Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Jídlo a pití

Oslavte Mezinárodní den čokolády stylově ve společnosti superpotravin

Čokoládová historie se píše již přes tři tisíce let, od dob kdy, kmeny Mayů a Aztéků poprvé vyrobili hořký nápoj z kakaových bobů, a pojmenovali jej „potrava bohů“ (theobroma). Dnes i my můžeme mlsat tuto božskou pochoutku v mnoha podobách. A jak jinak oslavit svátek všech milovníků čokolády, který připadá na 13. září, než tím nejčokoládovějším dezertem? Vyzkoušejte náš recept na brownies z vysokoprocentní čokolády v kombinaci s kvalitní špaldovou moukou a přesvědčte se sami o benefitech špaldy a kvalitní hořké čokolády.

Není špalda jako špalda
Špalda je prastarý druh pšenice, která není šlechtěná a zachovává si vysoký obsah minerálů a dalších zdraví prospěšných látek. Mouka z ní je vzácná, protože pěstování je náročnější a vypěstuje se jí méně než pšenice seté, která se používá na výrobu klasické pšeničné mouky. Čemuž odpovídá i její cena. V českých obchodech je však možné najít i balení, v nichž je místo mouky špaldové běžná pšeničná, nebo je doplněna o pravou špaldovou mouku jen zčásti. Proto je potřeba dát si při výběru pozor. Do doby, než budou i pro špaldovou mouku platit podobná pravidla jako například pro šunku a jiné masové výrobky, můžete se orientovat alespoň zčásti podle obalu. Pokud na něm výrobce uvádí informaci o přítomnosti genomu pšenice seté, je pravděpodobné, že balení nebude obsahovat pouze kvalitní nešlechtěnou špaldu. Dalším vodítkem je cena výrobku. Špalda je totiž cenná surovina právě z důvodu své nešlechtěnosti, protože jen tak si zachová své původní vlastnosti. Šlechtěním tyto vlastnosti ztrácí a přibližuje se běžné pšenici seté.

Naším tipem jsou špaldové mouky tradiční značky Babiččina volba, která má ve svém portfoliu dvě – hladkou a celozrnnou. Obě procházejí přísným testováním v nezávislé certifikované odborné laboratoři

a při jejich posledním testování bylo naměřeno množství pšenice špaldy na úrovni více než 95 %, což je aktuálně maximální možné detekovatelné množství.

Není čokoláda jako čokoláda
Čokoláda má rozporuplnou pověst. Někteří ji vyzdvihují, jiní zatracují. Avšak negativní vliv, který je s ní spojován, má spíše cukr, který je ve velkém přidáván do nekvalitních čokolád. Naopak kvalitní čokoláda s vysokým obsahem kakaa (+70 procent) je pro naše zdraví přínosná a je vědci dokonce označována za superpotravinu. Samozřejmě vždy záleží na složení, jenž je potřeba číst a vybírat ji s rozumem.

Faktem je, že obsahuje mnoho minerálních látek. Podle amerického institutu FoodData Central obsahuje 100 g kvalitní hořké čokolády: 11 g vlákniny, 11,9 mg železa, 228 mg hořčíku, 308 mg fosforu, 715 mg draslíku, 73 mg vápníku a 1,95 mg manganu.1 Tím může být prospěšná i pleti, protože vápník a mangan pomáhají s její regenerací a podporují tvorbu kolagenu a vláknina, jak je známo, podporuje trávení. Je také zdrojem antioxidantů, které ničí volné radikály zapříčiňující rozpad buněk a předčasné stárnutí. Podle studie prezentované webovým serverem Healthline mohou flavanoly z kakaa zlepšit prokrvení pokožky a chránit ji před poškozením ze slunce.2 Podle španělské studie provedené Ústavem potravinářské vědy a technologie výživy flavanoly zlepšují také prokrvení v mozku a tím pomáhají zlepšovat paměť. 3 Journal of the American Heart Association zase poukazuje na fakt, že obsažené polyfenoly mohou v kombinaci s ostatními surovinami jako jsou například mandle a kakao pomáhat ke snižování negativní formy cholesterolu.4 To jsou jen některé z účinků této superpotraviny.

Shrnuto a podtrženo kvalitní čokoláda s vysokým obsahem kakaa (+70 procent) má pozitivní účinky nejen na naše tělo, ale i duši. Je však potřeba konzumovat jí s rozumem ve zdravé míře a vybírat si opravdu tu vysokoprocentní.

Čokoládový brownies
Ingredience:
100 g 85% čokolády
60 g hladké špaldové mouky Babiččina volba
2 vejce
70 g másla
10 g kvalitního kakaa
40 g třtinového cukru
15 g lískooříškového másla
na dokončení – drobné ovoce nebo ořechy

Postup:
Příprava brownies je jednoduchá. V míse nejprve promíchejte mouku, cukr a kakao. V tlustostěnném rendlíku nebo ještě lépe ve vodní lázni rozpusťte při nízké teplotě kravské máslo s čokoládou. Mezitím zapněte troubu a nechte ji předehřívat. Ideální je teplota 190 stupňů.

Přimíchejte vlažnou směs čokolády a másla, lískooříškové máslo a také vejce, vše prošlehejte metlou nebo stěrkou. Pro lepší manipulaci si nejprve zmuchlejte pečicí papír a pak jím vyložte menší formu. My jsme použili malou zapékací kameninu o rozměrech 10 × 10 cm, ideální pro pár. Pokud budete chtít brownies péct ve větším množství, stačí jen násobit použité suroviny.

Nakonec stěrkou stáhněte těsto do formy, ozdobte ořechy nebo drobným ovocem a pečte 20 minut. U větší formy se lehce prodlužuje i doba pečení.

Zdroj a foto: GoodMills Česko

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *