Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Jídlo a pitíZábava

Klára má svátek a návštěvníky botanické zahrady v Troji čeká piknikový víkend s vínem

Už na tento pátek 12. srpna připravuje Botanická zahrada hl. m. Prahy oslavy svátku patronky Vinice sv. Kláry, které se ponesou v piknikovém duchu. Oslavy se protáhnou na celý nadcházející víkend. Vinotéka sv. Kláry pro příchozí přichystá piknikové koše. Milovníci zdejšího vína se navíc mohou těšit na novinku – sekty z odrůd Rulandské modré a Modrý Portugal, vyrobené ve spolupráci s firmou Proqin Velké Němčice. Další srpnovou vinařskou událostí bude Den Rulandského modrého, který připadá na čtvrtek 18. srpna. Vrcholem vinařské sezóny pak bude tradiční vinobraní, plánované na víkend 17. a 18. září. Širokou nabídku vína a burčáku opět doplní bohatý doprovodný program.

Vinice sv. Kláry je svou příslušností k botanické zahradě v Troji světovým unikátem. „Jsme jednou z mála botanických zahrad na světě, která se může pyšnit vlastním produkčním vinohradem a kolekcí vlastních vín. Jedinečné klimatické podmínky jižního svahu přímo nad řekou Vltavou jsou ideální pro pěstování vinné révy. V srpnu se už tradičně konají dvě vinařské akce – oslava svátku Kláry a Den Rulandského modrého. Rád bych upozornil na naši letošní novinku – poprvé jsme z našeho vína vyrobili sekty, primárně z odrůdy Rulandské modré, která je pro naši vinici typická. Šumivá vína budou moci návštěvníci ochutnat už tento víkend. Na září opět připravujeme oblíbené vinobraní,“ zve Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Klára má svátek! Pojďte na piknik!
Patronka trojské vinice sv. Klára má svátek 12. srpna. A tento den se sluší oslavit právě vínem z místní produkce. To si zájemci mohou užít v rámci pikniku v zahradě. Piknik bude pokračovat i během následujícího víkendu. Vinotéka sv. Kláry připraví piknikové koše s občerstvením a místním vínem. Cena piknikového koše je 790 Kč, k tomu je ještě třeba složit vratnou kauci 500 Kč na zapůjčený koš, deku a piknikové vybavení a zaplatit standardní vstupné do botanické zahrady. S doplatkem si zájemci mohou do koše přidat i místní novinku – šumivé víno.

„Bouchněte“ si sekt z botanické zahrady
Do nabídky vín z vinice sv. Kláry přibude o víkendu velká novinka. Jedná se o šumivá vína, která byla vyrobena ve spolupráci s firmou Proqin Velké Němčice klasickou metodou kvašením v lahvi. Tato vína v lahvi zrála po dobu 15 měsíců. Šumivá vína z naší vlastní produkce zařazujeme do nabídky poprvé. Těšit se můžete na dva zajímavé sekty z odrůdy Rulandské modré (Pinot Noir), a sice bílé víno z modrých hroznů – Blanc de Noir, klasifikované jako brut nature, a také brut šumivé rosé. Primárně jsme zvolili Rulandské modré, protože se jedná o typickou odrůdu naší vinice, je oblíbené a máme s ním výborné zkušenosti. Je to velmi variabilní odrůda. Nabídku sektů doplňuje suché rosé z odrůdy Modrý Portugal,“ popisuje Vladimíra Egertová, vedoucí vinice sv. Kláry. Šumivá vína byla vyrobena v limitovaném množství a cena lahve o obsahu 0,7 l je 590 Kč.

Rulandské modré – poznejte víno mnoha tváří
V srpnu se na vinici sv. Kláry bude slavit ještě jeden svátek, tentokrát se pozornost zaměří právě na starobylou odrůdu Rulandské modré. Její historie sahá až do dob Karla IV. Dá se říci, že pěstování Rulandského modrého na pražských vinicích je stejně staré jako Univerzita Karlova. Den Rulandského modrého připadá na 18. srpna. Vinotéka sv. Kláry připravuje minidegustaci čtyř vzorků této skvělé odrůdy. Dobré ročníky nabízejí červené víno s výborným potenciálem k dlouhodobému zrání. V rámci degustace bude možné ochutnat Rulandské modré ročníků 2017, 2018 a 2021 a trio červených vín doplní rosé ročníku 2021. Zájemci tak budou moci odhalit, jaký rozsah chutí umí nabídnout jedna odrůda na jedné vinici. Žetony na minidegustaci budou v prodeji v baru vinotéky v ceně 160 Kč za čtyři vzorky.

Tradiční vinobraní – vrchol vinařské sezóny
Vrcholem vinařské sezóny pak bude tradiční vinobraní, které se uskuteční o víkendu 17. a 18. září. Chybět nebude ani burčák ze zdejších hroznů. V nabídce bude též výběr jídla a pochutin, které skvěle doladí gurmánský zážitek. A návštěvníci se mohou těšit i na lákavý doprovodný program a hudební produkce.

Zdroj a foto: https://www.botanicka.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *