Oslavte Mezinárodní den rumu s výjimečnými rumy Abuelo
Zakroužkujte si 16. srpen jako nejdůležitější den v roce a připijte si společně s přáteli elegantním prvotřídním rumem na oslavu Mezinárodního dne rumu. Zkuste třeba výjimečný Abuelo Añejo 12 a připijte na zdraví všem, kdo se nebojí užívat krásu života v karibském tempu. A pokud byste chtěli vyzkoušet něco nového, přinášíme vám i tipy na vytříbené koktejly.
V tento den se sice v historii nestala žádná velká rumová událost, ale to nemění nic na jeho důležitosti. Bohužel, v historii rumu je přesně zaznamenána jen malá část převratných momentů. Nevíme ani, kdo jako úplně první vytvořil pálenku z cukrové třtiny. Jedna z teorií říká, že to mohli být Portugalci na území dnešní Brazílie na konci 16. století, druhá se zase přiklání k tomu, že to byli Britové v 17. století v jedné ze svých kolonií. Ať je pravda kdekoliv, je jasné, že hlavní rozvoj rumu se udál na přelomu 17. a 18 století. Za velké rozšíření tohoto spiritu do dalších částí světa však vděčíme hlavně Britům. Díky svým dvěma državám, Jamajce a Barbadosu, kontrolovali v 17. a 18. století hlavní část obchodu s rumem a cukrem. Život na souši i na vodě byl neuvěřitelně těžký, a rum tak pomáhal zapomenout na všechny strasti života. I když za jeho domovinu považujeme Karibik, oblast dnešních Spojených států amerických patřila až do druhé poloviny 18. století mezi velké konzumenty rumu. Pak rum vystřídala whisky. Doba uplynula a výroba rumu se rozšířila do všech možných koutů světa. Kromě střední a jižní Ameriky se můžeme setkat s menšími palírnami také v severní Americe, i když tam jsou spíše výjimkou. Je samozřejmě logické, že palírny budou hlavně tam, kde bude dostatek cukrové třtiny, proto nechybí ani na africkém kontinentu. Pro výrobu třtinového destilátu jsou hlavně známé ostrovy Madagaskar nebo Mauricius. Posuňme se ale více na východ. Málokdo by hledal produkci například v Thajsku, Indii, nebo dokonce v exotickém Japonsku. Ano, i zde všude se můžeme setkat s pěstováním cukrové třtiny a jejím zpracováním.
Připijte si s námi!
Ve všech těchto krásných krajích slaví mezinárodní den rumu. Všichni dobří lidé zvednou svoje skleničky plné rumu nebo rumového cocktailu. A že byste si chtěli také doma připravit něco dobrého? Není problém. Pro inspiraci můžeme použít například autentický rum z Panamy Abuelo. Jeho jemná a velmi příjemná chuť se hodí do mnoha drinků. Můžete se nechat inspirovat našimi tipy!
Panamanian Mule
Do skleničky dejte led až po okraj. Nalijte do ní 4 cl Abuelo Añejo, přidejte 2 cl maracujového pyré, nebo jednu čerstvou maracuju. Dolijte zázvorovým pivem. Přidejte plátek pomeranče a lehce zamíchejte. Tento výrazný drink vás osvěží v jakémkoliv počasí. Pokud byste chtěli něco méně výrazného, ale i tak osvěžujícího, připravte si Abuelo Fizz.
Abuelo Fizz
Do sklenky dejte led až po okraj. Nalijte do ní 4 cl Abuelo 7, přidejte 2 cl čerstvé citronové šťávy, 2 cl cukrového sirupu, promíchejte a dolijte 10 cl sody. Ozdobte plátkem pomeranče a můžete podávat.
Pokud byste chtěli něco ještě jednoduššího, tak doporučujeme udělat si dobrý a rychlý Rum & Tonic. Stejně jako v předchozích receptech do sklenky plné ledu nalijeme 4 cl Abuelo Añejo 7 a dolijeme 12 cl prémiového tonicu. Na závěr přidáme kolečko pomeranče nebo limety. Dobrý drink už prostě nemůže být lehčí.
Tip: Abuelo Añejo 12
Harmonická směs panamských dvanáctiletých rumů poctivě zrála v sudech z amerického bílého dubu, ve kterých předtím odpočíval bourbon. Tak se zrodil výjimečný a prvotřídní rum Abuelo Añejo 12, který vyniká dokonale vyladěnou a delikátní chutí s tóny vanilky, tabáku, čokolády, kouře a sušeného ovoce. Ve vůni ucítíte jemné aroma lahodného kakaa, dřeva, ořechů a švestek a oko potěší temně jantarová barva, která připomíná tekuté zlato. Nejlépe si jej vychutnáte samotný, případně na ledu, ale skvěle chutná i jako součást prémiových míchaných drinků. Cena: 839,- Kč
Zdroj a foto: www.bartidashop.cz