Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Ze života

Po nehodě muži projížděla auta kolem hlavy, pomohl až hasič mimo službu. Za to obdržel titul Gentleman silnic

V únoru letošního roku havaroval před vilou Tomáše Bati ve Zlíně osobní automobil. Narazil tak prudce do sloupu, že přeletěl přes všechny jízdní pruhy. Řidič po nehodě z automobilu sám vystoupil, následně se ale zhroutil na zem. Vozidla mířící do města ho pouze objížděla, nikdo však nezastavil. Pomohl až Miroslav Sýkora, profesionální hasič, který jel kolem a byl v tu dobu mimo službu. Bez váhání u nehody zastavil a postaral se o zraněného muže. Ihned zavolal záchrannou službu a poskytl muži první pomoc. Za tento čin byl oceněn titulem Gentleman silnic.

Bylo pondělí okolo šesté hodiny ranní. Miroslav Sýkora, hasič z centrální stanice Zlín, nebyl tou dobou ve službě, do práce teprve jel. V dálce zahlédl stojící vozidlo, u kterého někdo ležel. Nejprve si myslel, že daná osoba něco kontroluje nebo opravuje. I tak se ale rozhodl pro jistotu zastavit. „Jsem prostě takový. Zastavuji u každého průšvihu, i když se třeba o žádný průšvih nejedná,” vysvětluje.

Celá situace mu hned připadala podezřelá. Když se rozhlédl, všiml si nabouraného sloupu elektrického vedení. V tu chvíli mu bylo jasné, že situace je mnohem vážnější, než se na první pohled zdálo.

Naštěstí je díky svému povolání na takovéto krizové situace zvyklý. Nejdříve nabourané vozidlo zajistil, zatáhl ruční brzdu a vytáhnul klíčky ze zapalování. Následně začal zjišťovat, v jakém stavu je řidič ležící na vozovce. Muž byl sice při vědomí, ale ve velikém šoku, zmatený a pomlácený. Pan Sýkora okamžitě zavolal záchrannou službu a snažil se od zraněného získat co nejvíce informací, například jestli byl v autě sám, zda se s něčím léčí nebo kam měl namířeno. Ukázalo se, že cestoval za kolegyní, se kterou poté měli společně pokračovat do práce.

Pán byl zraněný, šok ale zvládal ze všeho nejhůř. Až do příjezdu lékařské pomoci ho Miroslav Sýkora udržoval při vědomí a snažil se ho uklidnit. Postupně začali u nehody zastavovat i další řidiči. „U této nehody zpočátku nikdo nezastavil, protože to vypadalo, že ležící pán na vozidle něco opravuje. Jakmile ale ostatní řidiči uviděli, že je problém, nebáli se k pomoci přidat,“ říká Monika Kozumplíková, tisková mluvčí zlínské policie.

Zanedlouho na místo dorazili záchranáři, kteří zraněného řidiče převezli do krajské nemocnice. Dopravní policisté začali s vyšetřováním nehody. Tým hasičů se zase postaral o nabourané vozidlo a úklid vozovky. „Jako profesionální hasič denně vídám na cestách hodně zlé věci. Lidé si často neuvědomují, co všechno můžou způsobit. I proto je důležité, abychom na sebe brali ohled, a to nejen za volantem,“ dodává zachránce.

„Nebývá to často, abychom oceňovali profesionály, jako jsou hasiči, záchranáři či policisté. V případě pana Sýkory jde ale o jeho zásadní rozhodnutí zastavit v situaci, kdy to nikdo jiný neudělal a hlavně udělal to ve svém volném čase, mimo službu. Díky tomu neskončila nehoda katastrofou. Tím, že na tento příběh upozorníme, můžeme připomenout ostatním řidičům, že je potřeba pečlivě sledovat dění okolo silnice,” uvádí Ivana Buriánková, ředitelka projektu Gentleman silnic.

„Vzhledem k situaci bylo velké štěstí, že jel kolem člověk, který má v náplni práce pomáhat,” přidává svůj pohled ředitel Územního odboru Zlín KŘP Zlínského kraje Tomáš Indra.

„Povinností hasiče během jeho služby je v obdobné situaci pomoci. To se logicky přenáší i do soukromého života. Jako pan Sýkora by se měl ovšem zachovat každý řidič. Jsem rád, že jeden ze členů hasičského sboru může být pro ostatní vzorem,” říká Vít Rušar, ředitel HZS Zlínského kraje.

Ocenění od zástupců projektu a Policie ČR převzal Miroslav Sýkora v úterý 23. srpna 2022 ve Zlíně. Stal se tak již 211. držitelem titulu Gentleman silnic.

Gentleman silnic je společným projektem Generali České pojišťovny a Policie ČR, který vznikl v roce 2004 s cílem motivovat účastníky silničního provozu k tomu, aby si pomáhali a nebyli k sobě lhostejní. Prvním Gentlemanem silnic se v prosinci 2004 stal Jiří Lukáč z Albrechtiček na Novojičínsku, který vytáhl z hořícího automobilu sedmnáctiletého mladíka. Od té doby ocenění převzalo už 210 lidí po celé České republice.

Zdroj a foto: www.gentlemansilnic.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *