Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Jídlo a pití

Jak ušetřit vaši peněženku i přírodu? Zaměřte se na kohoutkovou vodu!

Věděli jste, že přírodě trvá zhruba 450 let, než rozloží jednu plastovou lahev? Stále se však najdou ti, kteří nakupují balenou vodu výhradně v plastech a utrácí tak ročně i tisíce korun. Chtěli byste odlehčit přírodě i vaší peněžence? Vsaďte na vodu, která vám teče přímo z vodovodního kohoutku!

Uvádí se, že právě nižší spotřeba balených vod může pomoci domácnostem v Evropě uspořit více než 600 milionů eur ročně, tedy téměř 15 miliard korun. Zatímco litr kohoutkové vody stojí zhruba 9 haléřů, za litr balené vody zaplatíte v průměru 10 korun. Podtrženo, sečteno, rozdíl v ceně užívání balené a kohoutkové vody je více než dvěstěnásobný.

Do roku 2050 bude v moři více plastů než ryb
Pravidelným nákupem balených vod nejenže zbytečně utrácíte, ale také významně zatěžujete životní prostředí. Podle posledních průzkumů vědci odhalili, že dopad balené vody na ekosystémy je 1 400x vyšší než u vody z kohoutku. Stejně se však s každou další minutou spotřebuje na planetě přes milion plastových lahví.

Méně plastů, více vody z vodovodu
Pokud bychom se tedy vzdali pití balených vod, můžeme významně ušetřit nejen našim peněženkám, ale také životnímu prostředí. Přestože je v Česku voda z kohoutku velmi kvalitní, podle posledního průzkumu společnosti BRITA vadí 66 % dotázaných především tvrdost vody. Na tento problém trpí nejvíce Středočeský, Královéhradecký, Jihomoravský, ale také Olomoucký kraj. Nejde však jen o samotnou kvalitu pitné vody.

Tvrdá voda způsobuje vodní kámen, který svými nánosy dokáže zničit elektrospotřebiče – nejčastěji konvice nebo kávovary. Pokud jste si tedy pořídili nový spotřebič s vidinou, že vám vydrží pěknou řádku let, zaměřte se na to, jakou vodu do něj používáte. Právě tento faktor může hrát významnou roli v životnosti spotřebičů.

Ekologicky znamená šetrně
Řešení, jak s tvrdou vodou zatočit, je přitom poměrně snadné. Investujte do filtrace. To potvrzuje také 44 % lidí, kteří tento způsob považují za možnost, jak dosáhnout ještě lepší kvality i chuti vody. Navíc bez nutnosti kupovat každý rok velké množství plastových lahví. Vodní filtry BRITA umí odstranit z pitné vody olovo a jiné těžké kovy, chlór či chlorin, ale také herbicidy a pesticidy, pokud jsou ve vodě přítomny.

Vedle omezování plastů zašla společnost BRITA v cestě za udržitelností a odpovědným přístupem k životnímu prostředí ještě dál. Aktivně se zasazuje o recyklaci vodních filtrů, kterých od roku 2010 nasbírala více než 600 tisíc*. Nyní se spojila také s prodejcem elektroniky Electro World, kde najdete BRITA stojany s recyklačními boxy, kam můžete tyto použité vodní filtry bezpečně odložit. Do programu se však brzy plánují připojit také další řetězce.

A co se stane s filtrem po jeho vrácení? „Vodní filtry schraňujeme ve skladu a po naplnění přepravních boxů vozíme několikrát za rok do recyklačního oddělení společnosti BRITA v Německu. Tam dochází k jejich rozdrcení, díky čemuž se oddělí filtrační materiál od plastových částí. Následně je téměř každá část využita znovu, ať už na tvorbu plastické hmoty, nebo pro použití do nových filtrací,” vysvětluje Olga Gronychová ze společnosti Potten & Pannen – Staněk, jež je autorizovaným distributorem spotřebního zboží BRITA v České republice a na Slovensku.

* Brita Brooklet 2022

Zdroj a foto: brita.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *