Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zábava

Brněnský časostroj vydal za 12 let už 9 500 kuliček. Sběratelé na ně u otvorů stále čekají i několik hodin

Brněnský časostroj na centrálním náměstí Svobody je v provozu již 12 let. Za tu dobu lidem vydal již devět a půl tisíce skleněných kuliček. Ty běžné z něj padají jedenkrát denně, u speciálních edic je ale intenzita několikanásobně vyšší. Právě o tyto limitované řady je mezi sběrateli největší zájem. U „orloje“ proto neváhají stát i několik hodin.

Brněnský orloj – černá kamenná plastika ve tvaru projektilu s hodinovým strojem uvnitř – je dílem dua sochařů Oldřicha Rujbra a Petra Kameníka. Letos v září oslaví unikátní časostroj 12 let v provozu. Od počátku se o něj starají Technické sítě Brno (TSB), které vedle péče o hodinový stroj dohlížejí i na to, aby z něj každý den ve správný čas vypadla ta správná skleněná kulička.

Právě skleněné kuličky jsou totiž vedle nezvyklého designu tím, co lidi denně k časostroji již více než dekádu přivádí. „Od roku 2012 do dnešního dne vydal Brněnský orloj už devět a půl tisíce kuliček. V běžném režimu se jedná o jednu kuličku denně, vždy v jedenáct hodin dopoledne. V případě speciálních edic je to pak až třináct kuliček za den,“ popisuje Michael Benža z odboru kolektorů TSB, do jejichž správy časostroj patří. Kuličky pracovníci TSB doplňují ručně, zásobník ve stroji jich pojme 18 nejednou.

Limitované edice jsou podle Michaela Benži pro sběratele tím největším lákadlem. Do roku 2015 bylo speciálních edic méně, zpravidla tři až čtyři do roka. Od roku 2016 jich je ovšem násobně více, kuličky odlišného designu lze ve stroji ulovit i desetkrát až dvanáctkrát za rok. „O kuličky, a ty z limitovaných edic zejména, je i po dvanácti letech velký zájem. Někteří zájemci místa u výdejních otvorů obsazují již od šesté hodiny ranní,“ říká.

Některé speciální edice se v průběhu let opakují a lidé tak mají větší šanci jednu z kuliček ulovit. Mezi ty pravidelné patří černé kuličky v Den Brna a vánoční kuličky, které vydává orloj během adventu. V letošním roce probíhá po celý rok výdej kuliček MENDEL k dvoustému výročí narození otce genetiky Gregora Johanna Mendela. Běžný režim byl zpestřen také o kuličky s motivem otazníku ke kampani Co bude Brno?, kotvy k výročí lodní dopravy v Brně, ohňostrojů Ignis Brunensis či noty k výročí narození skladatele Leoše Janáčka.

Dalšími unikátními kuličkami, kterými se sběratelé pyšní ve svých sbírkách, pak v minulých letech byly například ty vydané u příležitosti výročí založení Československé republiky, Světového dne dárců krve, Světového dne diabetu či Dne elektronové mikroskopie. „Celá řada speciálních edic se pak vztahovala ke krajskému městu. Šlo třeba o edice věnované 150 letům provozu DPMB, výročí ZOO Brno, výročí Agronomické fakulty Mendelovy univerzity či založení Masarykovy univerzity. Vlastní kuličky se dočkal i titul HC Kometa Brno,“ dodává Michael Benža.

Foto: Brněnský časostroj 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *