Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

DětiZábava

Legendární pohádkové postavičky Pat a Mat zasadily svůj strom v rámci unikátního projektu Kořeny osobností

Projekt Kořeny osobností Botanické zahrady hl. m. Prahy je bohatší o další strom a další významná jména. Jsou jimi legendární animované postavičky Pat a Mat, jejichž sláva sahá až za hranice České republiky. Strom věnovaný této dvojici vysadili společně s nimi potomci jednoho z autorů, režiséra Lubomíra Beneše, a sice syn Marek Beneš a vnučka Tereza Benešová. Unikátní projekt Kořeny osobností již třináctým rokem přitahuje pozornost návštěvníků k vzácným rostlinným exemplářům z nejrůznějších koutů světa. Pat a Mat se zařadili mezi další pohádkové představitele, kteří se zapsali do srdcí několika generací. V rámci Stezky osobností tak mohou návštěvníci najít stromy Večerníčka, Čtyřlístku, Krtečka nebo loutkové dvojice Spejbla a Hurvínka. Pat a Mat jsou již 114. jmény, která se do projektu botanické zahrady zapojila.

Legendární dvojice kutilů Pat a Mat se poprvé objevila 12. srpna 1976 v krátkém filmu Kuťáci, který byl i pilotním dílem seriálu. Od roku 1979 natáčeli tvůrci – výtvarník a režisér Lubomír Beneš a ilustrátor a karikaturista Vladimír Jiránek seriál  „…a je to!“ v Krátkém filmu Praha pro Slovenskou televizi Bratislava. Po krátké pauze, v roce 1985 pokračovalo natáčení seriálu přímo pro Krátký film Praha. V té době také dostali kutilové svoje jména Pat a Mat.  Pilotní film Kuťáci byl natočen jako krátký film určený pro kina, poté vznikl seriál …a je to!, který si oblíbili diváci všech věkových kategorií. Pat a Mat se stali populárními i v mnoha dalších teritoriích, například v Nizozemsku (kde Pat a Mat také poprvé promluvili – seriál byl nadabován), Francii, Polsku, zemích bývalé Jugoslávie, severských státech, ale také v Jižní Koreji, Íránu a dalších. V současné době existuje již 129 dílů seriálu. Štafetu po svém otci převzal Marek Beneš, který režíroval více jak polovinu dosud vzniklých epizod.

„Pat a Mat jsou legendárními postavami, které se zapsaly do srdcí několika generací. Českou kreslenou tvorbu navíc proslavili i za hranicemi Česka. Do našeho projektu Kořeny osobností tak jednoznačně patří. Pohádkové postavy pomáhají přiblížit naši zahradu a svět rostlin i těm nejmenším. Děkuji rodině Lubomíra Beneše, ale i dceři Vladimíra Jiránka, která se bohužel sázení nemohla účastnit, že se zapojením kutilské dvojice Pata a Mata souhlasili,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy

„Těší nás, že Pat a Mat mohli také zasadit strom v Botanické zahradě a tím se dostali do významné společnosti projektu Kořeny osobností. Na příbězích sousedů a kutilů Pata a Mata mám rád jejich humor, ale i optimistický přístup k životu, který, myslím, v dnešní době všichni potřebujeme,” říká Marek Beneš, režisér a syn autora Lubomíra Beneše.

“Ráda bych ještě jednou poděkovala Botanické zahradě za to, že Patovi a Matovi tuto příležitost umožnila. Pat a Mat baví diváky již více než 45 let. Věříme, že stejně tak, jako se rozvíjí seriál o kutilech, se bude rozrůstat i tento dub červený. Nechť se stane domovem i potravou ptáků a útočištěm kolemjdoucích ve vedru i v dešti,”
doplňuje Tereza Benešová, obchodní manažerka Patmat s.r.o. a vnučka Lubomíra Beneše

Dub už něco vydrží!
Pat a Mat spolu se synem a vnučkou autora Lubomíra Beneše vysadili v rámci Stezky osobností dub červený (Quercus rubra ´Aurea´). A proč zrovna oni? Oblíbení kutilové se stejně jako on dokáží výborně adaptovat na okolní podmínky, a jen tak nějaká překážka je nezastaví! Tento strom navíc svým zbarvením listů propojuje žlutou a červenou barvu, pro Pata a Mata je tedy jasnou volbou. 

Dub červený je severoamerickým druhem, který roste ve východní části Severní Ameriky. Typické pro tento druh jsou asi 25 cm dlouhé laločnaté listy s ostrými laloky zakončené osinkou. Plodem je téměř kulovitý či podlouhle kulovitý žalud umístěný v malé lysé číšce.  Kůra je i v pozdějším věku hladká. „Pro Pata a Mata jsme vybrali kultivar ‘Aurea‘, který se od původního druhu liší v mnoha věcech. Především, a to je hlavní znak, má listy žluté barvy a sytě žlutě i raší. Původní druh, jak už název napovídá, barví hlavně na podzim do červených barev. Žlutý kultivar je naopak nejvýraznější na jaře a v časném létě. Na podzim pak barví do žlutohnědých odstínů. Rozdíl je i ve výšce, kdy dosahuje zhruba polovičních rozměrů než původní druh, tedy okolo 15 m. Co však kultivar ‘Aurea‘ podědil po svém rodiči, je vynikající přizpůsobivost na lokalitu a odolnost – což v případě Pata a Mata hraje významnou roli,“ doplňuje Tomáš Vencálek, kurátor dřevin Botanické zahrady hl. m. Prahy, který stromy pro projekt Kořeny osobností vybírá.

O projektu Kořeny osobností
Unikátní projekt Kořeny osobností vznikl ve spolupráci Botanické zahrady hl. m. Prahy s Darinou Miklovičovou v roce 2009, a tak již třináctým rokem přitahuje pozornost návštěvníků k vzácným rostlinným exemplářům z nejrůznějších koutů světa. Díky jejich vysazování nejvýznamnějšími českými i zahraničními osobnostmi 20. a 21. století se podařilo výrazně zvýšit zájem široké veřejnosti o cenné rostliny, dřeviny a stromy a trojskou botanickou zahradu celkově.

Do projektu Kořeny osobností se zapojilo již 114 významných jmen z řad vědců, státníků, myslitelů, umělců, sportovců, ale též válečných veteránů či představitelů charitativních organizací. Vedle objevování vzácných rostlin si návštěvníci botanické zahrady mohou připomenout velké příběhy jejich patronů, mezi nimiž jsou například prezident Václav Havel, Meda Mládková, Jeho Svatost 14. dalajlama, sir Nicholas George Winton, světoznámý španělský obuvník českého původu Manolo Blahník, bývalá ministryně zahraničních věcí USA Madeleine Albrightová, držitel Oscara Miloš Forman či jeden z největších Čechů – Jára Cimrman.

Součástí projektu je i putovní fotografická výstava Kořeny osobností, která jej monitoruje od počátku do současnosti. Cestuje po celé České republice.

Zdroj a foto: www.botanicka.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *