Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Jídlo a pití

Užijte si letošní vinobraní naplno a vsaďte na bio víno!

Měsíc září je už odedávna úzce spojen s vinobraním. A i když se toto období nese pro většinu z nás v duchu nejrůznějších akcí a slavností, pro vinaře zase znamená zejména zadostiučinění v podobě sklízení úspěchů své celoroční práce. A výjimkou nejsou ani ti, kteří o své vinice pečují dle zásad ekologického zemědělství. Jak bio víno poznat a proč v obchodech sáhnout zrovna po něm? To vše se dozvíte v našem článku!

Slavnosti spojené s vinobraním na počest úrody a plodnosti se pravděpodobně konaly už ve starověkém Řecku. Bujaré oslavy, které dle řeckých báj í pořádal bůh vína Dionýsos, byly po celé Evropě proslulé. A i přesto, že od dob antiky už uplynulo několik tisíc let, tyto tradice se zachovaly dodnes. Patříte i vy mezi ty, kteří si rádi dopřejí skleničku lahodného vína z těch nejlepších hroznů? Pokud ano, pak byste se rozhodně měli zajímat o jejich původ.

Dopřejte si kvalitní víno
Bio víno vzniká na vinicích, kde se hospodaří v souladu s principy ekologického zemědělství. Zaměřte se proto v obchodech na etikety lahví a hledejte loga biolistu a biozebry. Kromě těchto označení by měla sklenice obsahovat také kód jedné ze čtyř kontrolních organizací, jimiž jsou KEZ, ABCert, Bureau Veritas nebo Biokont, jež bio původ hroznů, soulad s legislativou i rozsáhlý proces výroby certifikují.

Na vinicích, kde se pěstuje bio víno, se důsledně dbá na životní prostředí a šetrný způsob produkce. Vinaři zde hospodaří bez zbytečné chemie a používají výhradně takové přípravky na ochranu rostlin, které jsou v ekologickém zemědělství povolené. Víno je ošetřováno nejrůznějšími výluhy z bylin a rostlin nebo mikrobiálními přípravky. S přemnoženými škůdci na vinicích zase pomáhají draví roztoči, slunéčka či například škvoři. Růst révy je podporován kompostem nebo zbytky mechanicky likvidovaného plevelu. Od první bobulky až po výsledný nápoj tak bio vinaři pečují s láskou a maximální péčí stejně jako o půdu, krajinu i biodiverzitu.

Důsledné dodržování přísných kontrol
Ekologičtí vinaři každoročně podstupují přísné kontroly zaměřené na systém produkce i zpracování. Kontroluje se stav půdy, způsob hnojení, přípravky na ochranu rostlin použité ve vinicích i systém jejich obhospodařování. Dále se kontrolní organizace soustředí na látky použité při zpracování hroznů až po lahvování, na sklady a budovy náležící k pozemkům a zjišťují, zda nedochází ke kontaminaci sklizené úrody a výsledného produktu.

Nejen o bio víně, ale také o dalších produktech ekologického zemědělství se můžete dočíst na stránkách myjsmebio.cz, kde zároveň najdete spoustu inspirace k vaření. Nákupem lokálního bio vína, ale také dalších bioproduktů, podporujete ekologické producenty a zároveň se podílíte na zvýšení kvality života, zaměstnanosti a atraktivity regionu, který je třeba právě vaším domovem.

Tip na závěr:
Rádi byste navštívili některé z vinařství, které nabízí víno z těch nejkvalitnějších hroznů v bio kvalitě? Jejich seznam najdete na kamprobio.cz a lovime.bio. Zavítat můžete třeba do Vinařství Válka, jež pro zákazníky v loňském roce otevřelo vinařský dvůr. Zažijete zde skvělou atmosféru, vychutnáte si výborná vína i lokální speciality. Více informací na vinarstvivalka.cz.

A pokud byste chtěli ochutnat nejlepší biovíno roku 2022 Tramín červený 2019, výběr z hroznů od vinařství Víno Marcinčák z Mikulova, zavítat můžete třeba na Festival Biovín a bio sýrů, který se v Mikulově koná již potřetí 24. září.

Kupujte BIO. Pro budoucnost!
Chceme-li podpořit lokální ekonomiku, není nám lhostejná příroda a životní prostředí, a navíc myslíme na budoucnost naši i našich dětí, měli bychom na to dbát zejména v uličkách mezi nákupními regály. Správným krokem, jak podpořit ekologické zemědělce, kteří přirozeně pečují o půdu, krajinu a hospodářská zvířata s maximální ohleduplností, je totiž nákup jejich bioproduktů. Tím, že zvolíme lokálního dodavatele, máme navíc jistotu, že bioprodukty neputovaly dlouhé kilometry přes půl světa. Distribuční cesty a dojezdové vzdálenosti jsou velmi krátké. To pomůže nejen přírodě, ale rovněž nám i budoucím generacím.

Co je BIO?
BIO je certifikovaný systém hospodaření podložený národní i evropskou legislativou s vlastním kontrolním systémem garantovaným ze strany státu. BIO může být pouze ta potravina, která splňuje zákonem dané a státem kontrolované požadavky pro ekologické zemědělství. To je založeno na pestrém osevním postupu a péči o půdu. Pole jsou plná života, nepoužívají se na nich umělá hnojiva, pesticidy, geneticky modifikované organismy ani jiné chemické postřiky. Zvířata nejsou pouze využívána, ale je o ně s láskou pečováno. Produkce biopotravin v ekologickém zemědělství přírodu neničí. Naopak ji zlepšuje a uchovává pro příští generace.

Bioprodukty jsou vždy viditelně označené logy, která smí používat pouze ti producenti, již dodržují přesné legislativní zásady ekologické produkce. Systém prověřování je nastaven tak, že minimálně jednou za rok projde celý řetězec od prvovýroby až po distribuci kompletní speciální kontrolou.

Jaká loga se používají k označení biopotravin?
Národní značení
Je-li na vámi vybrané potravině logo biozebry s nápisem „Produkt ekologického zemědělství“, můžete si být jisti, že poslední úpravu tohoto výrobku – ať už výrobu, zpracování, či balení – provedl subjekt certifikovaný českou kontrolní organizací. Která organizace certifikaci v ČR provedla, zjistíte jednoduše. Stačí se podívat na číselný kód ve tvaru „CZ-BIO-xxx“, jenž najdete u loga biozebry.

Evropské značení
Pokud výrobek pochází ze zemí Evropské unie, musí být označen biolistem, číselným kódem kontrolní organizace a také informací o původu surovin. Ten se obvykle uvádí ve formátu „EU“, nebo „mimo EU“ společně s názvem země, ve které byly vyprodukovány všechny použité suroviny.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *