Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

DětiZe života

Dopad zdražování: Tři čtvrtiny rodičů musí omezit výdaje spojené se školou

Inflace začne od září velmi výrazně ovlivňovat i život českých dětí. Z průzkumu Providentu vyplývá, že pouze 27 % rodičů se zdražování nijak nedotkne a na školní akce, pomůcky a kroužky dětí zatím peníze mají. Každý desátý rodič je nucen omezit stravování dětí ve škole, 29 % rodičů hodlá využít pomoc od státu. Drahé energie mohou být likvidační pro pořízení řady volnočasových aktivit.

  • Češi za výdaje spojené se školou utratí přes 7 miliard korun, necelá polovina padne na školní pomůcky
  • Pouze 27 % rodičů zdražování nijak neovlivnilo
  • Drahé energie se promítnou do cen volnočasových aktivit a kroužků
  • Kroužky plánuje dopřát dětem méně než polovina rodičů
  • Pro pomůcky běžte do obchodu, učebnice objednejte na internetu
  • Cirkulární ekonomika funguje nejlíp v pořizování učebnic

S blížícím se školním rokem přidělává řadě rodičů vrásky na čele představa, za co nakoupí školní pomůcky. Ty sice meziročně prakticky nezdražily, ovšem kvůli růstu jiných cen v rodinném rozpočtu už na ně moc peněz nezbývá. Rodiče odhadují, že v průměru za pomůcky letos zaplatí okolo 3 000 Kč. Dvacet devět procent rodičů chce využít pomoc od státu v podobě dávek v hmotné nouzi nebo mimořádného příspěvku 5 000 Kč na dítě. Dohromady Češi za školní pomůcky letos utratí přes 3 miliardy korun, ovšem v celkových výdajích spojených se školou představuje tato položka méně než polovinu.

„Současná situace není pro mnoho lidí jednoduchá, ale právě děti by její dopady měly pocítit co nejméně. Proto je pozitivní, že řada obcí má snahu spolufinancovat školní výbavu nebo volnočasové aktivity dětí, jejichž rodiče si to zkrátka nemohou dovolit,“ říká Kateřina Jarošová, tisková mluvčí Provident Financial.

Rodiče zatím netuší, jak hlouběji do kapsy budou muset sáhnout
Rodiče zdaleka neplatí jen za výbavu do školy. Září je obdobím, kdy je třeba uhradit dopředu většinu výdajů na celé pololetí. Jde například o kroužky, družinu, příspěvky do sdružení rodičů a přátel školy nebo mimoškolní výuku jazyků. Dvacet tři procent rodičů uvedlo, že budou muset zaplatit přes 4 000 Kč za jednoho školáka. Dvacet devět procent rodičů pak utratí mezi 2 až 4 tisíci za dítě. Pro většinu rodičů tak jde o mnohem vyšší částku, než jsou výdaje spojené se školními pomůckami. Naprostá většina rodičů totiž počítá s tím, že zachovalé pomůcky v použitelném stavu budou jejich děti používat několik let po sobě. Jenom desetina rodičů chce, aby děti měly na začátku školního roku vše nové.

Dětské kroužky v ohrožení
Před začátkem prvního pololetí minulého školního roku plánovalo  dopřát svým dětem nějakou volnočasovou aktivitu více než 70 % rodičů, na začátku druhého pololetí to deklarovalo již jen 60 % rodičů. Pokud nyní deklaruje 14 % rodičů, že bude na kroužcích šetřit ještě více, mohlo by to znamenat výrazný úbytek dětí, které mají nějakou mimoškolní činnost.

Pandemie přispěla k tomu, že děti přestaly sportovat a řada z nich přibrala na váze. S novým školním rokem se ovšem situace kvůli zvýšeným cenám za vytápění tělocvičen a bazénů nejspíš nezlepší.

„Budoucnost pro provozovatele volnočasových aktivit je nyní opravdu velmi nejistá. Zdražení energií budou muset promítnout do svých cen téměř všichni organizátoři. Sportovní kluby už teď avizují, že nemají na provoz a bohužel se k nim zřejmě přidají také další organizace. Může se to dotknout i těch, které tradičně dětem poskytují finančně nenáročné trávení volného času, jako je Skaut nebo Sokol,“ odhaduje Kateřina Jarošová.

Při nákupu pomůcek do obchodu, pro učebnice na internet
Přesto, že online obchody mají mnohem širší nabídku školních pomůcek, tak rodiče upřednostňují nákupy v kamenných prodejnách. Pouze 12 % rodičů nakupuje pomůcky na internetu, oproti tomu některý z typů kamenné prodejny, ať již jde o papírnictví nebo supermarket, upřednostňuje 68 % nakupujících. Jedenáct procent dětí dostává školní pomůcky ve škole. Často jde o školy, kde na nákup všem přispívá samotná obec, tedy zřizovatel školy.

„Ráda nakupuji všechny školní pomůcky na jednom místě. Na začátku školního roku vezmu dceru do místního papírnictví k paní Vostřelové, kde nakoupíme vše potřebné. Co zrovna není, to nám paní Vostřelová ráda objedná. Letos ale poprvé budu porovnávat ceny, což jsem zatím nikdy nemusela,“ uvádí paní Hana z pražského Jižního Města a maminka desetileté školačky.

Cirkulární ekonomika funguje
Diametrálně rozdílná situace panuje při nákupu učebnic. Vynecháme-li případy, kdy je děti dostávají přímo ve škole, tak na internetu je nakupuje téměř polovina rodičů. Oproti tomu do kamenného obchodu zamíří třetina rodičů a zbytek si děti koupí od svých starších spolužáků nebo je zdědí od někoho v rodině.

Mezi rodinné příslušníky také nejčastěji putují pomůcky a knihy, které již starší školáci nepotřebují, jde o 51 % případů. Relativně málo lidí ovšem nepotřebné učebnice prodává. Dělá to pouze 17 % respondentů, což je méně než je darování někomu potřebnému. To dělá pětina lidí.

O průzkumu
Průzkum pro Provident Financial provedl na vzorku 800 rodičů Instant Research / IPSOS v červenci 2022.

Zdroj: Provident Financial, foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *