Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

DětiZdraví

Nepodceňujte opruzeniny, dokážou způsobit hodně bolesti

Dětská pokožka je jedním z nejnamáhanějších orgánů. Při příchodu miminka na svět stále dozrává, je tak mnohem citlivější než ta dospělá. Snadno se podráždí, a to je častým důvodem dětského pláče.

Teplo, vlhko, dotyk pokožky s plenkou nebo její tření o sebe – to vše může způsobit nepříjemné palčivé opruzeniny, které se nejčastěji projevují zarudnutím s drobnou vyrážkou. Tento problém se netýká pouze miminek, nevyhnou se mu ani starší děti a někdy i dospělí.

Opruzeniny u miminek a batolat
Plenková dermatitida alias opruzenina pokožky je jednou z nejčastějších příčin dětského pláče. I přes častou výměnu plenek je možné, že dítko někdy potrápí. Stolice a moč totiž dráždí jemnou a citlivou pokožku krytou plenkou, místo se lehce zapaří. Navíc s každým pohybem se nepříjemně tře, a to působí děťátku bolest. Zcela zabránit tomu nelze, pravidelnou a správnou péčí je ale možné snížit riziko vzniku opruzenin. Kromě zadečku je možné, že vaše miminko potrápí i opruzeniny zátylku, i ty jsou totiž velmi časté. V tomto případě je dobré obracet miminko častěji ze zad na bříško, zvolit čepičky, které místo zbytečně nedráždí, a dodržovat pečlivou hygienu. Stejně tak je možné, že se miminku udělají opruzeniny mezi jejich „faldíčky“ pod krčkem nebo na nožičkách. I tady je na místě pravidelná hygiena a péče vhodnými a účinnými mastmi a krémy.

Ani batolatům se plenková dermatitida úplně nevyhýbá. Méně častá frekvence výměny plenek může být příčinou bolavých opruzenin. Zkuste batole učit na nočník. Můžete volit formu hry, pochval nebo „malých úplatků“ v podobě nálepek na jeho trůn. Uvidíte, že s každým novým úspěchem nebudete mít radost jen vy, ale i váš drobek.

Patero pro prevenci plenkové dermatitidy

  1. S každým přebalováním nechejte pokožku miminka volně nadechnout. Chvíle bez plenky jsou dobré pro pokožku i pro jeho bříško, kopání nožiček uvolňuje nadýmání a větry.
  2. Střídejte plenky a pečlivě volte, které vyberete. Každému miminku sedí něco jiného, některé můžou být například méně prodyšné nebo savé, některé mohou mít naopak těsné gumičky u hýždí. Na plenkách rozhodně nešetřete a nenechávejte dlouho miminko v počůrané plence.
  3. Při každém přebalování používejte ochranné krémy a masti vhodné pro nejmenší. Například Bepanthen Baby vytváří na pokožce prodyšnou ochrannou vrstvu, zklidňuje ji a zabraňuje zarudnutí. Navíc obsahuje panthenol, který pokožku regeneruje.
  4. Pečlivě vybírejte velikost plenek, nevhodně zvolená totiž může vést k podráždění a odření pokožky v místech zadečku a stehen.
  5. Nezapomínejte na pečlivou hygienu, jen vlhčené ubrousky nestačí. Miminko omývejte pod tekoucí vodou, můžete k tomu použít jednorázové žínky nebo netkanou textilii namočenou v čisté vlažné vodě, do které můžete přidat i odvar z heřmánku.

Když máte doma malého sportovce
Opruzeniny se ale netýkají jen miminek, dokážou pěkně potrápit i starší děti. Celkem běžné jsou u malých sportovců, kteří se rychle zapotí. Pokožka se pak mnohem rychleji podráždí a je náchylná k zarudnutí. I s tím je ale možné bojovat. Mějte u sebe vždy náhradní oblečení. To sportovní je totiž mnohdy vyráběné ze syntetických materiálů, které jsou sice na sport dobré, ale můžou být i dráždivé. Také nezapomínejte na dvoje spodní prádlo. To vybírejte ideálně z takového materiálu, které dobře odvádí pot od těla. Pokud se i přes to u malého sportovce začervenalé místo objeví, je dobré být vybaven a mít součástí sportovní tašky i Bepanthen Baby. Nemusíte se obávat, jde o kosmetický přípravek určený i pro nejcitlivější pokožku. Není určen pouze miminkům, je vhodný i pro větší děti a dospělé.

Prevence nad zlato
Přeci jen jde o kůži, tak je dobré opruzeninám u dětí předcházet. Zlaté pravidlo je dobře zvolené spodní prádlo, které nedráždí, ideálně bavlněné. V obchodech můžete najít i to bezešvé, nikde netlačí, a navíc nemá gumičky, které mohou být dráždivé. Dbejte o každodenní pečlivou hygienu a přes noc nechejte pokožku svých dětí dýchat.

Kosmetický přípravek Bepanthen Baby má hygienické balení a je klinicky testován. Jek zakoupení v lékárnách, hypermarketech i v drogériích.

Doporučená cena Bepanthen Baby 30 g je 119 Kč
Doporučená cena Bepanthen Baby 100 g je 339,90 Kč

Zdroj a foto: www.bepanthen.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *