Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

CestováníZábava

Průmyslové muzeum a úzkokolejka v Mladějově

Mladějovská průmyslová dráha spatřila světlo světa na sklonku první světové války. Sloužila k dopravě vytěžených materiálů z hřebečských dolů ke zpracování v mladějovském šamotovém závodě až do roku 1991. S parními lokomotivami a drezínami, které se v minulosti po zdejší úzkokolejce proháněly, se dnes seznámíte za branami zdejšího průmyslového muzea. Prohlédnete si také exponáty silniční, stavební a zemědělské techniky. Mnoho z nich je opravdu jedinečných a patří k posledním exemplářům svého druhu. Vláček tažený parní lokomotivou vás pak z areálu muzea o sobotách vždy od května do září zaveze po jedenáct kilometrů dlouhé úzkokolejné trati až k bývalým dolům na Hřebči.

Milovníci vojenské historie si jistě nenechají ujít každoroční vzpomínkovou akci s názvem Mladějov – Blosdorf 1915. Její součástí je také rekonstrukce bitvy z první světové války, dobová hudba nebo přehlídka historické vojenské techniky.

Okolí muzea i úzkokolejky prozkoumáte díky několika desítkám kilometrů Hřebečských důlních stezek, které vás provedou kolem portálů bývalých dolů i krásnou přírodou. Stezky nabízí taky působivé výhledy do okolní krajiny. Pěšky nebo na kole se můžete vydat k rozhledně na Strážném vrchu, vyhlídkové plošině Nad Doly nebo k odpočinkovým či vyhlídkovým altánům.

Tip redakce:
Poznejte jedinečné turistické cíle regionu na pomezí Čech a Moravy. Nevšední zážitky slibuje kouzelný zámek v Litomyšli zapsaný na seznam UNESCO i neméně půvabné paláce v Nových Hradech a Moravské Třebové či tajemný hrad Svojanov. Úchvatnými památkami i příběhy slavných osobností vás okouzlí historická města Polička a Svitavy. Nebo vás spíše zaujmou prvorepublikové automobily ve Vysokém Mýtě či projížďka vláčkem po úzkokolejce v Mladějově? Za přírodními krásami se vydáte po stovkách kilometrů turistických a cyklistických tras. Zavedou vás do skalních měst Toulovcových maštalí, k bývalým dolům na Hřebči nebo třeba k některé z mnoha rozhleden. Více na: www.pokladnicezazitku.cz

Zdroj a foto: https://www.ceskomoravskepomezi.cz/mladejovska-uzkokolejka/, http://www.mladejov.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *