Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zvířata

Jak na výchovu štěněte, aby vám nepřerostlo přes hlavu?

Psí oči a štěněcí roztomilost dokáží rozněžnit snad i toho největšího tvrďáka. Ale jak štěně roste, tak vám začíná docházet, že by mělo k té své hravosti přidat snad i trochu poslušnosti. Ale jak jí docílit? Mezi kynology se vám úplně nechce, ale nechat si pejska přerůst přes hlavu taky ne. Pro začátek bude asi stačit, když budete důslední a za každý úspěch svého mazlíčka pochválíte a odměníte. Mezi první dovednosti by mělo patřit vykonávání potřeb na místech tomu určených a přiběhnutí na zavolání. Za pochvalu a chutnou odměnu vám pak splní, co vám na očích vidí.

Kdy začít s výcvikem?
Když pejsek povyroste a v novém domově je už zabydlený, přestal dělat loužičky na podlahu, slyší na své jméno a umí chodit na vodítku, přijde čas na další povely. Páníčka by měl poslechnout na zavolání i venku a neutéci mu za první kočkou. Ale jak ho naučit sedni a lehni a třeba i další povely? Zkušený chovatel má výhodu, že už ví jak na to, i když každý pes je jiný a nechat si poradit u odborníků není nikdy na škodu. Pokud plánujete navštívit kynologické cvičiště, tak je lepší jít se tam podívat nejprve bez psího doprovodu. Díky této návštěvě si můžete srovnat i svá očekávání. „Procházet výcvikem neznamená jít jednou týdně na cvičák. Jde o kontinuální práci nejen na cvičišti, ale i doma, na procházce, v běžném životě. Protože ten nejúčinnější výcvik je formou hry s odměnou,“ upozorňují Monika Panznerová a Pavla Gregorová, dlouholeté chovatelky s mnoha výstavními i soutěžními zkušenostmi, které obě pracují pro značku Brit. Pro štěňata jsou k tomuto účelu speciálně vyvinuté dobrůtky Brit Training Snack Puppies.

S odměnami se to musí umět
Plné kapsy pochoutek na každé procházce ale asi není úplně ta správná cesta. Odměňování by mělo jít ruku v ruce s procesem učení se novým dovednostem. Pes by si odměnu měl spojit s jedním konkrétním úkonem, který po něm chceme a dostat pamlsek bezprostředně po něm. A pozor, vybraná dobrota musí vašemu pejskovi opravdu chutnat, aby se na ni těšil. Vyzkoušet můžete třeba masové penízky z krůty a kuřete pro štěňata Brit Meat Jerky Snack. Když je totiž hodnota odměny špatně nastavená, klesá zájem pejska o spolupráci, a to určitě není cílem výcviku.

Chvalte, chvalte, chvalte
Na cvičišti si pak štěně zvyká i na společnost dalších psů, na cizí lidi, hodí se naučit ho i cestovat autem nebo hromadnou dopravou. A pokaždé, když se mu něco povede, bude za pochvalu vděčně vrtět ocáskem a za chutnou odměnu vás bude milovat. Hlavní zásady tréninku jsou ale nespěchat, často odpočívat a chválit. Když ve třech měsících štěně ještě nereaguje na „sedni“, není to žádná tragédie. A hlavně – bavit se má při výcviku mazlíček i páníček. K tomu ještě dodatek od lektorky Psí akademie Dance and Jump Hanky Maršálkové na webu mazliccivpohybu.cz: „Bylo by velmi naivní si myslet, že pejsek nás bude bezmezně ve všem poslouchat jen proto že si to přejeme. Bez trpělivého přístupu, komunikace a motivace budeme žít se svým psem jen vedle sebe, nikoliv spolu.” Tak ať si se svým chlupatým parťákem užijete spoustu zábavy a radosti.

Více o výcviku i další informace o psech se dozvíte na webu mazliccivpohybu.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *