Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Ze života

Odložená platba – skvělé výhody pro neklidnou dobu, které je třeba užívat s mírou

Odložená platba je poměrně běžný nástroj, který většina z vás bude znát z online nakupování. Vznikl z jednoduchého důvodu – aby zákazníkům umožnil platit za zboží z e-shopů až ve chvíli, kdy si ho vyzkouší a rozhodnou si ho ponechat. V Česku ji každý rok pravidelně využívají stovky tisíc domácností a jen Mallpay, jedna z největších služeb, odloží měsíčně platby za desítky milionů korun. Jak k odložené platbě přistupovat, aby vám dobře sloužila a zároveň se z ní nemohl stát nástroj, kvůli kterému se dostanete do problémů?

Kdy bude odložená platba skvělý pomocník
Obliba odložené platby roste s každým rokem a letos ji pravděpodobně využije rekordní množství domácností. Důvodů její obliby je celá řada, my přinášíme ty, které oceníte především v době zdražujícího se zboží a strachu z klesající spolehlivosti e-shopů. Proč byste měli právě teď odloženou platbu zkusit i vy?

E-shop nebude držet vaše peníze
Jeden z hlavních důvodů, kvůli kterému odloženka vlastně vznikla, ale dnes zásadně nabývá na významu. Když kupujete zboží s odloženou platbou, nemůže se stát, že by e-shop držel vaše peníze a zboží například nedodal, jeho dodání prodlužoval nebo otálel s vrácením peněz, pokud objednávku zrušíte. U zboží za pár stovek to možná neoceníte, ale co když kupujete třeba pračku, lednici nebo televizi, u které ani sám prodejce netuší, jak rychle ji dokáže dodavatel dodat?

Akce můžete využít okamžitě
Obliba marketingových akcí v hubených měsících prudce roste. A zákazníky na ně budou lákat i e-shopy. Tak proč je nevyužít na maximum? Díky odložené platbě budete mít šanci nakupovat nejvýhodněji i v krátkodobých akcích, které by jinak skončili dřív, než byste měli výplatu, mateřskou nebo rodičovskou na účtu. A věřte, že se takto dají pro jednu domácnost chytrým nakupováním bez problému ušetřit tisíce korun měsíčně – zejména pokud máte děti nebo domácí mazlíčky.

Pomůže i s jednorázovými zálohami na energie nebo nájemní kaucí
Zálohy na energie mohou být pro rodinný rozpočet v dnešních dnech nečekanou zátěží. Podobně může vysát konto třeba stěhování do nájmu a nutnost zaplatit kauci a často i první nájem. I toto může vyřešit odložená platba – v případě Mallpay mohou klienti bezplatně na libovolný účet převést až 50 tisíc na až 50 dnů. Podobně můžete zaplatit třeba neočekávané výdaje za havarijní opravu nebo servis auta, pokud kvůli nim nechcete sahat do spoření.

Zdarma prodlouží záruku více než stanovuje zákon
Konkrétně Mallpay však nabízí ještě další benefity: Při každém nákupu zcela automaticky prodlouží záruku na tři roky a ještě dá zdarma pojištění proti krádeži nebo rozbití na první rok. To jsou služby, které lidem ušetří několik tisíc korun ročně. V době, kdy se každá koruna počítá a je veřejně přijímaným tajemstvím, že řada výrobků má životnost nastavnou právě na horizont dvouleté zákonné záruky, je záruční rok navíc zdarma ideálním benefitem.

Kdy říct odložené platbě ne
Odložená platba má však také stinné stránky a při jejím nesprávném využívání vám zbytečně může zkomplikovat život. V tomto ohledu se z její největší výhody – tedy maximální dostupnosti a jednoduchosti při využívání – může stát i její největší slabina. I proto poskytovatelé odložené platby pečlivě vybírají, komu ji umožní využívat.

“I proto odloženou platbu Mallpay neumožníme využít každému. Zhruba třetině lidí to nedovolíme kvůli riziku, že by se mohli zbytečně dostat do problémů. A to rozhodně není naším cílem. Náš ideální klient je ten, kdo má finance plně pod kontrolou a posun splatnosti využívá spíše kvůli benefitům, které to při nakupování přináší,” uvádí Richard Kotrlík, CEO Mallpay.

A kdy tedy říct odložené platbě “ne”, přestože byste měli možnost ji využít?

Pokud je cena zboží nad vaše možnosti
Může to znít jako samozřejmost, ale je dobré si tuto zásadu připomenout. Pokud víte, že na zboží z vlastních peněz nemáte, pak ho prostě nekupujte. Odložená platba vám možná dovolí koupit o deset tisíc dražší televizi, ale k čemu vám to bude, když pak budete muset šetřit na dalších věcech? Střídmý přístup k nákupům je proto naprostý základ.

Oddalování plateb u pravidelných výdajů
Zaplatit s odloženou platbou část nájmu, útratu za telefon nebo leasing auta, pokud to je jednorázově potřeba, může pomoci. Ale není to cesta, jak takovou věc dělat pravidelně, pokud se vám nedostává peněz. Přesně tak totiž může vypadat začátek dluhové spirály. Výrazně efektivnější cesta je řešit dluh tam, kde vznikl – nastavit si splátkový kalendář a náklady optimalizovat.

Pro vykrývání jiných dluhů
Vytloukání finančního klínu klínem je jeden ze scénářů, na který jsou poskytovatelé odložené platby dobře připraveni a pravděpodobně vám ji kvůli tomu nedovolí využít. Kdybyste však tuto možnost dostali, nikdy to nedělejte. Je to ta nejhorší

Co dělat, kdyby nastaly problémy?
Přecenit své finanční možnosti může pochopitelně každý. A v době zdražování to platí dvojnásob. V takový moment je však třeba co nejrychleji přiznat sobě i ostatním situaci a postavit se k ní čelem. To nejhorší, co člověk může udělat, je svou neschopnost splatit závazky ignorovat a nebo se snažit vytloukat klín klínem.

“V Mallpay se snažíme s klientem vždy domluvit. Víme, že občas člověk nezaplatí za nakoupené zboží včas z důvodů, které dopředu neznal a nemohl jim předejít. Pokud s námi klient komunikuje, dokážeme se domluvit takřka s každým. Pro klienta i pro nás je pochopitelně horší, když se nám nedaří spojit a klient na naši snahu o nalezení dohody nereaguje” uvádí Richard Kotrlík.

Podle něj však paradoxně počet neplatičů dlouhodobě spíše klesá. Do více než deseti dnů po splatnosti se dostane jen nízké procento ze všech případů. A k těm, co se nesnaží domluvit ani poté, pak služba přistupuje stejně, jako by dlužili třeba za elektřinu nebo telefon.

Co jste možná nevěděli?

  • Odložená platba Mallpay nevydělává na nesplacených nákupech – těm se naopak snaží úplně vyhnout. Platí ji obchodníci, u kterých s její pomocí uděláte nákup.
  • Odloženou platbu rozhodně není pro ty, co mají hluboko do kapsy – naopak běžným klientem je domácnost, která má peněz dostatek – většinou na termínovaném účtu – a využívá komfort platit za běžný provoz pohodlně a bez rizika
  • Odloženou platbu můžete využívat nejen na e-shopech. V běžných obchodech můžete platit s pomocí takzvané chytré Mallpay karty, která posune splatnost až o 50 dnů

Foto: archiv Mallpay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *