Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

BydleníZdraví

6 důležitých tipů pro kvalitní spánek

Ať už se jedná o vaši fyzickou nebo duševní pohodu, neexistuje téměř žádná oblast, na kterou by kvalita vašeho spánku neměla vliv. Ať už jdete spát sami, s partnerem nebo s malým dítětem, které v posteli leží napříč, vybavení vaší ložnice – a samozřejmě pohodlí vaší postele – je zásadní pro to, aby byl váš další den úspěšný a vy do něj vstoupili pravou nohou.

Vydatný spánek je možný pouze v úplné tmě!
Nedělní odpolední šlofík na lehátku pod jabloní, kdy slunce prosvítá skrz listy, patří bezesporu k oblíbeným letním zábavám. Pokud jde však o skutečně klidný spánek, který určuje váš denní rytmus, je nejlepší volbou úplná tma: světlo nebo jeho nedostatek silně ovlivňuje váš cirkadiánní rytmus. Světlo říká vašemu tělu, že je čas se probudit a začít jednat, zatímco tma mu říká, aby si odpočinulo a nabilo se. Studie provedená Lékařskou fakultou Northwestern University zkoumala, jak lidské tělo reaguje na světlo a tmu během spánku, a zjistila, že srdeční tep účastníků byl rychlejší, když bylo v místnosti více světla – to znamená, že i když spali, byl jejich autonomní nervový systém aktivován světlem, což vedlo k vyššímu srdečnímu tepu, než by bylo ideální pro klidný a odpočinkový spánek.

Zatemňovací závěsy a žaluzie pomáhají chránit před slunečním světlem a umělým světlem z pouličního osvětlení, ale na zdravý spánek se vyplatí myslet už při plánování osvětlení ložnice: například teplé světlo je uklidňující, takže po zhasnutí světel můžeme mnohem snadněji usnout.

  • Náš tip: Čisté linie, minimalistický design a útulná atmosféra – seznamte se s osvětlením BJÖRKSPIREA. Zatemňovací roleta FYRTUR pak nepropustí světlo a vy si budete moci dopřát klidný spánek.

Dokonalá matrace znamená pro každého něco jiného
Výběr správné matrace a polštáře je zásadní, abyste se ráno probudili odpočinutí a ne rozlámaní. Obecně platí, že vzhledem k rovnoměrnějšímu rozložení celkové hmotnosti těla na matraci je pro spáče na zádech vhodnější tvrdší matrace, pro ležící na boku středně tvrdá matrace, která pomáhá odlehčit ramena a boky, a ti z nás, kdo spí na břiše, by se měli ujistit, že jejich polštář podpírá nejen krk a hlavu, ale celou horní část těla od hrudníku nahoru. To, co je považováno za ideální, však hodně závisí nejen na vaší poloze při spánku, ale také na faktorech, jako je vaše hmotnost, a dokonce i výška. Vzhledem k tomu, že matraci a polštář budete používat mnoho let a strávíte na nich podstatnou část dne, vyplatí se věnovat jejich výběru čas a koupit je na místě, kde máte možnost si matraci vyzkoušet a později i vyměnit, pokud vám nevyhovuje.

  • Nepodceňte výběr! Dobrý spánek znamená víc než jen vstávat svěží a připravení na nadcházející den. Je také životně důležitý pro vaše celkové zdraví a duševní pohodu. Pro dobrý spánek potřebujete pohodlnou matraci, která vám opravdu vyhovuje. S výběrem té nejlepší přímo pro vás vám poradí průvodce IKEA.

Je příjemnější být zakrytý
Všimli jste si někdy, že i v těch největších vedrech spíme raději pod peřinou? Má to mimo jiné neurologické a psychologické důvody, ale někteří lidé se domnívají, že se pod přikrývkou cítíme uvolněněji, protože nás rodiče v dětství přikrývali dekou. Přikrývka nám dává příjemný pocit bezpečí. Přesto je třeba mít na paměti, že ideální teplota pro klidný spánek se pohybuje mezi 13 a 20 stupni Celsia. Většina lidí si nejlépe odpočine při teplotě 16 až 17 stupňů. Při výběru přikrývky byste také měli zohlednit teplotu v místnosti, a dokonce používat různé přikrývky pro různá roční období.

  • I na povlečení záleží. Ačkoliv se výběr barvy nebo vzoru nemusí zdát důležitý, opak je pravdou. Ruku na srdce: v posteli se přece musíte cítit na 100% dobře a i takový detail, jako je design povlečení, hraje svou roli. Novinka KLYNNETÅG vás o tom snadno přesvědčí.

Ticho je důležitější, než si myslíte
Dokonalé ticho je pro poklidný spánek zásadní. V rušném velkoměstě ho však není snadné dosáhnout, a i když se v sousedství nekoná žádný večírek a sousedův pes Škubánek vedle zrovna nekoncertuje, mohou se vyskytnout rušivé zvuky. Ty sice nemusíte vědomě vnímat, ale přesto ovlivňují kvalitu vašeho spánku: hukot dopravy, rachot tramvaje, nebo dokonce metra, hučení domácích ventilátorů… To vše může vydávat vibrace, které mohou pronikat do ložnice. Měkké, tlusté závěsy a nadýchaný koberec pomáhají izolovat místnost – ten dokonce zpříjemňuje ranní probuzení, když na něj poprvé vstoupíte.

  • Zamilujte se. Na první pohled i došlap. Do ručně tkaného koberce VESTERVIG.

Neexistuje vzduch, který by nemohl být lepší!
Čerstvý, okysličený vzduch je nezbytný pro kvalitní spánek. Před spaním je vždy dobré místnost důkladně vyvětrat, ale v městském prostředí může hrát důležitou roli i čistička vzduchu, protože otevřeným oknem se do místnosti dostane nejen vlahý večerní vzduch, ale i smog. Umístění zelených rostlin v ložnici zároveň pomáhá na dvou frontách: jednak čistí vzduch a jednak přinášejí do ložnice přírodu, která pomáhá překonávat každodenní stres. Ale nepřehánějte to, protože rostliny také zvlhčují místnost – což je do určité míry také dobré, ale při příliš vysoké vlhkosti se snáze potíte a vaše postel nevydrží svěží až do rána.

  • Věděli jste, že… Čističku vzduchu STARKVIND můžete snadno ovládat díky aplikaci IKEA Home smart třeba z pohodlí vaší postele?

Vybavení ložnice vyžaduje zvláštní pozornost
To, že barvy ovlivňují naši náladu, je dnes již dobře známý jev, který prokázaly četné psychologické studie. Barvy přírody, jako je modrá, zelená nebo různé odstíny žluté a hnědé, na nás působí uklidňujícím dojmem, ale i z nich se vyplatí vybírat teplejší tóny. I když pár drobných ozdob může zútulnit vaši ložnici, snažte se při výběru nábytku a dekorací o jednoduchost – udržovat čistý vzduch je snazší bez zbytečných lapačů prachu. Také spánek v uspořádané, vzdušné místnosti bude klidnější než v přeplněném a rušném prostředí.

  • Méně je více! Raději než přeplnit ložnici drobnostmi vsaďte na solitérní kousky nábytku, které dají interiéru tu správnou tečku. Řekněte ano třeba nočnímu stolku OLDERDALEN, který je inspirován tradičním skandinávským řemeslem.

Zdroj informací: Sleeping in total darkness is good for your health (mic.com), foto: archiv IKEA

Jeden myslel na “6 důležitých tipů pro kvalitní spánek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *