Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

CelebrityZábava

Taťjana Medvecká, Beáta Kaňoková a Vica Kerekes uvedou v Benátkách svůj film Běžná selhání

Film Běžná selhání s Taťjanou Medveckou a Beátou Kaňokovou v hlavních rolích bude mít svou světovou premiéru začátkem září na mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách. Přímo na místě film představí Taťjana Medvecká, Beáta Kaňoková, Vica Kerekes, Nora Klimešová, režisérka Cristina Grosan, scenáristka Klára Vlasáková a producent Marek Novák.

Snímek režisérky Cristiny Groșan uvede festival v sekci Giornate degli Autori, do které vybírá z celého světa deset filmů. Předsedkyní poroty pro tuto sekci je oceňovaná filmařka Céline Sciamma, autorka dramatu Portrét dívky v plamenech.

Festival v Benátkách patří mezi nejvýznamnější filmové přehlídky, byl založen již v roce 1932, jde o nejstarší filmový festival na světě a letos proběhne jeho 79. ročník. Český film se v sekci Giornate degli Autori představí poprvé od roku 2008, kdy zde byl představen Venkovský učitel Bohdana Slámy.

„V sekci Giornate degli Autori jsme dlouho neměli českého zástupce a je skvělé, že se sem český film vrací s tak mladým a nadějným týmem, jakým je režisérka Cristina Groșan a producent Marek Novák,“ komentuje zprávu Markéta Šantrochová z oddělení ČFC Státního fondu kinematografie.

„Hrdinky vzdorující běžným selháním na nás silně zapůsobily. Feministická dystopie Cristiny Groșan je varováním o světě, který se záhadně hroutí. Zároveň nás však vyzývá, abychom se apokalyptické závrati nevzdávali a čelili jí lidskou sounáležitostí.zdůvodnila výběr filmu umělecká ředitelka festivalu Gaia Furrer.

Film Běžná selhání sleduje příběh tří žen různých generací v průběhu jednoho dne. Každá z nich čelí osobní krizi právě ve chvíli, kdy je město, v němž žijí, zasaženo podivným přírodním úkazem způsobujícím náhodné výbuchy. Rumunsko-maďarská režisérka Cristina Groșan natočila film podle scénáře spisovatelky a scenáristky Kláry Vlasákové. Hlavní role ztvárňují Taťjana Medvecká, Beáta Kaňoková, teenagerka Nora Klimešová, dále hrají Vica Kerekes, Jana Stryková či Rostislav Novák ml. Premiéra v českých kinech je v plánu na 13. října 2022.

„Náš tým na filmu pracoval od roku 2018, kdy byl svět úplně jinde. Jsem nadšená, že po té spoustě úsilí film představíme světu právě v Benátkách a jsem hrdá, že můžu reprezentovat Českou republiku, Maďarsko, Itálii a Slovensko – čtyři země, které vznik našeho filmu podpořily” říká režisérka.

Běžná selhání se natáčela vloni v Česku s mezinárodním štábem. „Pro mě je úžasné, jak Cristina pracuje s pohledem na Prahu a její architekturu jinak, než jsme zvyklí. Myslím, že Běžná selhání by mohl být nejen český, ale evropský film,“ říká jedna z představitelek hlavních rolí Taťjana Medvecká.

Scénář Kláry Vlasákové získal ocenění FILMOVÉ NADACE, na jeho počátku stála myšlenka blížící se katastrofy a nevysvětlitelných detonací, které zahlcují město. „Na scénáři mě zaujala jeho podprahová znepokojivost, pocit, že se něco děje. Klára ho psala už před lety, ale dnes je jeho znepokojivost ještě umocněná dobou covidu nebo hrozící ekologickou katastrofou, která visí ve vzduchu,“ říká k filmu Taťjana Medvecká.

Běžná selhání nejsou epický akční sci-fi film; jde o psychologické drama, které se zabývá vnitřními konflikty tří postav,“ vysvětluje režisérka Cristina Groșan.

Moje postava řeší velké krize a bilancuje, jestli její život vůbec dává smysl. Do toho se v pozadí dějí opravdu důležité věci, ale to ona tolik nevnímá, pro ni jsou v tuhle chvíli důležitější osobní problémy,“ vypráví Beata Kaňoková. „Scénář jsme přečetla jedním dechem, byla jsem z něj úplně nadšená a hned jsem věděla, že chci právě postavu Silvy hrát,“ dodává Kaňoková.

Nejstarší z hrdinek filmu, čerstvě ovdovělá Hana, dostane nečekaně výpověď, Silvu zasáhne krize mateřství a nejmladší Tereza uteče z domova. Dohromady je svede teprve chaos, který znenadání jejich město postihne. Rostoucí panika a krizová situace mohou hrdinkám paradoxně pomoci narovnat své životy.

Svým způsobem se ve mně a ve scenáristce Kláře skrývají všechny tři hlavní postavy. Jak teenagerka, tak žena ve středním věku po třicítce i žena po šedesátce. Mám je jako postavy ráda všechny stejně a doufám, že diváci o ně budou mít strach a že na konci budou dojatí,“ věří režisérka.

Producentem Běžných selhání je Xova Film, koproducentem je Česká televize – kreativní producent Alena Müllerová. Film podpořili Státní fond kinematografie, Nadační fond Praha ve filmu Prague Film Fund, Plzeňský kraj, slovenský Audiovizuálny fond, maďarský Národní filmový institut (NFI), italské ministerstvo kultury (MiC), Fondo Audiovísivo Friuli Venezia Giulia, Regione Lazio, Filmová NADACE, francouzsko-německá televize ARTE a Eurimages. Zahraničními koproducenty jsou Laokoon Filmgroup (HU), Rosamont (IT) a Super film (SK).

Českým distributorem bude Bontonfilm, mezinárodní distribuci zajišťuje francouzská sales agentura Totem Films.

hrají: Taťjana Medvecká, Beáta Kaňoková, Nora Klimešová, Vica Kerekes, Rostislav Novák ml., Jana Stryková, Luboš Veselý, Tereza Hofová, Jana Plodková a další
režie: Cristina Groșan
scénář: Klára Vlasáková
kamera: Márk Győri
střih: Anna Meller
zvuk: Filippo Barracco, Ivan Caso, Pavel Jan
hudba: Pjoni
architekt: Antonín Šilar
kostýmy: Petra Krčmářová
casting: Maja Hamplová
producent: Marek Novák
koproducentky: Judit Stalter, Marica Stocchi, Monika Lošťáková, Zuzana Jankovičová, Simona Hrušovská, Veronika Kocourková

Instagram filmu: https://www.instagram.com/ordinaryfailures/

Foto: archiv filmu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *