Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Bydlení

Nejmodernější technologie ve výrobě dřevěných oken v Zašové

Na začátku výrobní linky stojí dřevěný hranol a na jejím konci vyjíždí dřevěné okno s trojskly a membránovou úpravou, spolehlivě chránící proti nežádoucí vlhkosti. Pojďme si představit dva hlavní výrobní procesy, díky kterým okna ve výrobním závodě VEKRA v Zašové dosahují své kvality!

Výroba se strojírenskou přesností
Dřevěné hranoly, které z hlediska kvality projdou vstupní kontrolou, opracovává čtyřstranná frézka, jež jejich povrch dokonale srovná. Následně je čeká precizní obráběcí automat, který udělá první krok k přesně vyrobenému dřevěnému oknu. S digitální přesností začíná vznikat veškeré opracování a potřebné otvory, které má okno z dřevěných profilů mít. „Jednotlivé ohoblované hranoly projíždí obráběcím CNC centrem s automatickým řízením. Tím, jak automatem projíždí, frézy vytváří základ pro strojově přesný čepový spoj a také otvory na kování, panty i montáž budoucího příslušenství oken,“ popisuje Jiří Chromý, ředitel výroby dřevěných oken značky VEKRA, největšího českého výrobce oken a dveří, který dále navazuje: „V případě křídlových profilů pak CNC centrum vytvoří i potřebné otvory pro kliky.“ Pak už zbývá opracované hranoly slepit dohromady pomocí hydraulického lisu. Každé okno, které je takto připravené pro povrchovou úpravu, prochází precizní vizuální kontrolou. Dokonalá strojírenská přesnost výroby je jedním ze základních kamenů kvalitního okna. Přesný, pevně spasovaný spoj jednotlivých rámů a křídel je totiž základem, aby do oken v rozích nezatékalo, a to ani po desítkách let, kdy je vystaveno namáhání ve stavební konstrukci.

Naskenovat a nalakovat!
Další důležitou fází výroby dřevěných oken VEKRA v Zašové je jejich precizní povrchová úprava na automatických linkách. Jako první je nanesení barevného základu na dřevěné rámy a křídla, které jsou upevněny do transportních nosičů, zbaveny prachu a přesunuty do flutovacího boxu, kde automat aplikaci barevného základu zajistí. „Takto připravené rámy oken jsou přesouvány do prostoru s vodní mlhou, která zajistí, že se barva optimálně rozlije, a tím se zamezí nežádoucím barevným odlišnostem. Vlhkost v těchto prostorách dosahuje 65 %. Následně jde okno do sušicího tunelu, kde je přesně nastavená teplota a proudění vzduchu pomocí ventilátorů, a zde dochází k řízenému vysušení nanesené základní barvy,“ říká Jiří Chromý z VEKRY. Poté následuje další fáze, při které je nanesena finální povrchová úprava – ta je prováděna v robotické lakovací lince. „Ještě předtím, než je na okenní rám nanesena finální lazura, jsou křídla a rámy zavěšené v transportních nosičích přesně zaměřeny skenerem a laserem. Ten zajistí sejmutí přesného sklonu okna před nástřikem, aby byla zajištěna stejná vrstva barvy na celém výrobku. Pak se zavěšené prvky automaticky přesouvají do robotické lakovací linky. Dva roboti umístění za sebou mají díky přesnému zaměření jasnou představu o rozměrech a tvaru oken, takže nanáší lazuru rovnoměrně a s minimálními ztrátami. Zde také vzniká jedinečná membránová úprava VEKRA, která omezuje pronikání vlhkosti do oken. Membránová úprava spočívá v nástřiku speciální vrstvy. Její použití je umožněno jen díky automatické lakovací lince, kde jsou všechny procesy řízené a nezávislé na vnějších podmínkách,“ upřesňuje Jiří Chromý. Technologie myslí i na životní prostředí. Stříkací box, kde jsou roboti umístěni, má speciální filtrační stěnu zajišťující odsávání par. Filtrační stěna za nástřikem zajišťuje odsávání přestřiků barvy přes dvojitý systém filtrů, do kterých se částice zachytávají a následně se ekologicky likvidují. K výměně vzduchu v prostoru lakovací linky dochází pomocí rekuperace.

Stříkací roboti, které VEKRA při výrobě používá, disponují technologií, kterou se stříkají karoserie sportovních vozů. „Naši roboti používají technologii NITROTHERMSPRAY. Nanášená barva se stříká za pomocí předehřátého dusíku, což zajišťuje lepší atomizaci barvy. Nanášené kapky barvy jsou menší, rovnoměrnější a jsou zbaveny části vlhkosti již při aplikaci. Výsledkem je vyšší přesnost nástřiku a zlepšení barevného vzhledu konečného výrobku,“ dodává Jiří Chromý z VEKRY. Povrchově upravená okna následně opět putují do prostoru s vodní mlhou a k automatem řízenému procesu sušení.

Výroba moderních dřevěných oken, která poskytují maximální životnost a vynikající odolnost zejména proti vlhkosti, vyžaduje spojení strojírensky přesné výroby a robotické technologie nanášení povrchové úpravy. Ve spojení s precizní kontrolou tahle synergie v Zašové funguje na jedničku!

VEKRA
VEKRA je největší značkou v České republice s téměř 100% známostí značky na českém trhu v segmentu oken, vchodových dveří a souvisejících doplňků. Značka zaměřená na vysokou kvalitu a odpovědnost při výrobě svých produktů ze dřeva, plastu, hliníku i dřevohliníku, interiérových dveří a stínící techniky. Vždy jedinečná řešení pro konkrétní zakázku, kvalitní materiály, špičkové zpracování, důraz na dodržení technologických postupů. Svým zákazníkům nabízí komplexní služby od úvodního poradenství a profesionálního řešení konstrukce, přes výrobu, až po odbornou instalaci všech prvků a následný potřebný servis – to vše je dnes značka VEKRA, která na českém trhu funguje od počátku devadesátých let.

Zdroj a foto: www.vekra.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *