Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Ze života

PRŮZKUM: Češi jsou při platbě kartou důvěřiví, pětině však hrozí nepříjemnosti

Stává se vám na dovolené, že vám v restauraci berou číšníci kartu z ruky? Nejste jediní. Podle aktuálního průzkumu STEM/MARK pro poskytovatele bankomatů Euronet se každý pátý Čech setkal se situací, kdy mu při placení vezme obchodník kartu z ruky a sám obstará terminál. To ale pak může znamenat nepříjemné překvapení.

Občas se stává, že obsluha vás vyzve, ať jí dáte kartu, a transakci provede za vás. Se situací, kdy jim při placení obchodník vezme kartu z ruky, se alespoň někdy setkalo 20 procent zákazníků. Ondřej Kozák, výkonný ředitel společnosti Euronet ČR, radí: „Vždy si od obsluhy vyžádejte přenosný terminál nebo obsluhu doprovoďte k tomu fixnímu a platbu proveďte klasickým způsobem včetně zadání PINu. Tak budete mít pod kontrolou i to, co je na terminálu skutečně zadáno. V zahraničí do toho ještě vstupuje faktor volby měny, ve které je ta transakce provedena.“

Pozor při platbě kartou v zahraničí
Při platbě zahraniční kartou nabízí terminál dvě možnosti. Buď si můžete vybrat místní měnu s kurzem nabízeným provozovatelem terminálu, tzv. DCC, dynamic currency conversion (dynamický převod peněz). Člověk na displeji vidí, kolik jej bude transakce stát peněz a s jakým kurzem. Nebo si můžete vybrat variantu, kdy necháte konverzi měny na vlastní bance a konečná částka se vám objeví až ve výpisu z účtu po uskutečnění transakce.

„Pokud obsluha odejde s kartou či terminál obslouží a vy si bez náhledu ‚jen pípnete‘, omezuje to vaši šanci si vybrat právě měnu, ve které chcete platit. Při použití DCC transakci na koruny převede přímo provozovatel platebního terminálu, v originální měně převod uskuteční vaše banka. Proto buďte v obraze, za jaký kurz prodává vaše banka danou měnu, abyste si mohli jednotlivé varianty alespoň orientačně porovnat,“ dodává Ondřej Kozák.

Alternativou je hotovost. Češi ji z bankomatů vybírají dokonce více než před koronavirem
Velký rizikem jsou i tzv. skimmery. Při placení kartou jí nespouštějte z očí. Tato zařízení na získání identifikačních údajů z karty vykonají svou funkci velmi rychle a bezdotykově. Člověk operující s vaší kartou ji jen musí dostat do pole působnosti tohoto zařízení. Proto buďte obezřetní a při podezřelé manipulaci s vaší kartou se ozvěte. Získané informace jsou okamžitě distribuovány přes velice sofistikovanou síť prodeje takovýchto údajů.

Vždy ale bude existovat část podnikatelů především v pohostinství, kteří placení kartou či převodem odmítají. Přeci jen samotné poplatky za platbu přes terminál se mohou vyšplhat až na několik procent jak u nás, tak v zahraničí. Proto je dobré u sebe hotovost vždy mít. Podle aktuálního průzkumu STEM/MARK na ni Češi i přes stoupající oblíbenost karet nezanevřeli.

Podle našich dat vidíme, že lidé využívají dennodenně ke svým platbám hotovost. Každý den se uskuteční přes 5 700 výběrů z Euronet bankomatů. Mimo Prahu dokonce dochází k výběrům hotovosti ještě ve větší frekvenci než před pandemií. Větší potřebu hotovosti značí i to, že průměrná výše částek, které lidé vybírají, roste. Letos se vyšplhala až na 5000 korun,“ komentuje situaci Ondřej Kozák, výkonný ředitel společnosti Euronet ČR.

O průzkumu: Kvantitativní průzkum provedla agentura STEM/MARK v květnu 2022 mezi 506 respondenty. Cílem průzkumu bylo zjistit, jak lidé používají hotovost, a zachytit změny ve využívání bankomatů v poslední době.

Zdroj: Euronet, foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *