Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Bydlení

Terasy z exotických dřevin od KPP mají své rodné číslo

Pokud byste se rozhodli pro terasu z exotických dřevin z nabídky společnosti Kratochvíl parket profi (KPP), můžete se dozvědět, z jakého pralesa pocházejí. Řízená těžba na jihoamerickém kontinentu totiž nedovolí pokácet a vyvézt ani jeden strom bez „rodného čísla“, které umožňuje přísnou kontrolu udržitelnosti kácení. I vzhledem ke své dlouhé životnosti až třicet let proto představují exotické dřeviny ekologičtější variantu než ty „měkčí“, evropské. Ty mají zhruba poloviční, až třetinovou životnost, takže terasu musíte obnovovat častěji a měkkého dřeva spotřebujete více.

Terasy se v poslední době staly vítaným rozšířením obytné plochy bytů či domů směrem do exteriéru. Není tedy divu, že výrobce a distributor podlahových krytin společnost Kratochvíl parket profi (KPP) má ve své nabídce i celou škálu „podlah“ pro terasy. Exotické dřeviny dováží převážně z jižní Ameriky, nabízí ale i severské, evropské thermované či impregnované dřeviny a dále kompozitní WPC (Wood polymer composit) terasy.

Stejně jako u podlah v interiéru i u teras neexistuje univerzální materiál použitelný pro všechny situace. „K bazénům bych kvůli třískám nedoporučil měkké dřeviny, tam patří exotické, které jsou pro chůzi na boso ideální. Do horských oblastí, jako jsou Krkonoše a Jeseníky, nebo třeba na jižní Moravu, kde se extrémně střídají teploty, sucho a vlhko, bych jehličnany rovněž nevolil. Do extrémů se prostě hodí exotické dřevo, protože je stabilnější, tvrdší a nehnije. Záleží i na orientaci terasy, zda je na sever, nebo na ni praží jižní sluníčko,“ vypočítává různé situace Aleš Lorenc, specialista prodeje společnosti KPP.

Exotické dřeviny mají vlastní sebeobranu
O exotických dřevinách je známo, že se vyznačují vysokou tvrdostí, mechanickou odolností a především dlouhou životností. Je to dáno tím, že stromy vyrůstají ve vlhku a teplu. V tomto náročném prostředí se však daří i plísním a různým škůdcům, kterým proto musí stromy odolat. Vytvořily si tedy sebeobranu v podobě vysoké hustoty dřeva, do které neproniká tolik vlhkosti, plísní a hub. Svojí pevnou strukturou vytvoří bariéru proti těmto dřevokazům. V nabídce má KPP i dřevo Ipe lapacho z karibské oblasti, jednu z nejkvalitnějších terasových dřevin. Je to velmi těžké (suché asi 1100 kg/m3), husté dřevo. Jeho fyzikální vlastnosti převyšují jakékoli jiné komerčně dostupné dřevo. Z exotického dřeva dále KPP nabízí velmi oblíbenou Garapu, Cumaru, Bangkirai, Teak a nově Angelim Amargoso.

Použití exotického dřeva je s ohledem na jeho dlouhou živostnost podle Aleše Lorence z KPP  ekologičtější variantou, než terasa z měkkého evropského dřeva, a to díky již zmíněnému kontrolovanému systému těžby dřeva v jižní Americe. „Fotografie s mýtinami, kde původně rostl deštný prales a nyní je zde pouze holá půda, jsou neprávem přisuzovány těžařům a zpracovatelům řeziva z exotického dřeva. Opak je pravdou. Toto plošné mýcení lesních ploch se děje pouze v zájmu živočišné výroby a pěstování sóji. Stromy z takto plošně kácených lesů se nesmějí vyvézt, tak se na místě spálí… Naproti tomu majitelé lesa, kteří se živí těžbou dřeva, mají zájem na tom, aby tento les produkoval dřevo po generace. Proto vznikl systém řízené těžby, kde každý kus lesa má označené stromy, které se mohou vykácet,“ vysvětluje Aleš Lorenc z KPP. Tyto stromy dostanou přiřazeno „rodné číslo“, bez kterého nesmí opustit les žádný strom. Každý dostane svoji registrační značku, hliníkový plíšek, který je přibit na kmen, aby ho úředníci mohli na cestě kontrolovat, když se vyváží z lesa. Na pile se kmen zpracuje a opět každé prkno dostane vyražený štítek, z jakého stromu je. Další kontrolou prochází kontejnery se dřevem v přístavu, který může opustit pouze kontejner s příslušným razítkem. I proto by se dalo u dovozců dohledat a vyžádat si certifikát, ze které části lesa strom, resp. terasové prkno pochází.

Severské jehličnany jsou druhé v pořadí co do životnosti
Druhými v pořadí co do trvanlivosti a odolnosti jsou severské dřeviny. Díky nízkým severským teplotám rostou tyto dřeviny pomaleji, čímž dřevo získává větší hustotu vláken a je tedy tvrdé, odolné. Jeho životnost se sice nedá srovnat s životností exotických dřevin, u sibiřského modřínu je to to zhruba 10-12 let oproti životnosti 25-30 let u exotických dřevin, i tak je ale mnohem lepší než u dřeva z místních lesů.

Evropské dřeviny je třeba tepelně upravit, nebo impregnovat
Pokud jde o „obyčejné“ evropské dřeviny, i ty lze použít na terasy, ale až po nutné mechanické tepelné úpravě, tzv. thermování, nebo po impregnaci, které prodlužují jejich životnost. Vzhledem k embargům na dovoz sibiřského modřínu lze očekávat, že takto upravené dřeviny budou nahrazovat severské jehličnany.

Thermované, neboli tepelně modifikované dřevo se suší při 5-7% vlhkosti, bez chemických přísad a následně je zpracováno při teplotě až cca 160 – 215°C. Tím dochází k umrtvení buněk dřeva. Po procesu trvajícím 40 až 60 hodin jsou vlastnosti dřeva trvale změněny. Buňky již nepracují, tzn. že nepřijímají vlhkost. Dřevo pak má zvýšenou odolnost vůči hnilobě a povětrnostním vlivům, má velmi dlouhou životnost, netvoří se v něm zásmolky, má minimální bobtnavost a nesesychá se, takže je vylepšena i rozměrová stabilita. Po tepelné úpravě má luxusní povrch hnědé barvy, který nadchne snad každého. Tepelná úprava ale snižuje hustotu dřeva, což způsobuje ztrátu tvrdosti a tím pádem také nižší únosnost. Typickým představitelem thermovaných teras jsou severské borovice či evropský jasan.

Oproti tomu jsou při procesu tlakové impregnace do prken natlačeny speciální prostředky, díky kterým je spolehlivě zajištěna dlouhodobá ochrana prken. Do dřeva jsou současně vpraveny i látky účinné proti hnilobě a dřevokaznému hmyzu a houbám. Je možné si vybrat ze dvou druhů tlakové impregnace, které jsou na pohled odlišné konečným zabarvením prken.

WPC je volbou dlouhé životnosti a minimální údržby
Posledním typovým zástupcem teras v nabídce KPP jsou WPC terasy, tedy kompozitní materiály, vyráběné ze směsi dřeva a plastů. WPC je volbou dlouhé životnosti a minimální údržby. Za příplatek lze mít na povrchu kartáčovaný vzhled dřeva, který napodobí dřevěnou terasu téměř k nerozeznání. Tyto kompozitní materiály se vyrábějí ze směsi dřevní moučky a HDPE nebo PVC. I zde je důležitá správná volba, velký vliv má např. konstrukce samotné desky, kde výrazně vyšší životnost má plné prkno, jelikož odpadá srážení kondenzátu uvnitř desky, jako se tomu děje u dutých profilů.

Kompozitní terasy, které má ve svém sortimentu KPP, jsou s přísadou vysoko-hustotního polyetylénu (HDPE). Vzhledem k vysokému obsahu vlákniny (50 %) má výrobek nejen velkou odolnost vůči měnícím se povětrnostním podmínkám, vlhku, hmyzu, plísním, korozi, hnilobě a popraskání, ale také se snadno zpracovává. Nevyžadují povrchovou úpravu, jejich instalace je snadná a jsou nenáročné na údržbu. „Například terasová prkna WPC KPP PREMIUM, SOLID A WOODSOLID jsou příjemná při chůzi na boso, jsou protiskluzová a taktéž se neštěpí a netvoří žádné třísky. Každé prkno má z jedné strany jemné drážky a z druhé strany hrubé drážkování. Vzhledem k dlouhodobé životnosti a minimálním nákladům na údržbu, je systém teras WPC KPP hodnocen jako velice ekonomický terasový systém a ekologicky produkt,“ dodává Aleš Lorenc z KPP.

ŽIVOTNOST DŘEVIN
Třída 1: více než 25 let: Teak Burma, Cumaru, Ipe, Tatajuba
Třída 1-2: více než 20 let: Massaranduba, Merbau, Garapa, Iroko
Třída 2: 15 až 25 let: Cedr, Teak Java, Bangkirai, Garapa, Kempas, Akát, Jasan Thermo, WPC – dřevoplastové terasy
Třída 3: mírně trvanlivé – 10 až 15 let: Douglaska, Sapeli, Sibiřský modřín, Keruing, Borovice thermo Třída 4: slabě trvanlivé – 5 až 10 let: Borovice, Smrk ztepilý, Jedle, Modřín

Nabídku pro terasy si můžete prohlédnout v showroomech KPP v Praze a Brně nebo můžete využít jejich virtuální prohlídku.

Zdroj a foto: http://podlahyonline.cz, www.kpp.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *