srdce je pro nás symbolem lidskosti, vzájemné lásky a života. I proto jsme se rozhodli pro tento jednotící motiv,” vysvětluje ředitel festivalu Tom Bílý.

Jaké akce rozhodně nevynechat
Letošní festival nabídne mnoho akcí, které návštěvníci a návštěvnice znají již z minulých ročníků, třeba talk show Pride Voices, kde bude několik výrazných queer osobností sdílet s publikem své inspirativní životní příběhy, pikniky v Pride Village, komponovaný večer v režii HateFree Culture a další. Organizátoři připravili i několik novinek. Mezi nimi například akce Andaz Lounge: Branky, body, kokoti LIVE at Prague Pride zaměřené primárně na straight allies, jak se také přezdívá podporovatelům a spojencům LGBT+ lidí. Další novinkou je dvoudenní lidskoprávní konference pro odbornou veřejnost Pride Conference, která bude zaměřena hlavně na životy LGBT+ lidí v regionu Střední a Východní Evropy.

Do průvodu bez aut
Po třech letech se vrací také Duhový průvod, uskuteční se v sobotu 13. srpna. Nejen kvůli trase průvodu historickým jádrem Prahy, ale také kvůli větší bezpečnosti a ekologické udržitelnosti festivalu bude nově bez motorových vozidel. Hudební doprovod zajistí přenosné reproduktory na nákladních kolech a pochodové kapely. Účastníci a účastnice průvodu se budou scházet již od 11:30 hodin na Václavském náměstí. Čelo průvodu bude vycházet z Můstku ve 13 hodin a projde ulicemi Starého Města, včetně Staroměstského náměstí, dále pak Pařížskou ulicí a přes Čechův most až na Letnou. Novinkou pro účastníky s omezenou schopností pohybu, ale také pro fotografy, je letos zpřístupněná terasa Právnické fakulty, kde bude možné od 13:00 do 14:30 pozorovat přicházející průvod.

Záštitu nad festivalem převzali (v abecedním pořadí):
Petr Hejma, starosta městské části Praha 1
Zdeněk Hřib, primátor hlavního města Prahy
Jan Lipavský, ministr zahraničních věcí
Klára Šimáčková Laurenčíková, vládní zmocněnkyně pro lidská práva
Hana Třeštíková, radní hlavního města Prahy

Kompletní program letošního festivalu: https://festival.praguepride.com/cs/program

Zdroj a foto: Prague Pride

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *