Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

Respirační onemocnění jsou na vzestupu. Buďte o krok napřed a posilte dýchací cesty díky inhalacím

Kašel, rýma, bolesti hlavy a přeplněné čekárny u lékařů. I to je obrázek momentální situace. Kromě navyšujících se počtů pacientů s onemocněním covid-19 přibývá totiž i těch, kteří řeší angíny, laryngitidy i „obyčejné“ nachlazení třeba z klimatizace. Na otázku prevence a léčby přitom existuje jedna společná odpověď. Inhalace. Jak pomáhá tento postup v boji proti respiračním chorobám, vysvětluje specialista z portálu ProAlergiky.cz Michal Závacký.

Rýmy, virózy a onemocnění dýchacích cest mají na svědomí většinou viry, které se zabydlí ve sliznicích nosu a krku. Pokud jste navíc ve stresu, máte oslabenou imunitu a pohybujete se v prostředí se suchým vzduchem, nemoc na sebe nenechá dlouho čekat. Účinnou ochranou proti chorobám je udržování sliznic vlhkých. „I když kolem vás všichni kýchají, nemusíte chytit každou nemoc. Pokud své dýchací cesty udržujete zvlhčené a v dobrém stavu, jsou schopny se lépe ubránit útokům virů a bakterií,“ vysvětluje Michal Závacký z portálu ProAlergiky.cz.

Jak fungují inhalace
Inhalace je léčebná metoda, při které se vdechují páry minerálních vod nebo léčiv. Léčivé látky se do dýchacích cest touto cestou dostávají velmi rychle a jejich účinek nastupuje téměř okamžitě. „Při nemocech hrtanu nebo průdušek se mlžina nejčastěji vdechuje ústy pomocí náustku, který je součástí každého inhalátoru. Dýchací cesty se tak pročišťují od zaschlého hlenu a případných choroboplodných zárodků. Pokud inhalujeme přes masku a nadechujeme se přitom nosem, inhalace je prospěšná pro nosní dutiny. Kromě uvolnění hlenu zklidňuje nosní sliznici, odstraňuje přítomné bakterie a zároveň pomáhá předcházet tomu, aby se infekce šířila, například do středního ucha nebo vedlejších nosních dutin,“ doplňuje specialista.

Co se děje při inhalaci:

  • Dochází k odstranění otoků a tím i ke zlepšení průchodnosti dýchacích cest,
  • rozpouští se přebytečné hleny a zlepšuje vykašlávání,
  • zlepšuje se přirozená obranná funkce sliznice dýchacích cest.

Inhalace se k léčbě používají již po staletí, staré způsoby vdechování páry z hrnce s horkou vodou pod dekou jsou ale naštěstí už překonané. Moderní inhalátory pracují s minerálkami i tekutými léčivy a při jejich používání navíc nehrozí riziko opaření. „Účinnost inhalátorů je proti starým způsobům vyšší. Vybaveny jsou náustky a maskami, které vedou mlhovinu přesněji a léčebná látka tak proniká přímo do sliznic. Vhodné jsou tak i pro malé děti nebo nemohoucí pacienty, pro které by bylo inhalování nad hrncem komplikované,“ vysvětluje Michal Závacký. Kromě čištění není navíc nutné se o přístroj nijak starat.

A jak správně inhalovat? „Mlhu vdechujte zhluboka a před každým vydechnutím na chvíli zadržte dech, aby se léčivé částice zachytily na sliznicích. Dýchejte přirozeně a plynule a vyberte si správnou a pohodlnou polohu. Ideální je sedět nebo se v lehu podepřít polštáři do vzpřímené polohy, aby se otevřel hrudní koš,“ radí odborník. Jeden inhalační cyklus pak trvá 5 až 10 minut podle typu inhalátoru.

Celý den byli v pořádku, ale v noci vás probudí kašel. A tentokrát je jiný. Doktoři ho popisují jako „štěkavý“ a poznáte ho na první poslech. U malých dětí se navíc často pojí s dušností a sípotem, které rodiče vyděsí a malému pacientovi zajistí převoz do nemocnice. Laryngitida je nemoc postihující hrtan a jejími původci jsou většinou viry. Zatímco u dospělého se projeví několikadenním chrapotem, u dětí může jít až o život ohrožující onemocnění. Ráda se navíc vrací. Inhalace minerální vody přes inhalátor je jeden z postupů, který vám lékař při léčbě doporučí.

Pomocník, se kterým chytnete druhý dech
Ultrazvukový inhalátor Norditalia MO-03 od italského výrobce zdravotnických přístrojů je ideální pomůckou na doma i na cesty. Jeho velkou výhodou je lehká, ale stabilní konstrukce, díky které ho můžete mít na stole nebo ho při inhalacích přidržovat v ruce. Pásek se suchým zipem lehce připevníte k rámu postele a nadstandardně dlouhá hadice poskytne komfortní léčbu i ležícím pacientům. Ultrazvukokvý inhalátor Norditalia MO-03 na proalergiky.cz za 2090 Kč.

Aby byla léčebná kůra pro malé pacienty co nejpříjemnější, pořiďte jim inhalátor, který je rozveselí. Nimo HNK-NBL-FISH s hravým designem rybičky děti zabaví a zbaví je případných obav. Poradí si s minerálkou i všemi druhy tekutých léčiv a díky nízké hmotnosti a kompaktnosti se dá bez problému přenášet nebo zabalit na prázdniny či ozdravný pobyt. Pokud se vám rybička nelíbí, k dostání je i ve tvaru autíčka nebo opičky. Inhalátor Nimo HNK-NBL-FISH na proalergiky.cz za 1190 Kč.

Nadcházející topná sezóna i návrat do dětských kolektivů ve školkách a školách – podzim s sebou přinese mnoho náročných změn a reagovat na ně bude i náš organismus. Inhalování je vhodné nejen pro alergiky, ale pro všechny, kteří často trpí infekcemi dýchacích cest, a funguje i jako prevence. Pečujte o své dýchací cesty a nenechte se zaskočit nemocemi.

O portálu ProAlergiky.cz
Portál ProAlergiky.cz na trhu působí od roku 2005 a vznikl jako projekt alergiků, který má pomáhat ostatním alergikům. Zakladatelé, sami alergologičtí pacienti, nemohli nalézt dostatek informací ani produkty pro účinné řešení svých problémů. Informace tedy začali sami shromažďovat a produkty vyhledávat, testovat, vyrábět nebo dovážet a ve spolupráci s odborníky z oborů alergologie a dermatologie založili internetový portál ProAlergiky.cz, kde poskytují praktické informace o všech běžných alergiích, pylové zpravodajství, odborné poradenství, produktová doporučení i recenze.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *