Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Cestování

Jak cestovat sama bezpečně taxíkem? Máme pro vás 5 tipů!

Zábava, noční život, návštěvy přátel, ale i častější cesty do práce, vyzvedávání z dětských kroužků a další. Po postupném odeznění covidových restrikcí se nám toto vše vrátilo. Kromě nových zážitků má vše společného jmenovatele – pozdní návraty domů. Řada z nás k nim využívá taxi služeb. Noční cestování o samotě, s sebou však, obzvláště u žen, nese možné obavy. Jak se tedy vyvarovat potenciálnímu nebezpečí? A jakých služeb využívat, abyste mohly v noci beze strachu nasednout do taxíku a bezpečně se dopravit až do vlastní postele?  

Vždy o svých plánech informujte někoho blízkého 
Jedna z nejstarších pouček, ale platit bude nejspíš vždy – pokud cestujete v noci samy, dejte o sobě někomu vědět. Nechte se kamarádkou doprovodit až k vozu, do kterého nastupujete, napište partnerovi, že cestujete vozem té a té registrační značky, domluvte se s kamarádem, že se mu hned po návrat domů ozvete. Možností je spousta, důležité je, aby měl pokaždé někdo přehled, kde zrovna jste a čím cestujete.

Dnes už existují společnosti, které otázku bezpečnosti řeší preventivně za vás. „Uber umožňuje uživatelům zvolit si pět důvěryhodných osob, které mají neustále přehled o průběhu vaší jízdy i o voze, kterým zrovna jedete,“ popisuje manažer společnosti Uber Štěpán Šindelář. 

Ujistěte se, že nasedáte do správného vozu 
Pro bezpečnou cestu domů je naprosto zásadní se ujistit, že nasedáte do správného vozu. Mobilní aplikace pro objednávání svezení již dnes naštěstí okamžitě po objednání jízdy zobrazí, jaký vůz s jakou SPZ pro vás jede a kdo jej řídí. Budete tak vědět, jaké auto vyhlížet a můžete si zkontrolovat i fakt, že za volantem sedí ten, kdo má. V telefonu totiž uvidíte nejen jméno řidiče, ale i jeho fotografii.

Například Uber jde navíc v otázce bezpečnosti ještě dál a po řidičích chce průběžně prokazovat svou totožnost kontrolním selfie. Pokud vám navíc ani tento mechanismus nebude připadat dostatečný, u Uberu si lze zapnout i možnost ověření PINem, díky čemuž si můžete jednoduše zkontrolovat, že se kontrolní kód ve vaší aplikaci shoduje s tím, kterým disponuje řidič.

Nesedejte na sedadlo spolujezdce  
Ačkoliv jsou řidiči taxi služeb vždy předem prověřováni a mají příslušné živnostenské oprávnění, což mimo jiné zaručuje i jejich čistý trestní rejstřík, není od věci být i tak maximálně ve střehu. Nikdy proto nesedejte na sedadlo spolujezdce – ať je vám řidič zprvu jakkoliv sympatický, udržovat si určitý odstup není nikdy na škodu – nemluvě o tom, že na zadním sedadle máte větší manévrovací prostor.

A pokud by k čemukoli nepříjemnému došlo, moderní taxislužby již dnes naštěstí disponují funkcemi jako bezpečnostní tlačítko, které umožňují si v aplikaci jediným klepnutím zavolat pomoc, nebo funkcí automatického sledování trasy pomocí GPS. Pokud by tedy došlo k odchýlení od trasy nebo delšímu stání, například Uber celou záležitost preventivně prověří a zkontroluje, zda ve voze nedošlo k žádným potížím.

Dejte na uživatelská doporučení a zkušenosti 
Pokud noční výjezdy absolvujete často, jistě už máte mezi taxi službami své vlastní oblíbence, se kterými víte, že vás čeká bezpečná a pohodlná cesta. Pokud cestujete poprvé, jednoduše se poraďte s přáteli, které služby využívají a které vám mohou doporučit.

Při výběru se nezapomeňte podívat také na hodnocení řidiče. Nic o službě neřekne víc, než zkušenosti předchozích zákazníků. Výhodou moderních taxislužeb využívajících mobilní aplikace je fakt, že využívají systém oboustranného hodnocení mezi řidiči a pasažéry, které je vyžadováno po každé jízdě. Již při objednávání vozu tedy vidíte, jaké má váš řidič průměrné hodnocení. „S řidiči, jejichž uživatelské hodnocení klesne pod stanovenou úroveň, individuálně pracujeme a z platformy mohou být dočasně či trvale odstraněni. Uživatelé tak mají jistotu, že na platformě zůstávají jen ti nejlepší. Komukoli, kdo by při přepravě čelil jakýmkoli nepříjemnostem, proto radím – potíže rozhodně nahlaste a v hodnocení buďte upřímní. Pomůžete nejen sobě, ale i všem dalším pasažérkám a pasažérům,“ apeluje Štěpán Šindelář z Uberu.

Předem si zjistěte, jak daná taxi služba chrání vaše bezpečí  
Pokud už dopředu víte, že budete v noci potřebovat snadno dostupný a spolehlivý odvoz domů, vyplatí se udělat i malý průzkum „taxíkových aplikací” a toho, jakými funkcemi se chlubí. Už jen třeba to, že daná společnost anonymizuje telefonní čísla uživatelů a nesdílí je s řidiči, je znamení, že nad vaší ochranou přemýšlí a bezpečí cestujících je pro ni prioritou.

Některé jdou ale ještě dál. Např. platforma Uber před nedávnem uvedla novou funkci „Bezpečnostní kontrola“, která vás přímo v aplikaci upozorní na zapnutí nejdůležitějších bezpečnostních prvků, díky kterým se nebudete muset bát, že pro vás cesta ze zábavy skončí zbytečnými nepříjemnostmi.

Zdroj a foto: Uber

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *