Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

DětiJídlo a pitíZábava

Svatováclavské slavnosti na Zámku Svijany

Sváteční den 28. září je na Zámku Svijany již několik let vyhrazen oslavám svátku patrona české země a patrona českého piva – svatého Václava. I letos se k němu ve středu 28. září na tradiční Svatováclavské slavnosti sjedou stovky lidí, aby si užily tradiční jarmark s ukázkami řemesel a dílničkami a bohatý celodenní program. Svatováclavské slavnosti tvoří každoroční vrchol zajímavých zámeckých akcí pro celou rodinu, který před sedmi lety kompletně zrekonstruovaný zámek s hodnotným vnitřním vybavením a unikátní archeologickou expozicí nabízí.  Návštěvu Svijan mohou hosté využít i k prohlídce sousedního pivovaru a ochutnávce jeho proslaveného piva.  

Vedle svatého Václava, který na nádvoří zámku dorazí na koni na minutu přesně hodinu po poledni, návštěvníky na zámku od desíti hodin dopoledne až do osmé hodiny večerní čeká bohatý kulturní program, hudba a tradiční jarmark s ukázkami řemesel a dílničkami. Budou pro ně připraveny prohlídky zámeckých expozic, projížďky historickým kočárem areálem pivovaru nebo dobová pec, ve které si mohou upéct chléb dle původních historických postupů. Jakou mají mušku, si budou moci ověřit při střelbě z luku a na dobové střelnici. Děti se po představení loutkového divadla nebo kouzelníka Čáry Kluka vyřádí při projížďce na ponících, na skákacím hradu nebo se mohou svézt na dobovém kolotoči. Nebude chybět ani vystoupení šermířů: skupina Alterum předvede rytířský turnaj i souboje pánů s kmány. Celý den vpodvečer zakončí vystoupení skupiny Waldovy Matušky.

Znalce láká DUX
A protože svatý Václav, jehož jmeniny na 28. září připadají, není jen patronem českých zemí, ale též českého piva, bude se na Svatováclavských slavnostech vzdávat hold také oblíbenému českému zlatavému moku. Slavnostní naražení sudu z několika várek jantarového svijanského silného piva DUX, které se čepuje jen jednou do roka, připomene, že po celé zemi současně probíhají Dny českého piva. Bez DUXe si řada fanoušků svijanského piva začátek podzimu už neumí ani představit a přišli mu na chuť i profesionální degustátoři: jen loni si například vydobyl zlato českobudějovické Zlaté pivní pečeti a stříbro na soutěži speciálních a neobvyklých piv CEREVISIA SPECIALIS – Pivní speciál roku.

Milovníci piva se pak budou moci při Svatováclavských slavnostech důkladně seznámit se všemi tajnostmi výroby svijanského piva a prohlédnout si celý pivovar za zvýhodněnou cenu. Na největší nadšence čeká i speciální prohlídka se sládkem Pivovaru Svijany Petrem Menšíkem. O všechny prohlídky bývá velký zájem, proto se doporučuje je rezervovat předem přes rezervační systém. A pro ty, kdo už si pivovar prohlédli, budou připraveny pivní soutěže a degustace, škola čepování či módní přehlídka pivních šatů.

Svatováclavské slavnosti letos opět pomyslně uzavírají zámeckou sezónu, ale návštěvníci budou moci zámecký areál i jeho vnitřní expozice navštěvovat až do konce října. Po celý rok se pak mohou na zámku ubytovávat. Hotel Zámek Svijany*** je ideálním místem nejen pro svatbu, či firemní akci, ale třeba i na prodloužený víkend.

Program Svatováclavských slavností 2022 na Zámku Svijany
10:00 Zahájení slavností za doprovodu dobové hudby
10:30 Kouzelnické vystoupení kouzelníka Čáry Kluka
11:00 Slavnostní naražení sudu se svatováclavským speciálem DUX
11:15 Pivní soutěž
11:30 Loutkové divadlo Rudy Hancvencla – „V jednom lese v jednom domku“
12:00 Módní přehlídka pivních šatů
12:30 Přestávka za doprovodu dobové hudby
13:00 Příjezd sv. Václava na koni na nádvoří
13:15 Pivní soutěž
13:30 Šermířské vystoupení skupiny Alterum – „Rytířský turnaj“
14:00 Kouzelnické vystoupení kouzelníka Čáry Kluka
14:30 Písničkářské vystoupení Rudy Hancvencla
15:00 Módní přehlídka pivních šatů
15:30 Šermířské vystoupení skupiny Alterum – „Od pána po kmána“
16:00 Kouzelnické vystoupení kouzelníka Čáry Kluka
16:15 Loutková opera Rudy Hancvencla – „Karmen“
16:45 Pivní olympiáda
17:30 Koncert kapely Waldovy Matušky

Zdroj a foto: Zámek Svijany

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *