Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

Stovky odborníků na infekce se sjíždějí do Prahy: Proberou opičí neštovice, covid či odolnost vůči antibiotikům

Stovky expertů na infekční choroby, epidemie a mikroby se sjedou do Prahy, aby probraly ožehavé problémy, které se týkají jejich oboru. Hlavním tématem VIII. kongresu klinické mikrobiologie, infekčních nemocí a epidemiologie, který začíná 22. a končí 24. září, bude stále covid-19 a především neutuchající příliv nových mutací a boj s nimi.

Odborníci se také dotknou aktuálního tématu opičích neštovic a připravenosti české populace na tuto hrozbu. Budou se bavit o odolnosti Čechů vůči antibiotikům a o nemocničních nákazách extrémně odolnými bakteriemi. Na přetřes přijdou infekce přenášené klíšťaty, kterým se ve střední Evropě, a především v Česku daří. A v neposlední řadě odborníci proberou virové záněty jater, sexuálně přenosné nákazy či infekce importované ze zahraničí. Ministr zdravotnictví prof. MUDr. Vlastimil Válek, CSc., MBA, EBIR, přijede hned první den kongresu pokřtít knihu Covid-19: diagnostika, léčba a prevence, která je určená zdravotnickým profesionálům. Na 250 stránkách shrnuje nejnovější poznatky o pandemii a nemoci, která na více než dva roky ochromila celý svět. Dle expertů, kteří ji připravili, by kniha mohla být praktickým návodem na blížící se podzimní vlnu.

„Budeme s kolegy sdílet novinky v léčbě covidu-19, například preventivní podání monoklonálních protilátek, které po dobu 6 měsíců ochrání před nákazou ty nejzranitelnější. Tedy pacienty transplantované, onkologické, s oslabenou imunitou, užívající biologickou léčbou apod. Seznámíme se také s novými daty účinnosti již přítomných tří antivirotik – remdesiviru, molnupiraviru a paxlovidu, která chrání rizikové pacienty před těžkým průběhem nákazy,“ říká prim. MUDr. Pavel Dlouhý, předseda Společnosti infekčního lékařství (SIL) ČLS JEP. Podle něj přinesly minulé dva roky řadu cenných poznatků, co se covidu týče, například fakt, že lockdown šíření nemoci příliš nezabrání.

K pořádání letos největší odborné akce v oblasti diagnostiky, léčby a prevence infekcí se spojily čtyři odborné společnosti ČLS JEP – Společnost infekčního lékařství, Společnost pro lékařskou mikrobiologii, Společnost pro epidemiologii a mikrobiologii a Společnost nemocniční epidemiologie a hygieny.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *