Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Jídlo a pití

Vyhlášením výherce soutěže Nejlepší biopotravina roku 2022 odstartovala kampaň Září – Měsíc biopotravin

Vyhlášením vítězů soutěže Nejlepší biopotravina roku 2022 byla dnes oficiálně zahájena každoroční edukační kampaň Ministerstva zemědělství „Září – Měsíc biopotravin a ekologického zemědělství“. V pořadí již osmnáctý ročník má podtitul „Bio dává smysl – nám i přírodě“. Cenu pro absolutního vítěze letos získal BIO Sýr s bílou plísní z Ekofarmy Javorník.

Edukovat veřejnost o benefitech ekologického hospodaření, seznámit ji s bio výrobky z domácí produkce, se systémem značení i kontrol, nebo vyvracení mýtů – takové jsou cíle každoroční kampaně. Český trh s biopotravinami neustále roste a zájem o ně stoupá, což pravidelně potvrzují zveřejňované statistiky Ministerstva zemědělství. „Počet zemědělců, kteří hospodaří v režimu ekologického zemědělství, se zvyšuje. V loňském roce jsme měli registrováno 4 790 ekologických zemědělců, letos jich je již 5 057. Výrobců biopotravin je celkem 984, z toho 238 farmářů své biopotraviny zpracovává přímo na farmě. Proto se pro nákup čerstvých biopotravin vyplatí najít si svou biofarmu v nejbližším okolí a spojit tak nákup s příjemným výletem. Není to však nutností, neboť biopotraviny jsou už běžně dostupné i v mnoha obchodech,“ řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).

Příležitost vyrazit za farmáři i na lokální ekofarmy
Během září představí bio producenti své výrobky na nejrůznějších regionálních akcích či přímo na ekofarmách. Na místě budou mít tak lidé možnost ochutnat jejich bioprodukty, seznámit se s farmáři a zažít ekologické zemědělství v praxi.  Zábavný program je po celý měsíc připraven pro děti i dospělé. Návštěvníci se budou moci zúčastnit například Dožínek na Letné v Praze, festivalu bio vín a sýrů v Mikulově, nebo třeba akce v rámci projektu Poznej svého farmáře na rodinné Ekofarmě Člupy.

Producenti a prodejci bio hovězího mohou nově využívat QR kódy na obalech
Jedním z cílů dlouhodobé komunikační kampaně na podporu ekologického zemědělství je zvýšení zájmu zákazníků o biopotraviny. V průběhu září proto startuje pilotní projekt „Inspirace z bio hovězího“. Na stránkách myjsmebio.cz je pro zákazníky připravena mapa bio hovězího a zároveň i padesát originálních receptů členěných dle jednotlivých partií. Právě producenti si nově mohou tyto recepty umisťovat ve formě nálepek s QR kódy přímo na obaly svých bio výrobků. K zákazníkům se tak snadno dostane maximum informací již během samotného nákupu jednoduše po načtení kódu. Producentům zase zcela odpadne starost s tvorbou vlastních informačních materiálů, jejichž zpracování je finančně i časově náročné. „Na přípravě se formou konzultací podíleli sami farmáři, protože právě oni nejlépe znají své zákazníky. Zatím sbíráme pouze pozitivní reakce a věříme, že se projekt uchytí. V budoucnu bychom jej rádi rozšířili také o další kategorie,“ popisuje projekt náměstek Ministerstva zemědělství Petr Jílek.

Producenti bio hovězího, kteří mají zájem o zapojení se do projektu, se mohou hlásit e-mailem na info@myjsmebio.cz.

Soutěž Nejlepší biopotravina roku 2022 již zná své vítěze
Spolu se startem kampaně došlo zároveň k vyhlášení Nejlepší biopotraviny roku 2022. Ze 120 přihlášených produktů vybrala odborná porota jako absolutního vítěze BIO Sýr s bílou plísní z Ekofarmy Javorník. Kromě celkového vítěze porota vyhlásila také vítěze dalších kategorií:

Biovíno – Tramín červený, výběr z hroznů 2019 z bio vinařství Víno Marcinčák
Biopotraviny živočišného původu– BIO Sýr s bílou plísní z Ekofarmy Javorník
Biopotraviny rostlinného původu – Sunday Morning bylinný čaj od Štěpána Tolara z Native Way
Bio výrobky pro gastronomii, pochutiny a ostatní potravinářské výrobky – BIO černý rybíz džem výběrový od Marmelády Šafránka

Steaková biomasa – Hovězí Sirloin steak stařený BIO z farmy Mitrovský dvůr
„Do 21. ročníku jsme vstoupili s novým názvem i logem soutěže. Původně Českou biopotravinu roku jsme tak přejmenovali na Nejlepší biopotravinu roku. Lidé sice chtějí české, ale zároveň vyhledávají to nejlepší. Věřím, že tato změna přispěje k lepší propagaci nejen samotné soutěže, ale zejména oceněných výrobců a jejich produktů. Vždyť na trhu máme za dobu trvání soutěže takové množství skvělých biopotravin, které si zaslouží, aby je spotřebitelé znali, ochutnávali a preferovali. A i když si velmi vážíme každého producenta, který svůj výrobek do soutěže přihlásí, absolutní vítěz může být zkrátka jen jeden. Letos se jedná o BIO Sýr s bílou plísní z Ekofarmy Javorník. Tato farma a její produkce je v soutěži oceněna již opakovaně.  I to je důkazem, že svou práci dělají srdcem, poctivě a k nejvyšší spokojenosti svých zákazníků,“ uvedla k výsledkům soutěže manažerka Svazu ekologických zemědělců PRO-BIO Kateřina Urbánková.

Soutěž pořádá PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců pod záštitou ministra zemědělství Zdeňka Nekuly a ústředního ředitele Státní zemědělské a potravinářské inspekce Martina Klanicy již od roku 2002. Všechny oceněné biopotraviny, včetně kategorie biovín, budou k ochutnání na Festivalu bio vín a sýrů v Mikulově dne 24. 9. 2022.

Foto: archiv soutěže

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *